Abram, który zaczynał od zegarków

  • 04.12.2019, 05:51
  • Magdalena Kołcon
Abram, który zaczynał od zegarków
250 lat temu w Hrubieszowie urodził się Abraham Jakub Stern.

Był prekursorem cybernetyki. Genialnym wynalazcą kilku maszyn liczących, dalmierza geodezyjnego, tartaku mechanicznego, młocarni i żniwiarki konnej. Dziś jego osiągnięcia są nieco zapomniane, ale to one dały początek przyszłym kalkulatorom, komputerom, kombajnom rolniczym. To nie tylko genialny wynalazca i konstruktor, ale też postać o nietuzinkowym życiorysie.

Stern urodził się w Hrubieszowie pomiędzy 1762 a 1769 rokiem, ale większość historyków obecnie przyjmuje za datę jego narodzin rok 1769. Przyszedł na świat w bardzo ubogiej rodzinie żydowskiej, która nie mogąc łożyć na jego utrzymanie, oddała go na naukę do zegarmistrza. Od dziecka pilnie uczył się wyznaczonego mu zawodu i doskonalił swoje umiejętności do tego stopnia, że zaczął zwracać uwagę mieszkańców miasta.

Wieści o niezwykle zdolnym samouku dotarła około 1800 r. do Stanisława Staszica, który w tym czasie nabył dobra hrubieszowskie, na których później rozwijał ruch spółdzielczy.

Staszic, jako przede wszystkim miłośnik nauki i innowacji technicznych, poznał Sterna, ocenił jego nieprzeciętne zdolności w dziedzinie mechaniki precyzyjnej i szybko przeniósł go do Warszawy na dalsze nauki. Abraham zaczynał studia właściwie od podstaw, od nauki czytania i pisania, ponieważ wcześniej nie chodził do żadnej szkoły i nikt go tej umiejętności nie nauczył. Wytrwale studiował przede wszystkim matematykę, która była podstawą mechaniki, głównej dziedziny zainteresowań Sterna.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Magdalena Kołcon

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ya
ya 07.12.2019, 19:41
aż wstyd powiedzieć, nikt nigdy nie pomyślał by genialnego hrubieszowianina uhonorować patronem ulicy
ya
ya 04.12.2019, 14:58
urodził się na starej ulicy Polnej

Pozostałe