Biszcza: Nie chcą masztu na stadionie

  • 07.11.2019, 07:05
  • Leszek Wójtowicz
Biszcza: Nie chcą masztu na stadionie
T-Mobile Polska chce postawić stację bazową telefonii komórkowej na stadionie Albatrosa Biszcza. Część mieszkańców obawia się negatywnego wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie. Protestujący nie chcą, aby maszt stanął w sąsiedztwie szkoły podstawowej i przedszkola. Nie tylko T-Mobile stara się rozszerzyć swoją ofertę w Biszczy.

Wjeżdżając na teren gminy Biszcza od strony Soli popada się w "czarną dziurę". Zasięg urywa się i koniec. Mieszkańcy dobrze o tym wiedzą, dlatego przyzwyczaili się do uprzedzania swoich rozmówców, że pogawędka zostanie wkrótce zakończona. Problem zauważyła firma T-Mobile Polska, która postanowiła temu zaradzić, starając się o postawienie w Biszczy stacji bazowej. Ustalono, że najlepszą lokalizacją jest działka gminna, na której znajduje się stadion BKS Albatros Biszcza. Boisko to służy również uczniom szkoły podstawowej w Biszczy. Gdy o planach dowiedzieli się mieszkańcy tej części miejscowości, postanowili działać.

– Ja nie mam żadnych instrumentów, aby blokować tę inwestycję – mówi wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko.

Maszt stanie przy "Babie"

Dlatego petycję przeciw wydaniu pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej w planowanym miejscu złożono w biłgorajskim starostwie. Mieszkańcy zapewniają, że nie mają nic przeciwko telefonii komórkowej, bo w dzisiejszych czasach prawie wszyscy korzystają z komórek. Chodzi o zdrowie. Wskazują, że maszt znajdować się będzie blisko szkoły podstawowej i przedszkola (ok. 300 m), a także domów jednorodzinnych zamieszkałych przez rodziny z małymi dziećmi oraz osoby z grupy o "podwyższonej wrażliwości na negatywne oddziaływanie promieniowania". Zauważają, że liczne badania naukowe wykazują bardzo negatywny wpływ fal elektromagnetycznych emitowanych przez stacje bazowe na zdrowie i życie nie tylko ludzi, ale też zwierząt, ptaków, pszczół oraz roślin. Dodają, że nadajnik może być usytuowany w innym miejscu – z dala od zabudowań.

Jak się nam udało dowiedzieć, do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju nie wpłynął jeszcze wniosek dotyczący pozwolenia na budowę.

Cały artykuł dostępny w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe