Organizowali nielegalną migrację. Szajka rozbita

  • 29.04.2021, 09:12
  • Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG
Organizowali nielegalną migrację. Szajka rozbita Fot. NOSG
Funkcjonariusze Nadbużańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom zza wschodniej granicy. Zatrzymano 8 obywateli Ukrainy, w tym organizatorów przestępczej działalności, z której czerpali znaczne korzyści majątkowe. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej i zatrzymania 8 osób – obywateli Ukrainy, doszło w ubiegłym tygodniu (20 i 21.04.2021 r.) na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy, dzięki szeroko zakrojonej współpracy funkcjonariuszy z placówek Straży Granicznej: w Dołhobyczowie oraz w Łodzi.

Zatrzymane osoby podejrzane są o kierowanie i udział w grupie przestępczej, trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom – głównie obywatelom Ukrainy, a także umożliwianie im nielegalnego przekroczenia granicy poprzez zarejestrowane oświadczenia o powierzeniu pracy i uzyskane na tej podstawie zezwolenia na pracę.

Co istotne, w procederze wykorzystywane były zarejestrowane spółki i firmy, prowadzące pozorną działalność gospodarczą, założone tylko i wyłącznie w celu wyrabiania dokumentów (wspomnianych oświadczeń i zezwoleń), które ostatecznie umożliwiały nielegalne przekroczenie granicy RP przez cudzoziemców, a następnie ułatwianie im pobytu w Polsce. Szacuje się, że w ten sposób działając, członkowie grupy mogli ułatwić zalegalizowanie pobytu w naszym kraju kilkuset cudzoziemcom.

W trakcie działań na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy przeszukano 9 lokali mieszkalnych wraz z siedzibami firm, gdzie zabezpieczono liczną dokumentację w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce, a także telefony komórkowe, karty SIM i komputery, jako dowody w sprawie prowadzenia nielegalnego procederu.

W wyniku podjętych czynności, zatrzymano 4 kobiety i 4 mężczyzn – obywateli Ukrainy w wieku od 26 do  44. Dwoje z nich usłyszało zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 § 3 kk.).  Wobec  nich na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu zastosowano tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy.

Z kolei pozostałym zatrzymanym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej postawiono zarzut z art. 258 § 1 kk. oraz zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Podejrzanym cudzoziemcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat.     

Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe