W Radecznicy upomnieli się o Polskę

  • 27.11.2019, 07:00
  • Bogdan Nowak
W Radecznicy upomnieli się o Polskę Zdjęcie wykonano w 1914 r., podczas I wojny światowej. Jest to reprodukcja z "Tygodnika Ilustrowanego". Widać m.in. bramę i schody prowadzące do klasztoru i kościoła w Radecznicy oraz tzw. podwody, które przewoziły rannych żołnierzy. Możemy też dostrzec flagę Czerwonego Krzyża.
Było ich ponad 800. Zebrali się w Urzędzie Gminy w Radecznicy. Domagali się przywrócenia języka polskiego do okolicznych szkół, autonomii dla Królestwa Polskiego, polskiego sejmu oraz... ukarania śmiercią złodziei, którzy w tych stronach stali się prawdziwą plagą. W 1905 r. za takie żądania można było zawisnąć na szubienicy.

Radecznica ponad sto lat temu była jedną z najbardziej znanych miejscowości Zamojszczyzny. Kiedyś działało tutaj słynące z wielu łask Sanktuarium pw. św. Antoniego oraz klasztor ojców Bernardynów, ale zostały one zamienione przez rosyjskie władze na cerkiew i prawosławny monaster. Istniał też w tym czasie folwark należący do dóbr Ordynacji Zamojskiej. We wsi stały natomiast 63 domy, w których żyło 372 osób. Aż 358 z nich to byli katolicy (sześć osób deklarowało wyznanie prawosławne, a ośmioro było Żydami).

W niezwykle malowniczej miejscowości wrzało podskórne życie polityczne. Wiadomo, że w 1905 r. działały tutaj dwa ugrupowania: Polska Partia Socjalistyczna oraz Narodowa Demokracja, nazywana popularnie endecją. 

Agitacja miejscowych działaczy doprowadziła do jawnego buntu okolicznych włościan przeciwko caratowi. Sprawa stanęła na ostrzu noża... 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe