Świętujemy 11 listopada

  • 09.11.2019, 06:00
  • wd, lew, bn, AP, par
Świętujemy 11 listopada
Jak co roku mieszkańcy Zamojszczyzny będą świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Będą msze święte w intencji Ojczyzny, manifestacje patriotyczne, wystawy, koncerty. Trzeba wziąć udział w tych wydarzeniach.

W Zamościu uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 13.30 uroczystą sesją rady miasta w sali Consulatus, gdzie z referatem okolicznościowym wystąpi Barbara Kołtun. Tam też będzie można wysłuchać koncertu uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha. Msza św. w intencji Ojczyzny rozpocznie się o godz. 15 w kościele pw. św. Jana Bożego. Oprawę muzyczną mszy uświetni Nieetatowa Orkiestra Wojskowa prowadzona przez Stowarzyszenie "Jesteśmy z Tobą – Bądź z Nami". Zamojski Marsz Niepodległości wyruszy spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego ok. godz. 16.30. O godz. 17 na Rynku Wielkim zaplanowano manifestację patriotyczną z ceremoniałem wojskowym, okolicznościowym wystąpieniem prezydenta, apelem pamięci i salwą honorową. Delegacje złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą pobyt Piłsudskiego w Zamościu. Uroczystości na Rynku zakończą się musztrą paradną Lubelskiej Orkiestry Wojskowej, przekazaniem na ręce prezydenta Ognia Niepodległości i spektaklem w wykonaniu Teatru Utopia.

Uroczystościom będzie towarzyszyć wiele wydarzeń. Już 7 listopada o godz. 18 w Klubie Batalionowym odbędzie się bezpłatny koncert "Bóg – Honor – Ojczyzna", któremu towarzyszyć będzie wystawa upamiętniająca rotmistrza Henryka Leliwę-Roycewicza. 8 listopada na koncert biletowany zaprasza Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego. 9 listopada w Zamojskim Domu Kultury będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Pieśni i Tańca  "Zamojszczyzna". 10 listopada o godz. 11 Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał zaprasza dzieci na zajęcia edukacyjne "Kto Ty jesteś? Polak mały!". Z kolei ZDK o godz. 18 proponuje koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W nocy z 10 na 11 listopada Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Zamość zaprasza na XI Jubileuszowy Nocny Rajd Listopadowy na trasie Suchowola – Zamość. 

 

Powiat zamojski 

Główne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szczebrzeszynie rozpoczną się 11 listopada o godz. 10.15. Uczestnicy zbiorą się wówczas na placu Kościuszki. Z tego miejsca wyruszy przemarsz w asyście orkiestry dętej Echo Kniei do kościoła pw. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie. Tam o godz. 10.30 zaplanowano montaż słowno-muzyczny w wykonaniu wychowanków szczebrzeszyńskiego Miejskiego Domu Kultury. Potem odbędzie się uroczysta msza w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy obchodów ponownie wyruszą na plac Kościuszki, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia.

W Krasnobrodzie uroczystości rozpoczną się tego dnia o godz. 9 w miejscowym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tam zaplanowano program artystyczny w wykonaniu uczniów. Następnie odbędzie się msza. Po niej uczestnicy przejdą przed pomnik upamiętniający stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, który stoi przy ul. 3 maja. O godz. 14 rozpocznie się druga część obchodów. Na początku zaplanowano uroczystą sesję rady miejskiej. Będzie ona miała jeden punkt. Radni rozważą uhonorowanie ks. prałata Romana Marszalca, zasłużonego proboszcza krasnobrodzkiej parafii tytułem honorowego obywatela Krasnobrodu. O godz. 15 w KDK-u rozpocznie się natomiast koncert. Na scenie pojawi się Monika Grajewska, która zaprezentuje program pt. "Radość z Niepodległej".

Zwierzynieckie obchody rozpoczną się w niedzielę (10 listopada). Po mszy w kościele parafialnym (początek godz. 10) zaplanowano koncert okolicznościowy w wykonaniu orkiestry dętej. Następnego dnia uczestnicy zbiorą się o godz. 11 przy pomniku stojącym u zbiegu ulic: Biłgorajskiej i Zamojskiej. Tam zaplanowano okolicznościowe przemówienia. Następnie ruszy przemarsz do kościoła parafialnego, gdzie odbędzie się msza. Po niej zaplanowano wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.

W gminie Zamość obchody także zapowiadają się bogato. Zaplanowano koncerty, wspólne śpiewanie oraz m.in. uroczyste nieszpory za zmarłych. Już w niedzielę (10 listopada) w świetlicy w Zawadzie będzie można obejrzeć montaż słowno-muzyczny, a potem odbędzie się, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. To wydarzenie przygotuje zespół Czerwone Korale.  Następnego dnia w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Wólce Panieńskiej zaplanowano nieszpory za zmarłych radnych, sołtysów, strażaków, pracowników administracji i innych samorządowców. Rozpoczną się one o godz. 11.30. Potem odbędzie się w tej świątyni msza w intencji Ojczyzny oraz koncert patriotyczny Chóru Sitanianie. 

Tego dnia o godz. 16 w Gminnym Ośrodku Kultury gminy Zamość z siedzibą w Wysokiem zaplanowano kolejne wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowych. Będą one dobrane w taki sposób, iż opowiedzą drogę Polaków do wolności. Uroczystość przygotują zespoły: Ale Cantare oraz ShowMen. 

Podobne spotkanie odbędzie się 11 listopada w Kalinowicach. Jego uczestnicy zbiorą się o godz. 17 w miejscowym Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola. Zaplanowano m.in. prezentację rysu historycznego obchodzonego święta, a także wspólne śpiewanie.

 

Powiat tomaszowski

Powiat tomaszowski uczci 101 Narodowe Święto Niepodległości balem w Restauracji Staropolskiej w Tomaszowie Lubelskim. Wydarzenie będzie wyjątkowe i przygotowane w najdrobniejszym szczególe. O muzykę wieczorem 9 listopada (bal rozpocznie się o godz. 18) zadbają Profesjonalny DJ i Klaudia Szopa. Będzie oczywiście pyszne jedzenie (dania gorące, stół wiejski, deserowy) i napoje. 

 Również 9 listopada burmistrz Wojciech Żukowski, LUKS "Tomasovia" i UKS "Gim-Dwójka" organizują w parku miejskim Bieg Sztafetowy "101 km na 101 rocznicę odzyskania Niepodległości". Zgłoszenia przyjmowano do 4 listopada.

W Tomaszowskim Domu Kultury 10 listopada odbędzie się XII Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej i Legionowej. W trakcie przeglądu będzie wystawiony na licytację obraz namalowany przez artystów uczestniczących w XIII Międzynarodowym Plenerze Malarstwa "Barwy Roztocza". Nawiązuje on do postaci kompozytora Stanisława Moniuszki. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na leczenie podopiecznego Fundacji "Parasol Roztocza", 6-letniego Mateusza Gardiasa, który od września walczy z nowotworem mózgu. 

W gminach powiatu tomaszowskiego z okazji 11 listopada także będzie uroczyście. 

W Jarczowie o godz. 11 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę. Po niej uczestnicy przemaszerują pod kopiec Józefa Piłsudskiego. Po okolicznościowych wystąpieniach, o godz. 12.30 w Samorządowym Ośrodku Kultury rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz gminnych zespołów.

W Łaszczowie uroczystości patriotyczno-religijne odbędą się 11 listopada najpierw w kościele parafialnym (godz. 10) i na placu Łaszcza. Montaż słowno-muzyczny podczas mszy będzie w wykonaniu uczniów SP im. gen. Sikorskiego w Łaszczowie. Na placu delegacje złożą kwiaty i wieńce pod pomnikiem Pamięci Ofiar i Bohaterów II Wojny Światowej. Na uczestników wydarzenia będzie czekała wojskowa grochówka. 

W Tyszowcach o godz. 9.30 w kościele parafialnym pw. św. Leonarda rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. Potem pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Tyszowieckiej delegacje złożą wieńce. O godz. 17 w Samorządowym Centrum Kultury w Tyszowcach początek wspólnego śpiewania pieśni legionowych.

Powiat hrubieszowski

W Hrubieszowie obchody Święta Niepodległości, jak co roku, odbędą się na placu przy kościele pw. św. Mikołaja przed pomnikiem Legionisty. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt przemówienie okolicznościowe wygłosi burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska. Potem odczytany zostanie apel pamięci. Żołnierze kompanii honorowej 2 Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" oddadzą salwę honorową. Delegacje organizacji kombatanckich i poczty sztandarowe z hrubieszowskich szkół i instytucji złożą wieńce przed Pomnikiem Legionisty. Oficjalne uroczystości zakończy msza święta w intencji Ojczyzny. Rozpocznie się ona o godz. 10 w kościele pw. św. Mikołaja.

W Dołhobyczowie patriotyczne uroczystości z okazji 101-lecia odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 12 mszą św. w miejscowym kościele. Potem delegacje i poczty sztandarowe złożą kwiaty i wieńce na Cmentarzu Hallerczyków.

W Mirczu o godz. 9.30 na parkingu przy kościele parafialnym zbiorą się uczestnicy rocznicowych uroczystości. Najpierw złożą wieńce przy pomniku X-lecia Niepodległości po czym przemaszerują do miejscowego kościoła parafialnego. Tam z koncertem pieśni patriotycznych wystąpi zespół Arabeska. Po mszy św. z okolicznościowym przemówieniem wystąpi wójt gm. Mircze Marta Małyszek. Po południu zaplanowano harcerskie ognisko.

 

W Biłgoraju

W Biłgoraju obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 9.30 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia NMP. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod obelisk z tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zaplanowano wystąpienia, złożenie kwiatów oraz zapalenie "Płomienia Niepodległości" z Kostiuchnówki na Wołyniu, symbolicznego miejsca okupionego krwią polskich legionistów. Dopełnieniem uroczystości będą koncerty w Biłgorajskim Centrum Kultury, które będą się zaczynały o godz. 18. 9 listopada na scenie zobaczymy artystów z Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, dzień później wystąpią Olek Orkiestra z Janowa Lubelskiego oraz Big Band BCK, a 11 listopada Grupa Folklorystyczna Pokolenia. Wstęp na koncerty wolny.

W Tarnogrodzie świętowanie potrwa trzy dni. 9 listopada po mszy świętej wieczornej o godz. 18 za budynkiem dawnego gimnazjum 3 Tarnogrodzki Szczep ZHR "Infinitum" im. Róży Zamoyskiej organizuje Ognisko Niepodległościowe. Dzień później w tarnogrodzkim kościele parafialnym o godz. 18.10 przewidziano koncert patriotyczny w wykonaniu Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej oraz Dziecięcego Zespołu Wokalnego z Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. 11 listopada poczty sztandarowe, a także przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasteczka i gminy przejdą do kościoła, gdzie po złożeniu wiązanek kwiatów przy pomniku na dziedzińcu kościoła, wezmą udział w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny. Początek o godz. 10.

W gm. Łukowa uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, która o godz. 10 zostanie odprawiona w kościele parafialnym w Chmielku. Po nabożeństwie na placu przed kościołem z tańcami narodowymi zaprezentują się grupy taneczne z Łukowej i Biłgoraja. Zwieńczeniem gminnych obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości będzie koncert zespołu Lumen z Poznania, który rozpocznie się o godz. 18 w kościele parafialnym w Łukowej. Poprzedzi go występ łukowskich zespołów – Harmonii oraz Lucusa.

W Turobinie przed zaplanowaną na godz. 10 mszą świętą za Ojczyznę w miejscowym kościele, z montażem słowno-muzycznym zaprezentują się uczniowie Zespołu Szkół w Turobinie. Po nabożeństwie przewidziano koncert artystów z lubelskiej filharmonii, marsz niepodległości do parku im. Żołnierzy AK oraz złożenie wieńców.

wd, lew, bn, AP, par

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe