Sądowe centrum informatyczne w Zamościu

  • 28.08.2019, 08:00
  • r.
Sądowe centrum informatyczne w Zamościu List intencyjny w sprawie powstania centrum zajmującego się utrzymaniem informatycznych systemów sądowych podpisali w Zamościu wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski oraz Prezydent Andrzej Wnuk.
Sądowe centrum informatyczne w Zamościu zajmie się monitorowaniem i wspieraniem funkcjonowania Systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, Krajowego Rejestru Sądowego, Krajowego Rejestru Karnego, Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, Krajowego Rejestru Zadłużonych, a także innych usług cyfrowych w sądach. Jego powstanie zainicjował wiceminister dr Marcin Romanowski.

Na konferencji  zorganizowanej 23 sierpnia w budynku Sądu Okręgowego w Zamościu został podpisany List intencyjny w sprawie powstania centrum zajmującego się utrzymaniem informatycznych systemów sądowych. Podpisali go Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski oraz Prezydent Andrzej Wnuk.  W spotkaniu udział wzięli  również gospodarz jurysdykcyjny Sądu Apelacyjnego Jerzy Daniluk, Wiceprezes SA w Lublinie, Jerzy Żurawicki, Prezes SO w Zamościu i  Michał Szczepański, Dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości, z uwagi na postępujący rozwój technologii informatycznych,  w przyszłym roku powstanie w Zamościu centrum utrzymania systemów sądowych. Zadanie będzie realizowane w 4 obszarach: utrzymanie aplikacji, utrzymanie infrastruktury, monitorowanie usług i zapewnienie bezpieczeństwa IT. Obsługiwane przez najlepszych fachowców centrum będzie w przyszłości "informatycznym sercem", bez którego nie można wyobrazić sobie nowoczesnego sądownictwa. 

 - Nowy ośrodek informatyczny służyć będzie całemu polskiemu sądownictwu, realizując zadania związane z utrzymaniem infrastruktury i systemów informatycznych w sądach. Ma też czuwać nad skutecznością i bezpieczeństwem usług cyfrowych dla obywateli, w tym przedsiębiorców – zapowiada wiceminister wiceminister Marcin Romanowski.

Celem systemu jest skonsolidowanie i lepsza koordynacja działań prowadzonych do tej pory w rozproszonych ośrodkach, według różnych standardów. Centrum, z siedzibą w Zamościu,  zostanie powołane w strukturze lubelskiego Sądu Apelacyjnego. Docelowo będzie odpowiedzialne za obsługę blisko miliona użytkowników systemów i rejestrów sądowych.

- Zamość stanie się siedzibą placówki o oddziaływaniu na skalę ogólnokrajową. Ten ośrodek to praca dla młodej i wykwalifikowanej kadry technicznej, zwiększenie zapotrzebowania na specjalistyczne usługi informatycznego, pobudzenie regionalnego rynku informatycznego, wykorzystanie potencjału lokalnego szkolnictwa akademickiego i zawodowego – dodaje wiceminister Romanowski.

Lokalizacja centrum informatycznego w Zamościu przysporzy korzyści oraz impulsów rozwojowych dla miasta i całego regionu. Nowy ośrodek będzie funkcjonował w dużej mierze dzięki pracy absolwentów i pracowników naukowych uczelni technicznych zlokalizowanych w regionie. 

r.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe