Zamojskie ulice. Stare tradycje ulicy Rzeźnickiej (TYLKO W GAZECIE)

  • 28.08.2020, 05:34
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Stare tradycje ulicy Rzeźnickiej (TYLKO W GAZECIE)
Ulica powstała w 1927 r. Pod koniec lat 20. ub. wieku nazywano ją Rzeźnicką, bo obok niej działała duża rzeźnia. Co ciekawe zakład funkcjonował w tym miejscu już od 1835 roku. Najpierw był skromny, potem go rozbudowano. Odbywał się tam także ubój rytualny. Ten zamojski zakład wpisywał się w bogate tradycje rzeźnicze i wędliniarskie naszego regionu.

Doceniamy tradycję. Np. masarnia, w której pracuję, powstała 80 lat temu, w miejscu, gdzie funkcjonuje do dzisiaj, czyli przy ul. Ogrodowej. Została ona wybudowana przez dziadka obecnych właścicieli. To dla nas ważne, bo mówi o pewnej ciągłości – podkreśla Piotr Kubina, dyrektor zamojskiej „Masarni Zygmunt Sikora”. – Jednak wędliny są teraz wytwarzane u nas w zupełnie innej technologii niż jeszcze w latach 80 ub. wieku, nie mówiąc o latach wcześniejszych. Po prostu dawnych receptur u nas się już nie stosuje.

Podobnie to zapewne wygląda w innych zakładach Zamościa. Zapomniane zostały także niektóre miejsca, które wiązały się z dawnym ubojem zwierząt i produkcją wędlin.

Więcej o ciekawej historii tej ulicy w Kronice Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe