Gm. Dołhobyczów: To nie "Ryś" (TYLKO W GAZECIE)

  • 22.04.2021, 07:00
  • par
Gm. Dołhobyczów: To nie "Ryś" (TYLKO W GAZECIE)
Szczątki znalezione w ub. roku na polu w Liskach (gm. Dołhobyczów) nie należą do Stanisława Basaja ps. Ryś ani do jego podkomendnych. Wykluczyły to badania porównawcze DNA.

Szczątki trzech ofiar zamordowanych w 1945 r. przez UPA wykopano na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku w Liskach (gm. Dołhobyczów). Wiele wskazywało na to, że mogą wśród nich być szczątki Stanisława Basaja ps. Ryś, legendarnego dowódcy Batalionów Chłopskich, który 25 marca 1945 r. w Kryłowie wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez UPA. Wciąż nie wiadomo,  gdzie oprawcy pogrzebali jego ciało.

Szczątki ekshumowane w Liskach spoczywały na niewielkiej głębokości. Nie ujawniono przy nich żadnych przedmiotów ani niczego co pozwoliłoby na identyfikację. Po ekshumacji zostały przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tam poddano je badaniom sądowo-medycznym i identyfikacji genetycznej. W ub. tygodniu wyniki badań genetycznych otrzymał lubelski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej na ten temat tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

par

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Czytelnik stron IPN a nie płatnik publikacji opłacanych historyków!!
Czytelnik stron IPN a nie płatnik publikacji opłacanych historyków!! 10.05.2021, 23:57
Wciąż czekam na oficjalne stanowisko IPN kogo tam wykopaliście. Bo tam były tylko bandy UPA z którumi rozprawili sie Polacy. W swojej wyśmienitości i madrości historycznej mając dokumentacje wszystkich, co coś znaczyli po 45 . To chyba wiecie kogo tam wykopaliście i na co pieniądze podatników zostały wydane? Czy kopiecie bo kopiecie, a nuż coś wykopiecie ? Kiedy oficjalny raport - bezpłatny oczywiście w przeciwieństwie do tego co wydajecie ?????????????
 Amator historii
Amator historii 29.04.2021, 22:40
IPN wykonue Ekshumacje dla UPA -OUN? Podajcie kogo tam wykopaliście!!!!!!!!! Bo nie wierze ze tacuy jak Pan Sawa zna bzdury lokalnych Ukraińców o Bohorodycy, a nie słyszał nic o Basaju. Paranoja jakaś wciągająca w błazenade IPN żeby uznać UPA jako organizacje Polską antykomunistyczną hahahha. Wciągają was w bagno jak to ukraińcy hahhaha. Głupii Michale , sz\koda słów
historyk amator
historyk amator 29.04.2021, 15:47
Czytając troche, można było sie domyśleć, ze tam są pochowani prawdopodobnie członkowie UPA w tych Liskach. Niech historycy z IPN którzy dobrze znaja Ukraińską historie, przestana szukac, a niech znajda!!
ciekawe
ciekawe 24.04.2021, 19:16
Czyzby ofiary polskiego podziemia?
Chwała bohaterom
Chwała bohaterom 24.04.2021, 01:28
Szkoda... Ale może kiedyś odnajdzie wieczny pokój...
 Antypropaganda
Antypropaganda 04.05.2021, 23:09
Środowisko AK a tym bardziej NSZ co wypromowało to hasło raczej nie uważa go za bohatera, bo zakładał 1 posterunki MO. Poczytaj o jego rzołnierzach w Czerniczynie. Jak widzisz , dla jednych bohaterowie dla innych zbrodniarze. To spokojnie z wyniosłymi hasłami

Pozostałe