Zosin: Konik morski w tabletkach

  • 19.02.2020, 13:15
  • ak
Zosin: Konik morski w tabletkach Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Podobno wyciąg z konika morskiego jest skutecznym lekiem na schorzenia dróg moczowych. Problem w tym, że to stworzenie jest zagrożone wyginięciem, a więc objęte ochroną Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Dlatego transport specyfików z konikiem morskim do Polski nie wjechał. Tabletki zatrzymano ostatnio m.in. na przejściu granicznym w Zosinie.

55-letnia obywatelka Ukrainy miała w swoim bagażu aż 800 tabletek zawierających wyciąg z konika morskiego. W swoim ojczystym kraju kupiła je bez problemu w aptece, ale do Polski nie miała prawa ich wieść. Na nic zdały się tłumaczenia cudzoziemki, która zapewniała, że medykamenty nabyła i transportowała wyłącznie na własny użytek. Celnicy odebrali jej leki.

CZYTAJ TAKŻE: UKRAIŃCY WOŻĄ DO POLSKI LEKI. NP. NA POTENCJĘ

Podobnie było też w Dorohusku, gdzie podobne specyfiki ujawniono w bagażu 27-letniego obywatela Ukrainy. Ten cudzoziemiec twierdził, że leki wiezie dla swojej znajomej w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: AŻ 160 ZWIERZĄT Z PRZEMYTU ZAMIESZKAŁO W ZAMOJSKIM ZOO

***

Służba celna przypomina, że zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony (wymagane zezwolenia).

Gatunki objęte CITES są zagrożone wyginięciem z powodu nielegalnego handlu żywymi i martwymi okazami oraz wyrobami pochodnymi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.

Brak takich dokumentów podczas przewozu, skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kolega z zamościa
kolega z zamościa 20.02.2020, 15:17
Po ile to chodzi w Polszy?

Pozostałe