Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 02:55
Reklama Baner A1 BUDBRAM

55 lat Zamojskiego Domu Kultury

W roku bieżącym Zamojski Dom Kultury obchodzi 55 lat istnienia.
55 lat Zamojskiego Domu Kultury
Otwarcie Powiatowego Domu Kultury, 1964 r. Przemawia Przewodniczący MRN Eugeniusz Zgnilec, obok Danuta Dziuńko

Autor: Fot. Stanisław Orłowski

W lipcu 1964 roku podjęto uchwałę o powołaniu Powiatowego Domu Kultury. Budynek domu kultury w Zamościu to adaptacja projektu domu kultury firmy „Miastoprojekt” Stolica – Północ Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Jego „bliźniak” to Tomaszowski Dom Kultury. Uroczyste otwarcie nastąpiło 3 listopada 1964 roku. Przed budynkiem została ustawiona rzeźba przedstawiająca rybaka ciągnącego sieci autorstwa Eugeniusza Pola. Powiatowy Dom Kultury działał w latach 1964-1975. W roku 1966 otwarto w PDK kino „Padwa”. Zaplecze kadrowe na początku działalności stanowiło 5 pracowników merytorycznych i 5 administracyjnych. Rokrocznie PDK się rozwijał poszerzając swoja ofertę. Przy PDK działały między innymi Chór Ziemi Zamojskiej, Teatr Ziemi Zamojskiej, kluby filatelistów, kolekcjonera, seniora, czy Klub Miłośników Wielkiej Przygody.

W roku 1975 w wyniku reformy administracyjnej Powiatowy Dom Kultury zyskał miano Wojewódzkiego. Ta zmiana spowodowała poszerzenie zakresu działalności już Wojewódzkiego Domu Kultury – nie tylko w mieście Zamość i powiecie zamojskim, ale także WDK sprawował merytoryczną opiekę nad gminnymi i wiejskimi domami i ośrodkami kultury. Czas WDK to czas rozwoju kultury w całym województwie zamojskim. Rok 1976 to pierwsze Zamojskie Lato Teatralne – wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zamościa. W roku 1977 zostaje zorganizowany pierwszy Kiermasz i Konkurs Wielkanocny, który do dnia dzisiejszego cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Zamościa. WDK przez blisko 25 lat organizował i współorganizował wiele wydarzeń kulturalnych nie tylko dla mieszkańców województwa zamojskiego, ale i ogólnopolskich (np. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Świat Moich Marzeń”).

Pod obecną nazwą Zamojski Dom Kultury funkcjonuje od 1999 roku, kiedy to Wojewódzki Dom Kultury połączono z Zamojskim Ośrodkiem Kultury. Dzisiaj ZDK to pięć działów: Artystyczno-Organizacyjny, Marketingu, Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Administracyjno-Techniczny i Finansowo-Kadrowy. Zamojski Dom Kultury z roku na rok prężnie się rozwija, prezentując szeroką ofertę warsztatów, spotkań, wydarzeń kulturalnych, zarówno w budynku jak i na terenie Miasta Zamość, dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Informacje o aktualnych wydarzeniach można znaleźć na www.zdk.zamosc.pl oraz na facebooku/Zamojski Dom Kultury


Otwarcie Powiatowego Domu Kultury, 1964 r. Przemawia Przewodniczący MRN Eugeniusz Zgnilec, obok Danuta Dziuńko
Fot. Stanisław Orłowski

Próba spektaklu „Folwark Zwierzęcy” z roku 1990, XV Zamojskie Lato Teatralne. Na zdjęciu Jan Machulski z aktorami
Fot. Archiwum ZDK

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK Zamość 2019
Fot. Archiwum ZDK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
aaa 08.12.2019 15:57
byłem wczoraj i ten obiekt chyba dość trafnie został nazwany przez jednego z członków kabaretu Paranienormalni jednym z zabytków Zamościa tj, "ruiny domu kultury"

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PRAWNIKTreść komentarza: UKARAĆ I ODWOŁAC WÓJTA W REFERENDUM NATYCHMIASTData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:04Źródło komentarza: Przed domem wójta wylali gnojowicę i podpalili oponyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentem
Reklama
Reklama