Nowa rzeczywistość. Sprawdź, co się zmieniło w obostrzeniach

 • 27.04.2021, 08:00
 • News4Media
Nowa rzeczywistość. Sprawdź, co się zmieniło w obostrzeniach iStock
Jeśli marzysz o nowej fryzurze a twoje dzieci tęsknią za kolegami ze szkolnej ławki, z pewnością ucieszą was zmiany, które weszły w życie w poniedziałek, 26 kwietnia. Sprawdź, czy poluzowanie obostrzeń dotyczy twojego województwa.

Hybrydowo, czyli półzdalnie

Od wczoraj w większości polskich szkół znowu brzmi dzwonek na lekcje. Dzienny spadek liczby zachorowań na COVID-19 pozwolił, aby część placówek wprowadziła nauczanie hybrydowe w klasach I – III szkoły podstawowej. Oznacza to, że uczniowie w każdej z nich zostaną podzieleni na dwie grupy, z których jedna uczy się bezpośrednio pod opieką nauczyciela, druga zaś wykonuje zadania samodzielnie, w sposób zdalny. Dzieci będą uczestniczyć w zajęciach naprzemiennie, według harmonogramu ustalonego przez dyrekcję placówki.

Nożyce się odezwą

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zakazów było wstrzymanie działalności zakładów kosmetycznych oraz fryzjerskich. Uważa się bowiem, że są to miejsca, w których w sposób szczególny dba się o higienę i dezynfekcję, ze względu na specyfikę pracy. Z łatwością można również zapisywać klientów w taki sposób, aby nie byli oni narażeni na kontakt z innymi osobami. Mimo to działalność branży beauty pozostawała w zawieszeniu od niespełna miesiąca. Wczoraj w większości województw fryzjerzy i kosmetyczki mogli otworzyć drzwi przed swoimi klientami. Do pracy w ścisłym reżimie sanitarnym wrócą również salony piercingu (czyli przekłuwania ciała) oraz tatuażu.

11 województw

Niestety są jeszcze miejsca, w których luzowanie obostrzeń niesie za sobą zbyt duże ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa. Mieszkańcy województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego oraz opolskiego będą zmuszeni poczekać na swoją kolej w częściowym odmrażaniu gospodarki. Rząd zdecydował, że bieżące zmiany obejmą obszary, w których statystyki zachorowalności maleją. Są to województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie.  

Pozostałe ograniczenia bez zmian

Na dotychczasowych zasadach opierać się będzie działanie pozostałych sektorów. Przypomnijmy:

 • Zamknięte pozostaną sklepy o powierzchni większej niż 2000 m2 oraz galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: aptek, drogerii, sklepów spożywczych i salonów prasowych. Nadal obowiązywać będzie limit klientów: 1 osoba na 15 m 2 w sklepach o powierzchni do 100 m2 oraz 1 osoba na 20 m2 w placówkach handlowych, których powierzchnia przekracza 100 m2.
   
 •  W kościołach i innych miejscach kultu religijnego na 1 osobę musi przypadać 20 m2 powierzchni. Należy zachować odległość 1,5 m od innych wiernych.
   
 • Teatry, kina, muzea i galerie sztuki pozostają zamknięte.
   
 • Hotele mogą świadczyć usługi noclegowe jedynie w ramach niektórych podróży służbowych, m.in.: medyków, kierowców wykonujących transport drogowy oraz żołnierzy.
   
 • Działalność obiektów sportowych ograniczona zostaje do sportu zawodowego. Na świeżym powietrzu możliwe jest trenowanie grup do 25 osób włącznie z trenerami. Polskie związki sportowe mogą organizować zawody dla dzieci i młodzieży. Organizowanie większych imprez sportowych możliwe jest jedynie bez udziału publiczności. 
   
 • Siłownie, kluby fitness, solaria, baseny i sauny pozostają zamknięte.
News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polka
Polka 27.04.2021, 15:50
Ja jestem za otworzeniem wszystkich sklepów, teatrów i kin. I za odrzuceniem niepotrzebnych maseczek. Myjmy ręce i zasłaniajmy usta kiedy kichamy, to wszystko.

Pozostałe