Plantatorzy zablokują cukrownie (TYLKO W GAZECIE)

  • 01.12.2020, 07:00
  • Mariusz Parol
Plantatorzy zablokują cukrownie (TYLKO W GAZECIE)
W piątek, 4 grudnia, przed cukrownię Krajowej Spółki Cukrowej w Werbkowicach i w Krasnymstawie rolnicy przyjadą oflagowanymi ciągnikami. Będą protestować przeciwko zaniżaniu zawartości cukru w burakach, które dostarczyli do obydwu cukrowni.

Zapowiadany na piątek protest będzie krótkim, półgodzinnym strajkiem ostrzegawczym.

O co dokładnie chodzi? A co, jeśli ta akcja nie przyniesie rezultatu? Czytaj w nowej Kronice Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (117)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Monia
Monia 06.12.2020, 09:47
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://milepanie.pl/monia89
Kamil
Kamil 10.12.2020, 22:11
No to ja taki jestem!!!
Kto
Kto 05.12.2020, 10:12
Was na siłę zmusza do siania buraków i narzekania.
Nie
Nie 05.12.2020, 11:41
To po co była policja, w takiej ilości, następnym razem to może i czołg zawita ,i tu kto kogo prowokuje?
Rolnik
Rolnik 06.12.2020, 18:38
Chyba policja ochraniała protest, aby między co niektórymi krewkimi plantatorami nie doszło do mordobicia między sobą.
Rolnik Gospodarz
Rolnik Gospodarz 05.12.2020, 10:54
Pomyśl zanim napiszesz komentarz.Jak nikt w Polsce nie zasieje buraków skąd będziesz miał cukier i ile za niego zapłacisz jak w Polsce nie będzie zadnej polskiej cukrowni.
Kujawiak
Kujawiak 07.12.2020, 08:23
W Polsce będą siać buraki bo m się to opłaca, nawet w tak niekorzystnym roku jak ten, a nawet za dużo niższa cenę niż 28 euro/tona
Nie strasz
Nie strasz 06.12.2020, 09:54
Cukru na świecie tańszego dość.
Co
Co 05.12.2020, 10:35
A tobie ktoś na siłe każe robić z siebie głupa?
Rolnik
Rolnik 05.12.2020, 08:19
Czy w tym proteście chodzi o dobro rolnika?
Farmer
Farmer 05.12.2020, 09:32
To raczej polityczne działanie. Wyraźnie słychać było w okrzykach prowokatorów.
Stary chemik
Stary chemik 05.12.2020, 12:59
Wiadomo, że każda cukrownia w Europie oznacza cukier tą samą metodą, zatwierdzoną przez ICUMSA ( International Commission for Uniform Methods of Sugar Analysis)- międzynarodową organizację powołaną w celu standaryzacji cukrowniczych metod analitycznych.
Jest to metoda polarymetryczna oznaczania cukru buraczanego czyli sacharozy.
Innych metod nie stosuje się w cukrownictwie, gdyż są mało dokładne i wręcz przybliżone, a przy ich pomocy oznacza się ilościowo wszystkie rodzaje cukrów zawartych korzeniu buraka cukrowego, nie tylko sacharozy.
W laboratorium surowcowym wszelkie oznaczenia zarówno cukru jak i zanieczyszczeń robione są anonimowo i wykonywane przez automat.
Badania kontrolne wskazują, że oznaczenia cukru i zanieczyszczeń są przez każdą z cukrowni wykonywane wyjątkowo rzetelnie.
Plantator powinien być świadom tego, że każdy burak, tak jak np. każde warzywo ma inny skład.
Nie ma dwóch identycznych korzeni buraków.
Próby pobiera się losowo, gdyż nie ma fizycznej możliwości przebadania całej partii dostarczonego surowca.
Zawartość cukru i zanieczyszczeń w tej losowo pobranej próbce są reprezentatywne dla całej dostarczonej partii surowca. I na ten sposób analizy zgadza plantator w umowie kontraktacyjnej.
Jeden TIR buraków to plon zebrany z blisko 0,4 ha. I z takiej powierzchni mogą trafić się buraki o różnej zawartości cukru i zróżnicowanym procencie zanieczyszczeń.
Rozumiem rozgoryczenie plantatorów, bo akurat taki trafił się rok.
Ale przyczyn tego nie należy szukać w cukrowniach, bo tam ich się nie znajdzie, lecz w procesie technologii uprawy buraka cukrowego, czyli na polu. Cukier produkuje się na polu, a nie w cukrowni. Wszelkich przyczyn jego niskiej zawartości należy więc szukać w procesie uprawy buraka na roli.
Laboratorium surowcowe w cukrowni obiektywnie oznaczy jedynie zawartość cukru w dostarczonym buraku cukrowym, a nie poziom życzeń w tym względzie plantatorów.
Można oszukać żonę czy kochankę, zbałamucić koleżankę, ale maszyny oznaczającej cukier i zanieczyszczenia w korzeniach buraków niestety się nie da.
Jest obiektywna i niestety nieczuła na wszelkie perswazje, jak plantatorów tak i cukrowni.

Jacek
Jacek 09.12.2020, 12:21
Dlaczego stary chemik nie ujawni prawdy, że w cukrowni co roku jest krojone o 1,00 do 2,00% więcej buraków według wagi Netto II niż jest wypłacane plantatorom i jest to zawsze utajnione. Stanowi to nadwyżkę buraków w produkcji cukru i o taki procent powinna być powiększona polaryzacja dla wszystkich plantatorów – tłumaczy to się, że wyprodukowano więcej cukru z korzonków i odpadów nie wypłacając plantatorom za ten surowiec.
Marynarz
Marynarz 05.12.2020, 14:21
Trafione w punkt.
Tak i jak
Tak i jak 05.12.2020, 13:54
Widocznie już jesteś za stary chemik, różnice między cukrowniami 2%, i czemu zawsze te róznice na niekorzyść jednej cukrowni?
Realny obserwator
Realny obserwator 06.12.2020, 09:05
A widziałeś laboratorium w tej drugiej cukrowni ( gdzie jest 2 % więcej ) a plantatorów trzeba jakoś odebrać, zwłaszcza przy zapłacie za buraki o parę euro niższej
Stary chemik
Stary chemik 05.12.2020, 14:55
Jeśli jest ta sama próbka, wtórnik, właściwie przechowywana i przewieziona, to wyniki nie powinny się różnić, w granicach błędu pomiaru, w różnych cukrowniach.
Jeśli cukrownia analizuje inną partię buraków (np. TIR) to różnice mogą się pojawić nawet kilkuprocentowe albo
nawet i więcej i to w tej samej cukrowni.
Również próbki pobrane z tego samego samochodu w tej samej cukrowni, ale z różnych miejsc na samochodzie mogą się różnić, czasami nawet znacznie.
Jeden samochód to buraki zebrane nawet z ok. 0,4 ha, a każdy burak jest inny. Zależy jakie miejsce pobrania buraków na samochodzie wylosował system komputerowy.
Nie jest też możliwe aby laboratorium surowcowe oznaczyło jednemu plantatorowi średnią zawartość cukru we wszystkich przywiezionych burakach.
Plantator w umowie zgadza się na taką procedurę oznaczania cukru i zanieczyszczeń.
Jedynie na koniec kampanii cukrowniczej można policzyć średnią zawartość cukru w burakach łącznie dla wszystkich plantatorów dostarczających buraki.
Moim zdaniem, a nie jestem obecnie pracownikiem jakiejkolwiek cukrowni, laboratorium surowcowe oznacza rzetelnie zawartość cukru i zanieczyszczeń w pobranej próbce.
Niestety nie może oznaczyć ani mniej, ani więcej,bo to oznacza anonimowo automat lecz tylko tyle ile jest cukru i zanieczyszczeń w badanej próbce.
Rozumiem rozgoryczenie plantatorów.
Niestety prawie w całej Polsce i Europie w tym roku jest rekordowo niska zawartość cukru w burakach, niespotykana od kilkudziesięciu lat.
A mój wiek jedynie powoduje, że więcej się widziałem i większe mam w tej dziedzinie doświadczenie.
Tyle w temacie.
Jacek
Jacek 09.12.2020, 12:21
Dlaczego stary chemik nie ujawni prawdy, że w cukrowni co roku jest krojone o 1,00 do 2,00% więcej buraków według wagi Netto II niż jest wypłacane plantatorom i jest to zawsze utajnione. Stanowi to nadwyżkę buraków w produkcji cukru i o taki procent powinna być powiększona polaryzacja dla wszystkich plantatorów – tłumaczy to się, że wyprodukowano więcej cukru z korzonków i odpadów nie wypłacając plantatorom za ten surowiec.
Plantator z powiatu
Plantator z powiatu 05.12.2020, 12:01
Jak na dłoni widać było działanie zielonych ludzików.
Ach te pokrzykiwania, krzyki, "prowokacyjki"....
Chcą zakrzyczeć to co się spod nóg usuwa w "mireckim" powiecie.
A przecież powiat może być jedną decyzją ministra zlikwidowany.
Wszelkie znaki na niebie i ziemi na to wskazują.
A wtedy będziemy jeździć do Tomaszowa czy Chełma załatwiać nawet podstawowe sprawy.
No cóż na szalę stawia się byt powiatu hrubieszowskiego.
Działać póki nie jest za późno.
Plantator prawdziwy
Plantator prawdziwy 05.12.2020, 13:46
Ja widziałem ale działanie niebieskich ludzików , tak dyrekcja zabezpieczyla sie przed swoimi plantatorami , a cep dalej widzi działania polityczne , to przecierz byli wyborcy pisu
mm
mm 05.12.2020, 09:56
Puknij się w ten pusty sagan trolu
????????????????????????????
???????????????????????????? 04.12.2020, 09:16
Wygaszanie cukrowni to działanie na topie obecnych władz .
Rolnik
Rolnik 05.12.2020, 08:23
Co się dzialo w Polsce po roku 1989 z polskim przemysłem?Kto był u władzy?.Przypomnij sobie.
Jeden z Kranegostawu
Jeden z Kranegostawu 04.12.2020, 10:19
Niech plantatorzy wykupią akcje cukrowni, jak to napisał Obudzony i zaczną sprawować rządy w cukrowniach.
Wtedy na pewno sami cukrowni nie zamkną.
Nie biadolmy, a działajmy !!!
Rulikowski
Rulikowski 04.12.2020, 10:04
A ileż to cukrowni "wygasiły" obecne władze?
Józeczek
Józeczek 04.12.2020, 09:53
Chyba jest to działanie niektórych baronów czy baranów z frakcji zielonych ludzików na czele z baronem czy baranem mireckim.
leon
leon 04.12.2020, 11:33
Czym ty się różnisz od tych zielonych, chyba tym, że jesteś baranem do potęgi
Obudzony
Obudzony 04.12.2020, 08:16
Miałem dziś taki sen.
Plantatorzy wykupili większość akcji „Polskiego Cukru”.
Wielka radość !!!
Obsadzamy stanowiska kierownicze w centrali i w cukrowniach.
Sołtysi zostali dyrektorami.
Decydujemy o cenie buraków, która już wynosi 50 euro za tonę.
Nasi przedstawiciele kierują laboratoriami surowcowymi w cukrowniach.
Sami troszczymy się o sprzedaż cukru, wysłodków, melasu, no tylko ta niska cena światowa cukru białego na poziomie 1,50 zł/kg…
Wielka frajda , sami plantatorzy odpowiadaliby za wyniki finansowe i trwałość firmy, której jesteśmy właścicielami.
I płacimy sobie za rekordowy cukier w burakach na poziomie 25 %, a zanieczyszczeń w ogóle niema.
Nie ma jakichkolwiek protestów plantatorskich, bo jak przeciw sobie protestować.
Ale piękny sen.
Tylko niestety się obudziłem i zobaczyłem jak między sobą, my plantatorzy walczymy…
Rolnik
Rolnik 05.12.2020, 08:16
W Polsce ludzie są nauczeni bierności,brak jest jakichkolwiek inicjatyw oddolnych,istnieje przekonanie "nic się nie da zrobić".Niestety większość ludzi ma mentalność niewolnika.Tego uczyła komuna i lllRP.
ciucki
ciucki 03.12.2020, 09:21
Okazało się w badaniach że cukrownia poprawnie ustala poziom polaryzacji. Ciekawe jak jest w niemieckich cukrowniach?
Jacek
Jacek 09.12.2020, 12:23
Dlaczego stary chemik nie ujawni prawdy, że w cukrowni co roku jest krojone o 1,00 do 2,00% więcej buraków według wagi Netto II niż jest wypłacane plantatorom i jest to zawsze utajnione. Stanowi to nadwyżkę buraków w produkcji cukru i o taki procent powinna być powiększona polaryzacja dla wszystkich plantatorów – tłumaczy to się, że wyprodukowano więcej cukru z korzonków i odpadów nie wypłacając plantatorom za ten surowiec.
Leon
Leon 03.12.2020, 12:42
Takie bzedy to możesz sobie pisac, zrobili badania pewnie zrobili ,tylko kto to widzial, proszę podać nazwę laboratorium, sam zawiozę , bo do tej pory twierdzili że zewnętrzne badania nie są wiarygodne to jak to jest, rolnik robi badania ,to się nie liczy , a ksc liczy, tutaj już ktoś pisal ,chcemy poznać wyniki polaryzacji i zanieczyszczeń, za ostatnie trzy lata ,przedstawicieli związków i inspektorów dopiero wtedy bedzie wiadomo , o czyj interes dbają Swój, czy plantatorów
Jóźiek
Jóźiek 03.12.2020, 08:47
Chłopy,
jutro jedziemy na markiety do Warszawy,
a w nagrodą dla nas będą markietantki !
Tylko się ładnie ubierzcie !
Widzicie jaki wspaniały jest nasz zielony baron!
fart
fart 02.12.2020, 21:29
Poblokujo, poblokujo i przestano, jak mawia powiatowy mistrz mowy polskiej.
ger
ger 02.12.2020, 15:24
Prehoryłska koniczyna szumi? Dać mu miskę zupy i medal 620 leci miasta i po kłopocie.
dziadek
dziadek 02.12.2020, 18:57
To jest typowa gra polityczna sami wiecie o co chodzi a plantator i tak za to zapłaci razem z przewoźnikiem bo to najsłabsze ogniwo
Obojętny
Obojętny 02.12.2020, 19:10
Plantator powinien przemyśleć o co w tym wszystkim chodzi. Co w w wyniku tego protestu w Krasnymstawie czy Werbkowicach chcą osiągnąć organizatorzy?
Czy im więcej cukru w burakach na polu przybędzie?
Czy może ktoś na tym proteście chce zarobić albo zrobić karierę polityczną?
Czy jest to może protest sponsorowany przez obcy polskim plantatorom koncern cukrowniczy?
Wszystko jest możliwe.
dziadek
dziadek 02.12.2020, 19:35
No właśnie rolnik chyba najmniej tu ugra a czy obcy koncern to też mało prawdopodobne ale najwięcej to Ci co ciągną za sznurki marionetek
Z metra ciety
Z metra ciety 02.12.2020, 19:35
Badz dalej obojętny, bo takie wypociny ja twoje , nic nie wnoszą, plantator chce zrobić karierę polityczną , smiechu warte, tak trzeba rzetelnie robić badania na zawartość cukru i zaniczyszczenia i to wystarczy
Nic
Nic 05.12.2020, 10:08
Mądrego jak zwykle same minusy,takie dno umysłowe,tak jak i poprzednie wpisy,żenada.
Tępić tępych
Tępić tępych 05.12.2020, 21:57
Nic, pisiorku zachowuj się , jak sam sobie , dajesz pozytywy , to w czym niby, jesteś lepszy ?
