Weekendowe działania policjantów zamojskiej drogówki

  • 03.03.2021, 09:03
  • st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło, KMP Zamość
Weekendowe działania policjantów zamojskiej drogówki Fot. policja.pl
Policjanci z ruchu drogowego każdego dnia monitorują sytuację na naszych drogach. Szczególną uwagę zwracają na przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy oraz stan trzeźwości kierowców. Pod czujnym okiem mundurowych pozostaje też zachowanie pieszych i kierujących w okolicach przejść dla pieszych.

W miniony piątek policjanci z zamojskiego ruchu drogowego w sposób szczególny swoją uwagę skupili na niechronionych uczestnikach ruchu. W ramach prowadzonych wzmożonych działań obserwowali zachowanie osób pieszych oraz kierujących wobec pieszych.

W czasie działań policjanci ujawnili łącznie prawie 180 wykroczeń popełnionych przez pieszych lub przez kierujących wobec pieszych. W tej ogólnej liczbie ponad 20 wykroczeń dotyczyło niebezpiecznego i niezgodnego z prawem zachowania osób pieszych. Najczęściej piesi przechodzili przez jezdnię w miejscu do tego niewyznaczonym i chodzili niewłaściwą stroną jezdni. W 5 przypadkach piesi poruszając się poza terenem zabudowanym nie mieli elementów odblaskowych.  W czasie działań policjanci zwracali także uwagę na niewłaściwe zachowanie kierujących wobec pieszych. Kierujący najczęściej wyprzedzali na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim oraz nie ustępowali pierwszeństwa przechodzącym przez przejścia pieszym. Mundurowi ujawnili również prawie 140 wykroczeń polegających na przekraczaniu prędkości jazdy w okolicach przejść dla pieszych. Dla większości kontrolowanych uczestników ruchu popełnione przez nich wykroczenia zakończyły się mandatem.

Policjanci z zamojskiego ruchu drogowego każdego dnia pełnią służbę na drogach naszego powiatu dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Podczas codziennych służb szczególną uwagę zwracają na kierujących, którzy nie przestrzegają ograniczeń związanych z prędkością jazdy. Nadmierna prędkość w dalszym ciągu jest, bowiem jedną z głównych przyczyn tych najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń drogowych.

Tylko w miniony weekend mundurowi z zamojskiej drogówki skontrolowali ponad 400 uczestników ruchu. W blisko 380 przypadkach powodem kontroli było nieprzestrzeganie przez kontrolowanych przepisów ruchu drogowego. Z powodu nadmiernej prędkości do kontroli drogowej policjanci zatrzymali 280 kierujących. Ponad połowa z nich zbyt szybko jechała w rejonie przejść dla pieszych stwarzając zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.  W czasie weekendu 6 kierujących pożegnało się również z uprawnieniami na najbliższe trzy miesiące.  Powodem była prędkość, z jaką poruszali się w terenie zabudowanym i wynosiła ponad 100 km/h.

Policjanci mając świadomość, że nietrzeźwy kierujący to potencjalne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu - kontrolowali także stan ich trzeźwości. Przeprowadzili ponad 800 takich badań. Ich wynikiem było wyeliminowanie z naszych dróg dwóch nietrzeźwych kierujących. Po wypiciu alkoholu za kierownicę VW usiadł 34-latek z Zamościa. Wykonane przez policjantów badanie wykazało w jego organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Niewiele mniej, bo prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie miał również 43-latek z Izbicy, który kierował fordem. Nietrzeźwi kierujący siadając za kierownice popełnili przestępstwo, za które grozi utarta prawa jazdy i kara pozbawienia wolości do lat 2.   

Policjanci każdego dnia patrolują ulice naszego powiatu dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu. Musimy mieć jednak świadomość, że bezpieczeństwo na drodze zależy również od zachowania samych uczestników ruchu. Przypominamy, że każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest do zachowania ostrożności, w niektórych przypadkach, ta ostrożność musi być nawet szczególna.

st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło, KMP Zamość

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe