Gm. Miączyn: Urzędnik chce skazania sołtysa

  • 12.11.2019, 09:00
  • Daria Wróblewska
Gm. Miączyn: Urzędnik chce skazania sołtysa Konflikt dotyczy drogi, która jest w fatalnym stanie
Sołtys Poddąbrowy poskarżyła się na urzędnika do wójta gminy Miączyn. A urzędnik podał ją do sądu.

A wszystko przez wniosek o dotację na remont lokalnej drogi. Zdaniem pani sołtys urzędnik działał opieszale i niefachowo, dlatego gmina nie dostała dotacji. Wójt Miączyna Ryszard Borowski zaniedbania urzędnika nie widzi. Jego zdaniem wniosek nie przeszedł z powodów politycznych. On jest z PSL, a województwem rządzi PiS.

 W marcu tego roku Kinga Wasąg, sołtys wsi Poddąbrowa, dowiedziała się, że samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie remontów dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Razem z Anną Sagan, sołtysem wsi Niewirków, i Jerzym Bilskim, radnym z Niewirkowa, wybrali się do Urzędu Gminy w Miączynie, aby doprowadzić do budowy drogi gminnej w Poddąbrowie.

– Stan drogi jest fatalny. Kiedy przychodzi zima, jest problem z dojazdem karetki. Jedna z mieszkanek wsi ma astmę. Lekarz stwierdził, że jej przyczyną jest żużel, który się pyli z drogi –mówi Kinga Wasąg.

Rzeczywiście. Ponad 1,5-kilometrowy odcinek drogi w przeważającej części utwardzony jest betonem cementowym, kruszywem różnego rodzaju, resztkami bruku, a liczne dziury zasypane są żużlem. Droga jest zniszczona i zdeformowana, ma liczne wyboje i krzywizny. Remontu nie może doczekać się od lat.

– Byłam nowo wybranym sołtysem, chciałam coś zrobić dobrego dla wsi i gminy, nie miałam jednak pojęcia, że moje działania doprowadzą mnie przed sąd – wzdycha Kinga Wasąg.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Daria Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Archiminikleopotoczerepetekliwiczanka
Archiminikleopotoczerepetekliwiczanka 19.11.2019, 19:01
Mieszkam w innej gminie w której wójt jest z PSL i nigdy nie ma problemu z dotacjami, jakieś cyrki w tej waszej gminie się dzieją
DD.
DD. 15.11.2019, 07:54
Soltysem być to trzeba umieć.to wtedy jest się też i radnym. I jest się też konserwatorem we szkole. Takiego supersoltysa mamy!! A co.!
Robert
Robert 14.11.2019, 22:17
Ignorantia iuris nocet...
Włodek
Włodek 14.11.2019, 21:56
Każdy obywatel tego kraju ma prawo i może złożyć skargę na urzędnika w trybie administracyjnym, do tego jest prawnie chroniony. Jeżeli Pani sołtys była inicjatorem i dysponuje dokumentacja to wie do jakich doszło zaniedbań i miała wszelkie prawo złożyć takową skargę. Brawo za odwagę i chęć działania Pani sołtys.
Maria
Maria 14.11.2019, 20:32
Pani sołtys ma prawo jak każdy obywatel złożyć skargę w trybie administracyjnym na urzędnika. Gwarantuje to konstytucja oraz przepisy o samorządzie. ponad to taka osoba składająca skargę jest prawnie chroniona. Art 63 konstytucji to gwarantuje, oraz Art. 35–37 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23). nieznajomośc przepisów w gminie Miączyn jest straszna.....
Anka
Anka 14.11.2019, 12:38
Coraz częściej dochodzę do wniosku że jednak szkoda że pan Woźnica nie wygrał wyborów. Mimo że głosowałem na obecnego wójta. Kolejna kadencja marazmu i nic nie robienia. Szkoda.
Krzysiek
Krzysiek 14.11.2019, 21:08
Ja natomiast głosowałem na kontrkandydata bo go znam i wiem że jest zacięty i jak coś chce zrobić to nie odpuści a i jego trochę narwny charakter przydał by się jak bicz na co niektórych obiboków w urzędzie gminy.
Jarek
Jarek 14.11.2019, 20:46
Woźnica na zebraniu u nas w Koniuchach otwarcie mówił, iż ma wielki szacunek i poważanie do stylu pracy tego pana i w pierwszej kolejności chciałby go docenić ;)
Greta
Greta 13.11.2019, 23:41
Złapali wójta z hnidiukiem za rękę.a oni mówią że to nie ich reka:-))
Sąsiad że stacji
Sąsiad że stacji 13.11.2019, 23:27
A chodziły słuchy rok temu że Woźnica w razie jak by go ludzie wybrali to reformę i porządek w UG zacznie od tego głąba od utrzymania dróg. Można powiedzieć że miał trochę nosa od kogo zacząć.
Maria
Maria 14.11.2019, 20:35
Nie tylko Pan Woźnica ale i każdy w miare rozgarnięty mieszkaniec gminy wie kto jest najbardziej zapracowanym inspektorem w Urzędzie Gminy Miączyn. Ten człowiek na tym stanowisku to wielka pomyłka.
pdd
pdd 13.11.2019, 19:36
#tematdlauwagi
Samolocik😁
Samolocik😁 13.11.2019, 19:19
A ciekawe jak naprawde udowodni wine Pana Inspektora P. Sołtys w co wątpie bo jednak ma i wójta przeciw sobie czy bedzie miał chłop jaja i ustapi ze stanowiska.
GM
GM 13.11.2019, 19:12

jesli posadza kogos o niedopelnienie obowiazkow, musi sie liczyc z konsekwencjami oszczerstwa.
W sadzie licza sie fakty i dowody a nie plotki.
Zażenowana
Zażenowana 13.11.2019, 15:31
Pamietam ta droge 15 lat temu. Mieszkalam tam przez 4 lata teraz mieszkam 100 km dalej. Zmienila sie tylko na gorsze. Wspolczuje mieszkancom za kazdym razem kiedy przychodzi mi nia jechac. Gorszej drogi w calym Lubelskim nie widzialam. I naprawde nie rozumiem dlaczego nikt nigdy jej nie poprawil w gorszych dziurach sa lrpsze drogi niz tam.
Popieram Pania soltys
Popieram Pania soltys 13.11.2019, 15:13
#tematdlauwagi
MICHAŁÓWKASZ CITY!!!
MICHAŁÓWKASZ CITY!!! 13.11.2019, 16:20
Tak jest temat dla Uwagi!!
Trafila sie w koncu Soltys ktora chciala cos zrobic to odrazu ja sadzic. Smiech na sali albo raczej w gminie z braku ich kompetencji. Okazalo sie ze Soltyska ma wiecej rozumu niz ala pan inspektorek i to zabolalo...
czytelniczka KT
czytelniczka KT 13.11.2019, 13:39
pani sołtys sprawuje we wsi urząd z wyboru mieszkańców i jeżeli Gmina w wyznaczonym terminie na naniesienie poprawek do złożonego wniosku nie uczyniła tego skutecznie to Sołtys miała prawo złożyć skargę na urzędnika. To nie była skarga do Sądu a tylko do Wójta, który odpowiada za działalność gminy. Urzędnicy powinni ponosić konsekwencje swoich zaniedbań tak jak my wszyscy odpowiadamy za swoje zaniedbania.
Zyczliwy
Zyczliwy 13.11.2019, 12:56
Tam kazdemu potrzeba wyksztalcenia jak w gminie tak i we wsi tym calym soltysom....
polityk
polityk 13.11.2019, 12:53
Gdy Wójt otrzymuje dotację na remont szkoły w Miączynie od Marszałka Województwa Lubelskiego z PiS to nie jest to decyzja polityczna ale gdy Wójt nie otrzymuje dotacji na remont drogi z UW z powodu zaniedbań swojego urzędnika to wg Wójta jest to już polityka.
Krajanka
Krajanka 13.11.2019, 10:26
A dlaczego sołtysa nie rozumnie w czym zawinił. Trzymam kciuki.
Mieszkanka
Mieszkanka 13.11.2019, 07:19
Nie dość że Gmina Miaczyn jest od lat na szarym końcu wojewodztwa jeżeli chodzi o inwestycje przy wykorzystaniu środków unijnych, to jak już na tacy im podano żeby ludzom kawałek drogi zrobic to i tak to spieprzyli.i nawet nie można się upomniec o to żeby wójt wyciągnął konsekwencje od osoby która ewidentnie zawinił. Szkoda gadać.
Kolezanka
Kolezanka 13.11.2019, 21:55
Kinga miałaś rację walczysz o lepsze jutro dla nas twoich wyborców wieże. Że wygrasz wreszcie ktoś się postawił pokazał drogę jaką trzeba podążać aby coś się zmieniło w gminie trzyma kciuki
Tomek
Tomek 13.11.2019, 07:05
Ludzie! Jak wójt kazał tak pan inspektor od dróg gminnych zrobił. To nie przypadek. Wniosek miał nie przejść to i nie przeszedł. Droga!? Tam gdzie pogonili go w wyborach i szkoly nie dali sobie zamknąć? A w życiu. Tylko mysleli że będzie jak zwykle. Ze powiedzą.. No wiecie. Nie przeszło.. A tu klops.
Rysio
Rysio 13.11.2019, 06:52
Jeden głąb nie potrafi w terminie wysłać wniosku a drugi względami politycznymi usprawiedliwia swoją nieudolność. A pani Kindze trzeba pokazać kto tu rządzi. I że nie wolno podnosić ręki na majestat urzędnika. Żeby się ludziom w głowach nie poprzewracalo że można coś wymagać od wójta.

Pozostałe