Zapomniany cmentarz w Werbkowicach

  • 11.10.2019, 06:03
  • par
Zapomniany cmentarz w Werbkowicach
We wrześniu ukazała się monografia "Cmentarz prawosławny w Werbkowicach". Jej autorem jest historyk dr Mariusz Sawa, z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Monografia "Cmentarz prawosławny w Werbkowicach" prowadzi czytelnika przez dzieje tej nekropolii, zwraca uwagę na jej dziedzictwo historyczne, przypominają o tym jak doszło do dewastacji cmentarza oraz jak obecnie przebiega jego renowacja. "Cmentarz prawosławny w Werbkowicach podobnie jak wiele innych posiada rodowód unicki (grekokatolicki) i prawie jak wszystkie funkcjonował do lat 40. XX w. Z chwilą wysiedlenia ludności obrządku wschodniego popadł w niepamięć. Jak przytłaczająca większość tego typu nekropolii padł ofiarą zamierzonej i zaplanowanej dewastacji (...). Cmentarz w Werbkowicach miał jednak to szczęście, że po około 70 latach znalazła się grupa osób, która podjęła się jego porządkowania i renowacji" – czytamy w monografii.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

par
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
On
On 2 dni temu, 16:27
To niech opiszą jak sie przyczynili w okresie wojennym ci prawosławni. Cmentarz moich przodków rzymsko-katolickich na Wołyniu zaorany jest !!!!!!!!!!!!! To moze jeszcze zbiórkę zróbcie na odbudowę i do mnie zapukajcje hahahah
ha ha
ha ha Wczoraj, 14:39
W jakim okresie wojennym, skoro nagrobki to wiek XIX lub pocz. XX? O wojny napoleońskie ci chodzi? I co ma cmentarz w Werbkowicach do rzekomego zaorania cmentarza na Wołyniu? Byłeś tam w ogóle? Opiekujesz się swoim cmentarzem? Broni ci ktoś tego?

Pozostałe