Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 00:12
Reklama
Reklama

Potrzeba więcej rodziców

Bycie rodziną zastępczą to z jednej strony ogromne wyzwanie, z drugiej możliwość doświadczenia wyjątkowej radości i satysfakcji. Wiele dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swojej rodzinie naturalnej, potrzebuje kogoś, kto otoczy je wsparciem, miłością, akceptacją oraz zapewni poczucie bezpieczeństwa. Niestety coraz mniej osób wyraża chęć i gotowość do pełnienia tej funkcji.
Potrzeba więcej rodziców

Autor: Fot. pixabay.com

Rozmawiamy z Małgorzatą Zygmunt, psycholog PCPR w Biłgoraju.

- Rodzina zastępcza to specyficzna rodzina.

W polskim systemie pieczy zastępczej wyróżniamy pieczę zastępczą rodzinną i instytucjonalną. W ramach rodzinnej funkcjonują: rodziny zastępcze (spokrewnione, niezawodowe i zawodowe) oraz rodzinne domy dziecka. Rodzina zastępcza jest uważana za najlepszą formę opieki nad dzieckiem w sytuacji, kiedy nie może jej pełnić rodzina naturalna. Z założenia jest to forma czasowa, a dzieci mogą wrócić do swojej rodziny biologicznej pod warunkiem, że ta zacznie wypełniać swoje funkcje prawidłowo. Niestety w praktyce zdarza się to niezmiernie rzadko.

- Dzieci w pieczy zastępczej mają specjalne potrzeby. A czy wszystkie mają problemy?

Zadaniem rodziców zastępczych jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, otoczenie akceptacją i troską oraz właściwe rozpoznanie i zaspokajanie potrzeb. Dzieci, które trafiają do systemu pieczy zastępczej bardzo często mają za sobą trudne i traumatyczne doświadczenia takie jak porzucenie, zaniedbanie czy przemoc ze strony najbliższych. Odczuwają lęk, wstyd, poczucie winy, gniew, nieufność, samotność, smutek. Budują więc różne mechanizmy obronne, by jakoś poradzić sobie z emocjami i rzeczywistością, która jest ponad ich siły. To właśnie te mechanizmy, niewłaściwie rozumiane przez dorosłych, sprawiają, że dzieci postrzegane są jako takie, które „mają problemy”. Dlatego do pełnienia funkcji rodziców zastępczych należy się właściwie przygotować.

- Rodzina zastępcza musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Opiekunem zastępczym może być każda osoba dorosła, która od strony formalnej pozytywnie przejedzie proces kwalifikacji, wykaże się odpowiednią motywacją, niezbędnymi predyspozycjami osobowościowymi i umiejętnościami wychowawczymi oraz ukończy szkolenie, a od strony praktycznej będzie gotowa na podjęcie wyzwania, zaangażowanie, nieustanne pogłębianie swojej wiedzy na temat funkcjonowania dzieci z bagażem trudnych doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności wychowawczych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju jako organizator pieczy zastępczej na terenie powiatu biłgorajskiego zajmuje się naborem, kwalifikacją i szkoleniem kandydatów na rodziny zastępcze, monitoruje funkcjonowanie już istniejących rodzin zastępczych, diagnozuje oraz wspiera je w wypełnianiu obowiązków związanych z opieką nad dziećmi. Zapewnia również bezpłatną pomoc psychologiczną. Obecnie na terenie powiatu funkcjonują 63 rodziny zastępcze (2 zawodowe, 18 niezawodowych i 43 spokrewnione), w których przebywa łącznie 97 dzieci. Jednak potrzeby są o wiele większe.

Wszystkich bliżej zainteresowanych tematem zapraszamy do kontaktu.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju

ul. Bohaterów Monte Cassino 38

23-400 Biłgoraj

tel. 84 686 69 49

Pracujemy codziennie od 7.30 do 15.30


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama