ZUS: Tarcza 3.0 już działa

  • 24.05.2020, 14:59
  • Materiał nadesłany
ZUS: Tarcza 3.0 już działa
Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł – tak zakłada nowa odsłona tarczy antykryzysowej. – Dzięki temu rozwiązaniu więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe przepisy dają prawo do zwolnienia ze składek kolejnym grupom. Z umorzenia skorzystają osoby, które rozpoczęły działalność gospodarczą przed 1 kwietnia tego roku, a ich dochód nie przekracza 7 tys. zł w pierwszym miesiącu, za który występują o zwolnienie.

Otrzymają zwolnienie ze składek, nawet jeśli ich przychody są wyższe niż dotychczasowy limit, czyli 15 681 zł. Z umorzenia w ZUS skorzystają również osoby, które płacą tylko składkę zdrowotną na „uldze na start”. W przypadku tych dwóch nowych grup umorzeniu podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone. Wniosek o zwolnienie ze składek, który uwzględnia zmiany w tarczy, jest już na www.zus.pl. Za kilka dni pojawi się też w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiana też w świadczeniu postojowym

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia 2020 roku. Wcześniejsze wersje tarczy wykluczały firmy założone w lutym i marcu. – Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-procentowy spadek przychodu. Przykładowo we wniosku składanym w maju kwietniowy przychód powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu – wyjaśnia prof. Uścińska.

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że jego sytuacja materialna wykazana w poprzednim wniosku nie poprawiła się.

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Biednie już jest
Biednie już jest 25.05.2020, 10:03
Nieudolna instytucja ZUS marnuje masę pieniędzy ze składek .Przyszły emeryt jest zdany na porażkę z tą instytucją . Biurokracja ,złe przepisy ,nieudolni pracownicy to grozi katastrofą finansów ,zganianie na epidemię nic nie wytłumaczy trudnej sytuacji .Wiadomo że szara sfera jest około 30% i nic nikt w tej sprawie nie robi .Tak jest na państwowej posadzie układ i nic ich to nie obchodzi .
klient
klient 26.05.2020, 23:45
to nie pracownicy zus ustalają przepisy. Tylko wykonują to co ustawodawca określi. Ustawa się ukazuje nagle i trzeba ją wykonywać, bez przygotowania technicznego, bez szkolenia ... już, teraz, natychmiast
Tomek
Tomek 25.05.2020, 08:41
Do dziś nie dostałem postojowego za kwiecień bo zus popełnił błąd, którym próbowali mnie obarczyc. Jak zwykle obywatel przegrywa z urzędem. *By zylo się lepiej i krocej"

Pozostałe