Mord na Romach pod lupą IPN (TYLKO W GAZECIE)

  • 05.01.2021, 14:00
  • Leszek Wójtowicz
Mord na Romach pod lupą IPN (TYLKO W GAZECIE) Szczątki Romów przeleżały w ziemi przy tarnogrodzkim targowisku blisko 80 lat.
Śledczy z lubelskiego IPN prowadzą postępowanie w sprawie mordu na ludności romskiej. Ma to związek z odkryciem w Tarnogrodzie ludzkich szczątków. Zbiorową egzekucję przeprowadzili w 1942 r. Niemcy.

O tej sprawie pisaliśmy obszernie w ub. roku. Przypomnijmy, że w czerwcu 2020 r. podczas wykonywania przekopu pod wodociąg na terenie tarnogrodzkiego targowiska miejskiego robotnicy natrafili na ludzkie szczątki. Prace wstrzymano, teren zabezpieczono, a o zdarzeniu powiadomiono policję i prokuraturę.

Podczas badań w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ustalono, że to szczątki ponad 20 osób, które przeleżały w ziemi kilkadziesiąt lat. Nie udało się ustalić przyczyny zgonu ofiar, choć na dwóch zabezpieczonych czaszkach ujawniono otwory mogące świadczyć o tym, że poszkodowanych dosięgły kule. Wstępnie ustalono, że w miejscu ujawnienia szczątków doszło do zbiorowej egzekucji, a następnie zakopania ofiar we wspólnym dole.

Więcej szczegółów tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe