Krasnobród: Polszczyznę znają jak mało kto

  • 05.12.2019, 08:30
  • ak
Krasnobród: Polszczyznę znają jak mało kto Fot. Organizatorzy
W eliminacjach szkolnych wzięło udział 325 młodych ludzi. Do finału zakwalifikowało się 25 najlepszych. Kto wygrał Międzyszkolny Konkurs Ortoepiczny „Jesień z Poprawną Polszczyzną”, zorganizowany po raz trzeci w Zespole Szkół w Krasnobrodzie?

Uczniowie podstawówek i szkół średnich na finale tegorocznej edycji spotkali się 27 listopada. Po sprawdzeniu ich prac okazało się, że w młodszej kategorii wiekowej z poprawną polszczyzną najlepiej radzi sobie Jakub Trybalski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju (opiekun Anna Skubis). Na drugim miejscu znalazły się ex aequo Natalia Brzuszkiweicz i Anna Biszczak z SP w Trzydniku Dużym (pow. kraśnicki), których polonistką jest Aldona Borowska, a trzecie zajeła Weronika Bielawska z SP im. Tadeusza Kościuszki w Husynnem (op. Beata Edelman).

Na wyróżnienia w tej kategorii zasłużyli: Michał Dziura i Martyna Bednarz (SP nr 1 Biłgoraj), Damian Walczak (SP w Złojcu) oraz Jakub Koman (SP w Teratynie).

Aleksandra Kolbuch z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju wygrała grupie uczniów szkół średnich. Do konkursu przygotowywała ją Iwona Startek. Na drugim miejscu znalazł się Mateusz Przygon, uczeń LO im. św. Jana Pawła II w Krasnobrodzie (op.Danuta Korzeniowska), zaś na trzecim Małgorzata Kraczowska z ZSBiO Biłgoraj (op. Celina Wojtak).

Laureaci wyróżnień to: Julia Hyz i Agnieszka Gałka (ZSBiO Biłgoraj) oraz Bartłomiej Wołowiec (LO Krasnobród).

Konkurs odbył się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk oraz dziekana Wydziału Humanistycznego KUL dr hab. Magdaleny Charzyńskiej-Wójcik, a także burmistrza Krasnobrodu.

Uczestnicy musieli wykazać się znajomością reguł słowotwórstwa, fleksji, składni, frazeologii, ortografii, interpunkcji i stylistyki, oraz użycia wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych funkcjonujących w języku polskim.

ak

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe