To będzie inna Wielkanoc. Biskup Rojek wydał ważny komunikat

  • 25.03.2020, 08:30
  • ak
To będzie inna Wielkanoc. Biskup Rojek wydał ważny komunikat
Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej wydał komunikaty z informacjami, jak obchodzony będzie w tym roku Wielki Tydzień i Triduum Paschalne.

Przyszło nam żyć w wyjątkowych czasach, dlatego też tegoroczne Święta Wielkanocne będą zupełnie inne niż zwykle.

Biskup zalecił przede wszystkim, aby we wszystkich wydarzeniach liturgicznych związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego zachować zasady bezpieczeństwa ustalone nie tylko przez władze kościelne, ale i państwowe, które m.in. ustalają, że w nabożeństwie, poza księdzem może wziąć udział maksymalnie 5 osób (o obostrzeniach wprowadzonych przez rząd czytaj TUTAJ i TUTAJ).

Jak ten okres będzie wyglądał w naszej diecezji? W Niedzielę Palmową (5 kwietnia) Odwołane zostają uroczyste obchody Światowych Dni Młodzieży w Biłgoraju, a obrzęd błogosławieństwa palm w kościołach bez użycia wody święconej i bez procesji.

W Wielki Czwartek (9 kwietnia) Msza Krzyżma pod przewodnictwem biskupa odbędzie się w Katedrze Zamojskiej o godz. 10 tylko z udziałem najbliższych współpracowników Mariana Rojka. Będzie transmitowana przez Internet i Katolickie Radio Zamość). Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich zostaje przeniesione na Dzień Kapłański w czerwcu w Krasnobrodzie. Wieczorne msze mają się odbywać bez obrzędu obmycia nóg i bez procesji do ciemnicy.

Podczas wielkopiątkowych nabożeństw w kościołach duchowni mają się podczas Modlitwy Wiernych modlić za wszystkich, którzy cierpią z powodu koronawirusa. W Wielki Piątek (10 kwietnia) rano biskup weźmie udział w jutrzni w Katedrze o godz. 9 (nabożeństwo będzie trasitowane).

W sobotę nie odbędzie się święcenie pokarmów, ma je zastąpić modlitwa rodziny przy wielkanocnym śniadaniu w niedzielę. Parafie mają podczas nabożeństw wieczornych pominąć obrzęd poświęcenia ognia.

W samą Wielkanoc odwoływane są procesje rezurekcyjne. O godz. 5.50 (na 10 minut) mają być włączone dzwony we wszystkich kościołach.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU KRONIKI TYGODNIA

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anette
Anette 25.03.2020, 22:51
Boze co sie na tym swiecie dzieje Wielkanoc ...

Pozostałe