Na solary i panele - dotacje dla samorządów

  • 15.05.2021, 06:18
  • lew
Na solary i panele - dotacje dla samorządów Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego Wójt gm. Biszcza Zbigniew Pyczko (w środku) otrzymał blisko 2,9 mln zł wsparcia na montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych oraz pieców na biomasę.
Kilka samorządów z naszego terenu otrzymało w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie umowy na realizację zadań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Gminy planują m.in. instalację paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pieców na biomasę.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Michał Mulawa wręczyli 6 maja osiem umów, w tym dla gmin: Biszcza, Frampol, Księżpol, Łukowa i Łabunie.

– Dzięki tym funduszom mieszkańcy naszego województwa już wkrótce zamontują w swoich gospodarstwach nowoczesne instalacje fotowoltaiczne, solarne oraz przyjazne środowisku źródła ciepła – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

A wicemarszałek Mulawa dodał: – Cieszę się, że kolejne gminy inwestują w odnawialne źródła energii. To oznacza jedno: lepszą jakość powietrza w regionie.

Co planują samorządy? Gm. Biszcza otrzymała blisko 2,9 mln zł unijnego wsparcia na realizację wartego ponad 4,7 mln zł projektu polegającego na montażu 218 instalacji fotowoltaicznych, 40 pieców na biomasę oraz 21 instalacji solarnych.

– Jest to kolejny etap działań w celu poprawy jakości i komfortu życia naszych mieszkańców, który w przypadku instalacji fotowoltaicznych przyczyni się dodatkowo do oszczędności w wydatkach na energię elektryczną – mówi wójt gm. Biszcza Zbigniew Pyczko. – To ważna inwestycja z punktu widzenia dbałości o środowisko naturalne. Czyste powietrze jest jednym z najważniejszych atutów gmin atrakcyjnych turystycznie, w szczególności uzdrowiskowych, a nasza gmina jest na dobrej drodze, aby taki status uzyskać.

Zamontowanie 54 kolektorów słonecznych, 24 pieców na biomasę oraz 108 paneli fotowoltaicznych planuje gm. Frampol. Wszystko ma kosztować ponad 2,7 mln zł. Unijne wsparcie to przeszło 1,6 mln zł.

W gm. Józefów przymierzają się do zamontowania 200 instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkańców. Projekt pochłonie ponad 2,8 mln zł, ale przeszło 1 mln zł stanowić będzie dofinansowanie.

Gm. Księżpol zamierza zamontować 212 instalacji fotowoltaicznych (w tym 7 na budynkach samorządowych), 12 pieców na biomasę oraz 50 instalacji solarnych. Na realizację wartego ponad 4,6 mln projektu samorząd otrzyma ponad 2 mln zł wsparcia.

Blisko 2,3 mln zł na budowę 23 jednostek wytwarzania energii cieplnej oraz 133 jednostek wytwarzania energii elektrycznej wyda gm. Łukowa. Wsparcie wyniesie prawie 1 mln zł.

Gm. Łabunie otrzyma ponad 2,8 mln zł z funduszy europejskich na montaż 239 instalacji kolektorów słonecznych oraz 114 instalacji paneli fotowoltaicznych. Projekt pochłonie ponad 3,7 mln zł.

W sumie unijne dotacje na budowę odnawialnych źródeł energii otrzymało 16 samorządów. W gronie beneficjentów – obok wymienionych samorządów – z naszego regionu znalazły się jeszcze gminy: Dołhobyczów, Grabowiec, Jarczów, Józefów oraz Miączyn.

Wartość projektów w tym naborze to blisko 32 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach RPO Województwa Lubelskiego to prawie 17 mln zł.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
emeryt
emeryt 15.05.2021, 20:13
Panie wojcie UG Sitno co Pan na to?=nie wazne jak się zaczyna ale jak konczy.
Ola
Ola 15.05.2021, 20:07
A Telatyn gdzie nie wystarał się wójt?
Zamościanka
Zamościanka 15.05.2021, 13:22
Ja już na samo hasło fotowoltaika reaguję nerwowo. Jak można tak pzreśladować ludzi telefonami, z różnych numerów. Po tej ich nachalności to ja nawet za darmo ich nie chcę.

Pozostałe