Szczebrzeszyn: Zamęt w sprawie festiwalu (TYLKO W GAZECIE)

  • 21.04.2021, 06:00
  • Mariusz Parol
Szczebrzeszyn: Zamęt w sprawie festiwalu (TYLKO W GAZECIE) W Szczebrzeszynie publiczność spotykała się nie tylko z pisarzami. Na zdj. red. Katarzyna Stoparczyk, aktor Jacek Braciak i założyciel zespołu VooVoo Wojciech Waglewski.
Przez 5 lat ostatnich lat Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie organizowała Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. W tym roku nie otrzymała ministerialnego dofinansowania. Dotację w wysokości 420 tys. zł na trzy kolejne festiwale dostała Fundacja Czuły Barbarzyńca.

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie zorganizowano po raz pierwszy w 2015 r. Wtedy organizatorem była Fundacja Czuły Barbarzyńca. Tomasz Brzozowski był dyrektorem artystycznym festiwalu, Tomasz Pańczyk dyrektorem strategicznym, Elżbieta Szymańska dyrektorem programowym, a Piotr Duda producentem. W materiałach reklamowych  organizatorzy informowali, że idea festiwalu narodziła się kilka lat wcześniej, a "jego pomysłodawcą jest Piotr Duda, urodzony w okolicach Szczebrzeszyna animator i menedżer kultury".

Po pierwszym festiwalu rozeszły się drogi Tomasza Brzozowskiego i Tomasza Pańczyka, Piotra Dudy i Elżbiety Szymańskiej.

We wpisie opublikowanym na Facebooku na profilu Festiwal Stolica Języka Polskiego poinformowano: „Autorem koncepcji Festiwalu jest Piotr Duda, który opracował i zaprezentował ją w Szczebrzeszynie już w 2012 r. (…) Z uwagi na trwający proces rejestracji fundacji Piotra Dudy do realizacji pierwszej edycji została zaproszona ze względów formalnych Fundacja Czułego Barbarzyńcy. Zadaniem Fundacji było występowanie o środki finansowe i rozliczenie wydarzenia. Fundacja nie wywiązała się jednak ze zobowiązań. W związku z tym Piotr Duda i Tomasz Pańczyk (…) zerwali współpracę z Tomaszem Brzozowskim i jego Fundacją”.

Cały artykuł na ten temat znajdziesz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe