Nad Bugiem jak w Jordanie. Święto Chrztu Pańskiego w Sławatyczach (ZDJĘCIA)

  • 20.01.2021, 17:51
  • bn
Nad Bugiem jak w Jordanie. Święto Chrztu Pańskiego w Sławatyczach (ZDJĘCIA)
Obchody były niezwykle malownicze, a ich uczestnicy bardzo przejęci i zaangażowani. Wczoraj wybraliśmy się na prawosławne Święto Jordanu w Sławatyczach. Przysłuchwaliśmy się pięknej, rozśpiewanej liturgii, a potem wraz z wiernymi ruszyliśmy nad Bug. Oglądaliśmy jak duchowny trzy razy zanurzał metalowy krzyż w wyciętym w kształcie krzyża przeręblu, obserwowaliśmy trzy wypuszczone w niebo gołębie, które miały symbolizować Trójcę Świętą. Na koniec - wraz z wiernymi - zostaliśmy skropieni święconą wodą. Podobne obchody odbyły się w wielu parafiach prawosławnych, także na Zamojszczyźnie.

Woda poświęcona podczas Święta Jordanu ma podobno niezwykłą moc. Kiedyś na Zamojszczyźnie prawosławni w niektórych parafiach spijali każdą kroplę z zanurzonego krzyża. Teraz w Sławatyczach pili ją z blaszanych kubków i zabierali w plastikowych butelkach do domów. Ta woda leczy podobno wszystkie choroby. 

Sceneria była niezwykle piękna. W tle obchodów szumiała kra na Bugu. Lód na brzegach rzeki nie wydawał się pewny, stabilny. Jednak panowie z ikonami stawali na jego skraju. Wykazywali wielką odwagę, ale ktoś z wiernych powiedział, że podczas święta nic nie może im się stać. Miał rację. Potem wierni, jeden po drugim, całowali ikony w cerkwi i grzali się przy piecu. 

Jordan to święto chrześcijańskie obchodzone w kościołach obrządku prawosławnego i greckokatolickiego. Obrzęd odbywa się co roku 19 stycznia (według kalendarza juliańskiego) na pamiątkę chrztu Jezusa Chrystusa. Także w kościele Rzymskokatolickim odbywa się liturgiczne wspomnienie Chrztu Pańskiego. Dzieje się to w pierwszą niedzielę po 6 stycznia. 

Fot. Kacper Nowak

 

 

bn

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 22.01.2021, 18:38
Kra szumiała bo woda za dużo procentów miała. Tak to jest z tymi świętymi wodami.

Pozostałe