Z metra ciety
Z metra ciety 05.12.2020, 21:44
@Nic , gorszego bagna od ciebie nie uświadczy ,takie nic , upaplany wazeliną dla wiadomej przyczyny, dno intelektualne, aby samemu sobie dać pozytywa, uważa, za sukces swojego małego łba ,v wazelina na łeb i do przodu człowieku marnej wiedzy
Cepem
Cepem 06.12.2020, 10:01
Cepa tępaka z metra ciętego i znowu negatywy za marną wiedzę. Gnioty z bykami piszesz.
Nie
Nie 06.12.2020, 10:29
Przynajmniej , z metra pisze prawdę, i używa jednego nicka, a ty tylko ujadasz, i nic więcej
Mariusz
Mariusz 03.12.2020, 17:08
Rozumię, że można czegoś nie wiedzieć, ale Ty gościu przebijasz swoją głupotą wszystko co znam w temacie funkcjonowania cukrownictwa, bo wyglada na to, że jesteś przekonany o słuszności swoich racji. To zaś najgorszy typ adwersarza, bo nie trafia do ciebie żadna argumentacja, nawet wtedy gdyby wbijano ci je dwukilowym młotkiem do głowy. Wniosek jest prosty, albo wypadłeś sroce spod ogona na buraczysku, albo jesteś zwyklym trolem, ktory ma interes w jątrzeniu i antagonizowaniu plantatorów i pracowników cukrownictwa.
dzidek
dzidek 02.12.2020, 19:47
I tu masz rację nas interesuje rzetelna próba i godziwa zapłata nie jakaś jałmużna 1 e do T buraków
Plantator z Preh
Plantator z Preh 02.12.2020, 19:43
A jak się okazało, że badania są robione rzetelnie, to po co ten tzw. "protest"?
Czyżby plantatorzy nie mieli lokalu na spotkania, aby sobie pogadać?
Do pajaca
Do pajaca 02.12.2020, 21:20
Gdzie sie okazako ,rze badania były rzetelne ,jaki rolnik przy tym był, od którego plantatora były pobarane próby, ten kit możesz wciskać ale swojej babci, propagandą niczego tu nie załatwisz, nie idź tą drogą , bo skutek osiagasz odwrotny, tak plantator nie ma co robić , tylko chce sobie pogadać, żałosny jesteś człowiek ,żal takich naiwniaków partyjnych co na zlecenie, co mają szczekać jak im Pan każe , a gdzie godność twoja , masz coś takiegio?
dziadek
dziadek 02.12.2020, 19:56
I tu jest pies pogrzebany nie ma jak sprawdzić czy to rzetelnie jest robione. KSC zasłania się że niezależne laboratoria robią to inną metodą i stąd taka różnica
Dafik
Dafik 02.12.2020, 20:10
Są 2 metody badania. Metoda uzywana w cukrownictwie także w cukrowni Werbkowice bada stężenie sacharozy w buraku cukrowym czyli tę substancje z ktorej powstaje cukier natomiast inna ktora nie jest stosowana w cukrownictwie wykrywa wszystkie cukry zawarte w buraku. Także istotnie mogą się różnić wyniki jeżeli były robione różnymi metodami
Chemik
Chemik 02.12.2020, 20:33
Czyli inaczej:
Metodą polarymetryczną oznacza się tylko sacharozę, cukier w buraku za który fabryka płaci plantatorowi.
Drugą metodą oznacza się łącznie wszystkie cukry i inne substancje rozpuszczalne zawarte w buraku, w tym sacharozę.
Druga metoda jest metodą uproszczoną i z tego względu nie stosowaną w cukrownictwie, gdyż pokazuje łączną zawartość substancji rozpuszczalnych w buraku, a nie tylko sacharozy.
Czyli gdyby płacono plantatorowi za cukier (sacharozę) wg drugiej metody to otrzymywałby zapłatę za sacharozę oraz za inne cukry i substancje rozpuszczalne w buraku, które bardzo przeszkadzają w wydobyciu cukru z buraka.
Proste jak bat.
Rolnik
Rolnik 02.12.2020, 15:01
Powolny koniec Polskich cukrowni .Jak niema gospodarza a są pazerni politycy skończymy na bezrobociu do końca życia i poszukiwaniu pracy na czarno . Kto wykończył przemysł wiadome jest że każdy rząd od 1989 roku to czynił ,jedni mniej niszczyli a inni ile się dało . Czeka nas rolników szukanie pracy daleko ,zapewne zagranicą poniewierka i zostawienie domów na pastwę losu .Cukier Polski przechodzi do historii przemysłu spożywczego .
Rolnik Gospodarz
Rolnik Gospodarz 05.12.2020, 08:49
Dlaczego w Polsce tak się dzieje?
Plantator zawiedziony
Plantator zawiedziony 02.12.2020, 18:29
Prawdę prawisz to banda nie rządy
Powiatowa zieleń
Powiatowa zieleń 02.12.2020, 15:16
Za to dzięki tzw. "protestom plantatorskim" odrodzi się ponownie Südzucker. Gratulować zielonym baronom, czy baranom "roztropności". Lepiej oddawać będzie buraki Niemiaszkom za pół ceny niż Polskiemu Cukrowni za 28 euro za tonę. Ale jest to koszt utrzymania zieleni w powiecie.
Obiektywny
Obiektywny 02.12.2020, 19:44
Masz klapki na oczach i widzisz wszędzie same podstępy Psl, nic wiecej nie jesteś w stanie zrozumieć, że burakow nikt nie będzie uprawiał ani dla Ksc ani dla Adolfa, brak opłacalnosci, nie ma czym praktycznie robić zabiegów ochrony, a te substancje są wycofane za obecnych rządów,inne panstwa lepiej w tej kwesti zabezpieczyły swoich rolników , a tu myślelipiaa tylko jak wprowadzić piątkę , aby kotek czuł sie bezpiecznie
Kwas
Kwas 02.12.2020, 11:50
Marylka wylądowała w dyrekcji cukrowni w Werbkowicach, pensję ma cacy, tylko ten cukier w gardle mi goryczą zajeżdża i kwaśnieje w przełyku, tak to słodzenie Sasinowi wygląda w PiSie i w praktyce
uważajcie
uważajcie 02.12.2020, 15:05
Ach, jaki znajomy wpis Ten ton, ten styl. Odpiłowani od stołków krzyczą, a lud kupuje i myśli, że tak zadymiarze troszczą się o nich.
Cukier  nie tak  słodki
Cukier nie tak słodki 02.12.2020, 11:23
Za PRL jakoś było a teraz to idzie do katastrofy . Chłopa wykołowali na cacy .Prezes i całe biuro darmozjadów kosztuje grubą kasę więc wiadomo kogo trzeba skubnąć . Jeszcze kilka lat i po cukrowniach będą zgliszcza ,przykład Wużuczyn ,Klemensów najbliżej Strzyżów .Tak wygląda polityka ludzi z pod znaku PiS .
Rolnik Gospodarz
Rolnik Gospodarz 05.12.2020, 09:01
Za komuny to jeden człowiek donosił na drugiego.Puste półki w sklepach.Maszyny,sprzęt rolniczy i materiały budowlane na przydział wedle uznania miejscowych komunistycznych władz.Jak w gminie byłeś uznany ,że jesteś wrogi komunie nie dostałeś nic.Musiałeś kupować na lewo i dawać łapówki.Wszędzie trzeba było dawać łapówki.Wszędzie się kradło i tyle.Nie jest teraz dobrze,bo komuniści po 1989r nie zostali odsunięci od władzy.Tylko do dzisiaj siedzą przy korytach,w sądach,urzędach.
Rolnik
Rolnik 05.12.2020, 08:28
He,he dobre za komuny to jakoś było.Kradło się buraki,że hej.Kto kradł i był nasz ten żył.Reszta tylko egzystowała.
Mariusz
Mariusz 03.12.2020, 17:17
Idiotów nie sieją, sami wschodzą jak chwasty w burakach.
Sklerotyk
Sklerotyk 02.12.2020, 12:27
Klemensów wyłączony był za rządów SLD, Strzyżów zamknął koncern Südzucker a Wożuczyn przestał prowadzić przerób po kampanii 2005/6 za I rządów PiSu. Tyle w temacie
zobaczycie
zobaczycie 02.12.2020, 15:09
Dodam, że degradacja Hrubieszowa też za PRL. Szczególnie po 1975 roku. Krosnolen. Na innych wiadomo kto się uwłaszczył. Jak ktoś chce pamiętać, jak dawniej było to jeszcze zobaczy. Kołchoz europejski już jest.
Jacek
Jacek 02.12.2020, 11:00
A po co strajkować,blokować najlepszym protestem nie siać ja już nie sieje i moi znajomi też. Niech motłoch z cukrowni się martwi gdzie będą pracować.
XD
XD 02.12.2020, 09:51
KWI, KWI, KWIIII!!!!!!!
Gogo
Gogo 02.12.2020, 08:00
I bardzo dobrze blokować dziadostwo. Takiego dymania chlopa to jeszcze nie widzialem. Ci co robia transport tez lepiej nie maja z tego co mi wiadomo. Jeden wielki wyzysk. Od czego cukrownia ma tych agronomow ze takie buraki niby slabe wychodza.
Z Kryłowa
Z Kryłowa 01.12.2020, 23:23
Tak głośno myślę, że gdyby słynny mirczeński zielony baron skierował od razu ciągniki na Warszawę w celu wymuszenia podniesienia ceny cukru, która obecnie jest na poziomie ceny wody mineralnej, to chyba ten protest byłby nawet bardzo pożyteczny dla plantatorów i cukrowników…
Z Kras
Z Kras 01.12.2020, 23:47
Nareszcie fachowa wypowiedź.
To ceny dumpingowe cukru w wielkich sieciach są największym wrogiem plantatorów i cukrowni.
Zielony mirczeński baronie, jedźmy pod markety i ich właścicieli pławiących się w luksusach !!!
Słodkogorzki
Słodkogorzki 01.12.2020, 21:24
Tak was solidarność wydymał że bieda staje się powszechna. Chłop wylansował sobie nową pańszczyznę ,dopiero to odczuje na swoich dochodach . Wiadomo od dawna że grabiami do siebie . Masz chłopie placek za swoją naiwność i łatwowierność w PiS .
bzdura
bzdura 02.12.2020, 15:11
Bzdura - a dotacje przez lata; jak wygląda dzisiaj wieś, a jak przed 5 laty.
Rolnik
Rolnik 02.12.2020, 07:06
To było od zawsze tylko że zawsze bali sie wyjsc rolnicy za czasów innej partii Od zawsze byli kierowcy oszukiwani płacenie za drugie netto czyli za rolnika zanieczyszczenia miał zabierane kierowca
Massy
Massy 01.12.2020, 21:17
Miałem w tym roku buraki i widziałem ze są kiepskiej jakosci ,za duzo deszczu , ledwo na pokrycie kosztów wystarczyło , no i doszedłem do wniosku ze buraki w przyszłym sezonie nie zagoszczą u nas w gospodarstwie . Ta uprawa staje sie uprawą wysokiego ryzyka a mnie na to nie stać i z tego powodu zadnych protestów ine bede robił .
Preh
Preh 01.12.2020, 20:49
A jak z polaryzacją i zanieczyszczeniami u słynnego zielonego Jóźka?
A może nie uprawia buraków, tylko na plantatorach żeruje?
Tomek
Tomek 01.12.2020, 18:17
Żeby zebrać trzeba dać. Kruszwicy cukru nie ma 15-14. u mnie 16.1 szału nie ma ale taki był klimat i to wina cukrowni? za komunę tak bylo na PGRch choć nie mieli zysku dla nich musialo być bo się należy do czego tamta polityka ich doprowadziła?

Pozostałe