Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 03:35
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Zamojskie ulice. Gdy ludzie obrazili się na park

Ulica Przemysłowa w Zamościu ma długość ponad 680 metrów. Powstała jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. Kiedyś łączyła ul. Obwodową (dzisiaj Peowiaków) z obecną Powiatową. Ulica pierwotnie przebiegała jednak nieco inaczej niż obecnie.
Zamojskie ulice. Gdy ludzie obrazili się na park
Magazyny PZGS "Samopomoc Chłopska" przy ul. Przemysłowej w Zamościu. Zdjęcie wykonano w latach 60. ub. wieku. Ze zbiorów APZ.

W połowie XIX w. została ona "skierowana" bardziej prostopadle do ul. Obwodowej. Łatwo możemy to sobie wyobrazić. Jej pozostałością jest bowiem cmentarna alejka, którą możemy oglądać w części nekropolii znajdującej się najbliżej ul. Przemysłowej. 

W latach 60. ub. wieku znów jednak przebieg ulicy zmieniono. Dlaczego? 

Czynnik kapitalistyczny

– Z konieczności. Pamiętam, że poszerzono wówczas cmentarz parafialny. W związku z tym ulica Przemysłowa została przesunięta w stronę dzisiejszego starego szpitala. Zyskano wówczas teren na nowe pochówki – tłumaczy Wojciech Wiszniowski, regionalista oraz brat cioteczny Marka Grechuty, wokalisty i kompozytora. – Jednak gdy się jest w tej części miasta, łatwo zauważyć, że zakręt, który wtedy powstał, jest jakby trochę...  nienaturalny.

Wojciech Wiszniowski podkreśla, że ta okolica zawsze miała charakterystyczny, przemysłowy charakter. W XIX w. funkcjonowała przy niej słynna kaflarnia należąca do Andrzeja Dziuby. Wyrabiano w niej nie tylko różnego rodzaju kafle (zwyczajne, berlińskie, "gładkie majoliki"), "przybory piecowe i kuchenne" oraz przenośne, glazurowane piecyki. W jej sąsiedztwie otwarta została także cegielnia należąca do Józefa Czernickiego. Weszła ona potem w skład kompleksu przemysłowego "Ziemianin". 

Była to pierwsza spółka akcyjna w Zamościu. Utworzono ją w 1918 r. Na jej czele stali: Adam Sajkiewicz, Julian Wyszyński i Adam Bakraba. Spółka zajmowała się m.in. handlem płodami rolnymi. Realizowała także dostawy dla wojska. W 1923 r. przy ul. Przemysłowej uruchomiono w "Ziemianinie" m.in. fabrykę i skład narzędzi rolniczych, olejarnię, młyn, kaszarnię i szczotkarnię. Podobno istniała tam także palarnia kawy i fabryka marmolady. Kto tam wówczas pracował? 

Więcej o historii ulicy Przemysłowej tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bolo 29.01.2020 10:58
Bzdury, co ten Wojciech opowiada?

Mira 28.01.2020 16:53
W latach 50 do 62r pracował mój tato Wacław Cisek.

???????? 28.01.2020 09:26
"brat cioteczny Marka Grechuty" - do czego to ma służyć ?

£ajzo 29.01.2020 21:45
Do tego zebys popisał się swoją głupotą w sieci

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PRAWNIKTreść komentarza: UKARAĆ I ODWOŁAC WÓJTA W REFERENDUM NATYCHMIASTData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:04Źródło komentarza: Przed domem wójta wylali gnojowicę i podpalili oponyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentem
Reklama
Reklama