Pomnik słynnych butów w Tyszowcach

  • 19.09.2019, 06:37
  • roh
Pomnik słynnych butów w Tyszowcach Buty tyszowiaki rozsławiły miasteczko na wieki.
Miasto Tyszowce świętuje 600-lecie uzyskania praw miejskich. Z tej okazji upamiętniło szewską tradycję. W niedzielę na placu Konfederacji Tyszowieckiej odsłonięto pomnik butów tyszowieckich.

Po raz pierwszy Tyszowce jako miasto wymienione jest w dokumentach w 1419 roku i wiadomo, że było już miastem lokowanym na prawie magdeburskim. Prawa miejskie nadał miejscowości Ziemowit IV, książę mazowiecki i bełski. W historii Polski miasteczko zasłynęło tym, że 29 grudnia 1655 roku zawiązano tutaj konfederację tyszowiecką, która była jednym z najważniejszych wydarzeń podczas potopu szwedzkiego (na równi z obroną Częstochowy).  

W burzliwej historii Tyszowiec był okres, kiedy miasteczko straciło swój status. Stało się to w 1869 roku, po upadku powstania styczniowego, na skutek ukazu cara. Prawa miejskie udało się odzyskać 1 stycznia 2000 roku.

To tylko część artykułu. Cały dostępny jest wyłącznie w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zajączek
zajączek 19.09.2019, 15:42
buty są a gdzie dziad od butów
zajączek  bez  butów
zajączek bez butów 21.09.2019, 16:58
Jest bajka ,,Kot w butach '' ,a kto napisze ,Tyszowiak bez butów ' ???////////////////////////////////////??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????/????????????????????????????????? .........................................................................

Pozostałe