Gminy zapłacą rodzicom

  • 05.12.2019, 07:03
  • wd
Gminy zapłacą rodzicom
3 grudnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące zwrotu rodzicom kosztów dowożenia dzieci niepełnosprawnych do szkół i przedszkoli. Gminy czekają kolejne wydatki.

Zgodnie z prawem obowiązkiem gminy jest albo zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom bezpłatnego transportu do najbliższego przedszkola czy szkoły podstawowej, a jeżeli dowóz zapewniają rodzice, to zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna. Do tej pory nie było  żadnych ustawowych kryteriów ustalania wysokości refundacji. Każda gmina miała własny mechanizm, który często był krytykowany przez rodziców. Powód? Samorządy liczyły zwrot kosztów za dowóz dzieci do szkoły i ze szkoły w taki sposób, by wyjść na tym w miarę dobrze. Nierzadko nie rekompensowały kosztów faktycznie ponoszonych przez rodziców. Teraz ma się to się zmienić.

Ustawa, która wejdzie w życie 3 grudnia, wprowadza specjalny algorytm, według którego w całej Polsce będzie obliczany zwrot koszów dowozu niepełnosprawnego ucznia. To oznacza, że niektóre umowy między gminami i rodzicami będą rozwiązane i podpisane na nowych warunkach. 

Na terenie gminy Tomaszów Lub. nie ma placówek specjalnych, dlatego uczniowie z niepełnosprawnościami muszą być dowożeni do odleglejszych szkół.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe