„Powiadania” i „Brathanki” na Szczebrzeskich Dniach Tradycji

  • 02.07.2021, 05:34
  • bn
„Powiadania” i „Brathanki” na Szczebrzeskich Dniach Tradycji
Promocja książki Tomka Tomczewskiego, naszego redakcyjnego kolegi, będzie jednym z wydarzeń zaplanowanych podczas tegorocznych Szczebrzeskich Dni Tradycji. Festiwal odbędzie się w dniach 2-4 lipca.

„Powiadania (taki jest tytuł książki) urodziły się na czwartym piętrze mieszkania wciśniętego w betonowy blok. Ale przede wszystkim są skutkiem obserwacji świata i człowieka” – napisał Tomek Tomczewski we wstępie do książki. „Bardziej tego za oknem niż na drugiej półkuli. Częściej widzianego na co dzień niż na ekranie telewizora. Obserwacji notowanych między jedną a drugą korektą tekstu, prowadzonych w rytmie sportowych felietonów i zdalnych lekcji dla dzieciaków z maleńkiej wiejskiej szkoły”.

Warto podkreślić, że owe felietony były pisane dla „Kroniki Tygodnia”. Książka jednak podąża w zupełnie inne rejony. „Powiadania” są pełne refleksji, poezji i niezwykłej czułości dla otaczającego świata. To naszym zdaniem świetna literatura. Podczas Szczebrzeskich Dni Tradycji Tomasz Tomczewski opowie o kulisach swojej literackiej pasji oraz inspiracjach. Spotkanie odbędzie się w sobotę (3 lipca) w Miejskim Domu Kultury. Początek godz. 16. Po nim zaplanowano wykład prof. Wawrzyńca Konarskiego pt. „Zebrane zagadnienia etnokulturowości”.

Szczebrzeskie Dni Tradycji rozpoczną się jednak dzień wcześniej (w piątek, 2 lipca). O godz. 16 w Miejskim Domu Kultury zaplanowano „finisaż” wystawy malarstwa Urszuli Olczyńskiej pt. „We dnie, o zmierzchu na wschodzie”, a potem będzie można wysłuchać wykładu Moniki Tarajko pt. „Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie". O godz. 17.30 w amfiteatrze przy Centrum Muzealno-Edukacyjnym otwarta zostanie wystawa pt. „Jerozolima jako miasto kultury” oraz rozpocznie się wielki pokaz przyrządzania czulentu. Zaplanowano także koncerty zespołów: Mazldik Zibn, Sholem oraz spektakl pt. „Zagłada”.

W sobotę (3 lipca) w cerkwi pw. Zaśnięcia NMP odbędzie się Boska Liturgia, wernisaż wystawy ikon powstałych podczas warsztatów pod kierunkiem Władysława Maławskiego oraz koncert zespołu wokalnego Perfectum z Kijowa. Początek uroczystości o godz. 9. Grupa Perfectum wystąpi także o godz. 18. w miejscowym amfiteatrze. Po niej zaprezentuje się zespół Hylla. W niedzielę w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odprawiona zostanie msza dla uczestników festiwalu (godz. 11.30). Zaplanowano również koncert organowy w wykonaniu Krzysztofa Ostrowskiego. O godz. 16 w amfiteatrze ruszy kolejny blok koncertowy. Na scenie wystąpią zespoły: Zaburzanki, Ale Cantare i Koromysło. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast grupa Brathanki.

Podczas festiwalu odbędzie się kiermasz ceramiki artystycznej, warsztaty garncarskie oraz m.in. tworzenia ozdób lubelskich. Głównymi organizatorami festiwalu są: Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie oraz UM w Szczebrzeszynie.

Patronat medialny nad całym przedsięwzięciem objęła „Kronika Tygodnia” .

bn

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe