Powiat biłgorajski wspiera swoich strażaków

  • 19.03.2021, 06:09
  • Leszek Wójtowicz
Powiat biłgorajski wspiera swoich strażaków Wręczenie czeków i podpisanie umów odbyło się 10 marca.
130 tys. zł przeznaczyły władze powiatu biłgorajskiego na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych. Pomoc otrzymało 41 jednostek.

Samorząd postanowił wesprzeć finansowo strażaków w ramach konkursu ofert na zadania planowane do realizacji w 2021 roku z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego, ratowania i ochrony ludności. Druhowie mogli starać się o pieniądze na ćwiczenia i szkolenia, zakup sprzętu, ale też konkursy, publikacje czy organizację imprez.

Strażakom się należy

W środę (10 marca) w biłgorajskim starostwie odbyło się podpisanie umów i wręczenie czeków.

– Ten pilotażowy w skali województwa, ale najprawdopodobniej także kraju program ma na celu wesprzeć w działalności i wyposażeniu jednostki OSP z terenu naszego powiatu – mówi starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Strażacy podejmują służbę z narażeniem własnego życia i zdrowia i są do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. Nadają rytm konkretnym działaniom w swoich miejscowościach, gdzie są powszechnie szanowni. Chcemy, żeby w tym szerokim spektrum ich działań czuli wsparcie i wdzięczność.

Inicjatorem powiatowego programu wsparcia dla jednostek OSP był Jan Małysza, członek Zarządu Powiatu w Biłgoraju i komendant gminny Związku OSP RP w gminie Biłgoraj. Przypomniał, że w odpowiedzi na ogłoszony przez powiat konkurs, wpłynęło 45 wniosków na ogólną kwotę prawie 300 tys. zł. Trzy oferty nie spełniały wymogów merytorycznych, a jedna dotyczyła współfinansowania zakupu samochodu strażackiego za około 70 tys. zł. – Dlatego komisja te wnioski odrzuciła – wyjaśnił Jan Małysza.

Nie tylko na ubrania

Łącznie 41 jednostek otrzymało wsparcie w wysokości 130 tys. zł. Prawie 3 tys. zł otrzymała OSP w Babicach (gm. Obsza). – Te środki przeznaczone zostaną na zakup specjalistycznych ubrań i obuwia, bez których strażak nie mógłby brać udziału w żadnej akcji – wyjaśnia Dariusz Bielak, prezes OSP Babice. – Mamy 22 czynnych strażaków, których trzeba doposażyć.

Na co jeszcze pójdą pieniądze w niektórych jednostkach? Na zakup lanc mgłowych dla OSP w Biszczy przekazano 4,5 tys. zł. OSP Lipiny Dolne otrzymało 5 tys. zł, żeby kupić przyczepkę samochodową do przewozu sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Z radiotelefonów będą się niedługo cieszyć strażacy z Dereźni Solskiej, którzy otrzymali na ten cel 2 tys. zł. Dokładnie 4,2 tys. zł powędrowało do OSP w Obszy na zakup opryskiwaczy spalinowych, natomiast 4,5 tys. zł otrzymała OSP Korchów na pompę pływającą „Niagara”. OSP w Łukowej zamarzył się defibrylator szkoleniowy i na ten cel strażacy otrzymali 2 tys. zł, a OSP Lipiny Górne-Borowina  na zakup ubrań ochronnych otrzymała 3,8 tys. zł.

Na terenie powiatu działa ponad 100 jednostek OSP. Starosta biłgorajski zapewnia, że program będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe