Zamość: Przeciw dyskryminacji. Żywa Biblioteka w Książnicy Zamojskiej

  • 26.02.2017, 11:30
  • ak
Zamość: Przeciw dyskryminacji. Żywa Biblioteka w Książnicy Zamojskiej
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu jest organizatorem niezwykłego wydarzenia. Żywa Biblioteka ma przeciwdziałać dyskryminacji i walczyć o ochronę Praw Człowieka.

Jak działa Żywa Biblioteka? Jak prawdziwa, ale z tą różnicą, że książkami są ludzie, a czytanie jest rozmową.

Podczas projektu w Zamościu (jest planowany na sobotę, 11 marca, w godz. 10-15, w Książnicy Zamojskiej) książkami będą przedstawiciele grup, które spotykają się ze stereotypami, dyskryminacją i wykluczeniem. Ale dołączyć do nich może każdy chętny.

Osoby, które chcą wziąć udział w tym niezwykłym spotkaniu, powinny stawić się w Książnicy Zamojskiej.

Po zarejestrowaniu się dostaną karty czytelnika. Następnie należy przejrzeć katalog, aby wiedzieć z jakimi książkami można będzie porozmawiać i sprawdzić ich dostępność w danym momencie. Czytelnik wybiera z katalogu jedną książką, której tytuł najbardziej go interesuje. Następnie Książka i Czytelnik decydują, w którym miejscu usiądą i będą rozmawiać – wyjaśnia zasady Katarzyna Chmura, koordynator projektu Żywa Biblioteka / Human Library Zamość.

Udział w projekcie Żywych Książek i Czytelników ma wpływać na kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec różnorodności oraz ma zachęcać do krytycznego myślenia. Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane.

W programie wydarzenia przewidziane są także zabawy animacyjne na temat tolerancji zorganizowane przez animatorów kultury z Zamojskiego Domu Kultury. Zaplanowaliśmy również projekcję filmów krótkometrażowych na temat tolerancji, dyskryminacji i stereotypizacji.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe