55 lat Zamojskiego Domu Kultury

  • 08.12.2019, 08:06
  • Agnieszka Olech, Zamojski Dom Kultury
55 lat Zamojskiego Domu Kultury Fot. Stanisław Orłowski Otwarcie Powiatowego Domu Kultury, 1964 r. Przemawia Przewodniczący MRN Eugeniusz Zgnilec, obok Danuta Dziuńko
W roku bieżącym Zamojski Dom Kultury obchodzi 55 lat istnienia.

W lipcu 1964 roku podjęto uchwałę o powołaniu Powiatowego Domu Kultury. Budynek domu kultury w Zamościu to adaptacja projektu domu kultury firmy „Miastoprojekt” Stolica – Północ Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Jego „bliźniak” to Tomaszowski Dom Kultury. Uroczyste otwarcie nastąpiło 3 listopada 1964 roku. Przed budynkiem została ustawiona rzeźba przedstawiająca rybaka ciągnącego sieci autorstwa Eugeniusza Pola. Powiatowy Dom Kultury działał w latach 1964-1975. W roku 1966 otwarto w PDK kino „Padwa”. Zaplecze kadrowe na początku działalności stanowiło 5 pracowników merytorycznych i 5 administracyjnych. Rokrocznie PDK się rozwijał poszerzając swoja ofertę. Przy PDK działały między innymi Chór Ziemi Zamojskiej, Teatr Ziemi Zamojskiej, kluby filatelistów, kolekcjonera, seniora, czy Klub Miłośników Wielkiej Przygody.

W roku 1975 w wyniku reformy administracyjnej Powiatowy Dom Kultury zyskał miano Wojewódzkiego. Ta zmiana spowodowała poszerzenie zakresu działalności już Wojewódzkiego Domu Kultury – nie tylko w mieście Zamość i powiecie zamojskim, ale także WDK sprawował merytoryczną opiekę nad gminnymi i wiejskimi domami i ośrodkami kultury. Czas WDK to czas rozwoju kultury w całym województwie zamojskim. Rok 1976 to pierwsze Zamojskie Lato Teatralne – wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zamościa. W roku 1977 zostaje zorganizowany pierwszy Kiermasz i Konkurs Wielkanocny, który do dnia dzisiejszego cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Zamościa. WDK przez blisko 25 lat organizował i współorganizował wiele wydarzeń kulturalnych nie tylko dla mieszkańców województwa zamojskiego, ale i ogólnopolskich (np. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Świat Moich Marzeń”).

Pod obecną nazwą Zamojski Dom Kultury funkcjonuje od 1999 roku, kiedy to Wojewódzki Dom Kultury połączono z Zamojskim Ośrodkiem Kultury. Dzisiaj ZDK to pięć działów: Artystyczno-Organizacyjny, Marketingu, Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Administracyjno-Techniczny i Finansowo-Kadrowy. Zamojski Dom Kultury z roku na rok prężnie się rozwija, prezentując szeroką ofertę warsztatów, spotkań, wydarzeń kulturalnych, zarówno w budynku jak i na terenie Miasta Zamość, dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Informacje o aktualnych wydarzeniach można znaleźć na www.zdk.zamosc.pl oraz na facebooku/Zamojski Dom Kultury

Agnieszka Olech, Zamojski Dom Kultury

Zdjęcia (3)

Otwarcie Powiatowego Domu Kultury, 1964 r. Przemawia Przewodniczący MRN Eugeniusz Zgnilec, obok Danuta Dziuńko Fot. Stanisław Orłowski
Próba spektaklu „Folwark Zwierzęcy” z roku 1990, XV Zamojskie Lato Teatralne. Na zdjęciu Jan Machulski z aktorami Fot. Archiwum ZDK
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK Zamość 2019 Fot. Archiwum ZDK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
aaa
aaa 08.12.2019, 15:57
byłem wczoraj i ten obiekt chyba dość trafnie został nazwany przez jednego z członków kabaretu Paranienormalni jednym z zabytków Zamościa tj, "ruiny domu kultury"

Pozostałe