Minister pomaga pokrzywdzonym

  • 22.08.2019, 11:36
  • Artykuł partnera
Minister pomaga pokrzywdzonym
W ubiegłym roku minister sprawiedliwości przyjął trzyletni program pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Udało się pozyskać ponad 350 mln zł na to trzyletnie zadanie. Celem jest to, by całą Polskę objąć siecią punktów, które tę pomoc będą świadczyły.

Program bazuje na utworzeniu dzięki wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości okręgowych i lokalnych ośrodków pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.

– Chcemy, by powstało 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych, tak, by w każdym powiecie był choć jeden punkt – podkreśla Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, odpowiedzialny ze funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości.

Na Fundusz składają się głównie nawiązki od przestępców. Ministerstwo chce, by pieniądze w nim zgromadzone trafiały do ofiar przestępczej działalności. W ubiegłym roku z tych właśnie środków finansowano sprzęt ratowniczy przekazywany straży pożarnej. Teraz pieniądze mają wspomóc tworzenie i działanie programu "Sieciowania pomocy". 

– Oprócz sieci stacjonarnej mamy działającą całą dobę infolinię, również w języku ukraińskim. Tu można skorzystać z porady psychologa, prawnika. W ramach "Sieciowania pomocy" świadczymy pomoc nie tylko prawną i psychologiczną, ale również finansujemy zakup odzieży, żywności czy lekarstw, umożliwiamy rehabilitację czy pomoc w znalezieniu lokalu mieszkalnego osobom pokrzywdzonym przestępstwem – wylicza wiceminister Romanowski.

 

W powiecie zamojskim 

Na początku sierpnia wiceminister Marcin Romanowski uczestniczył w spotkaniu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zamościu. Przedstawił działalność Funduszu Sprawiedliwości, formy udzielanej pomocy oraz możliwości wykorzystania środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawił projekt "Sieciowanie Pomocy".  Wiceminister Marcin Romanowski oraz starosta zamojski Stanisław Grześko wraz z zaproszonymi gośćmi podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Zespołów Interdyscyplinarnych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Prokuratury Rejonowej w Zamościu, Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Zamościu oraz Stowarzyszenia Integracji Rodzin PRZYSTAŃ. 

 W Zamościu, przy ul. Partyzantów 5 działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Czynny jest w poniedziałki w godz. 10.00-13.00 oraz 15.00-19.00, wtorki w godz. 08.00-12.00 oraz 16.00-19.00, środy w godz. 08.00-11.00 oraz 16.00-20.00, czwartki godz. 10.00-13.00 oraz 15.00-19.00, piątki w godz. 08.00-12.00 oraz 16.00-19.00, soboty w godz.  09.00-13.00. Dzwonić można 7 dni w tygodniu przez całą dobę na nr tel. 885 558 896.

Lokalny Punkt Pomocy działa też w Zwierzyńcu przy ul. Rynek 1. We wtorki w godz. 15.00-20.00. 7 dni w tygodniu przez całą dobę można dzwonić na nr tel. 885 558 896.

 

W Biłgoraju

Wiceminister Marcin Romanowski prezentował program "Sieciowanie Pomocy" także w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Tam sygnował z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości list intencyjny, pod którym podpisali się samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz osoby pracujące z pokrzywdzonymi. 

Lokalny Punkt Pomocy mieści się w Biłgoraju przy ulicy Lubelskiej 7. Czynny jest w środy w godz. 15.00-20. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu można dzwonić na nr tel. 885 558 896. 

 

 W Tomaszowie Lubelskim 

Spotkanie w sprawie pomocy i współpracy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem odbyło się również w Tomaszowie Lubelskim. Spotkaniu przewodniczył starosta Henryk Karwan. A uczestniczyli w nim: Marcin Romanowski, Urszula Dubejko – dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości, Małgorzata Prystupa – prezes Stowarzyszenia Integracji Rodzin Przystań oraz przedstawiciele lokalnych służb, inspekcji i organizacji, Stanisław Orzeł –  Prokurator Rejonowy, Bogdan Kulas – zastępca Komendanta Powiatowego Policji, Piotr Gozdek – wicedyrektor SP ZOZ, Henryk Nowosad – naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, Katarzyna Kyć – dyrektor PCPR, Anna Sikorska – dyrektor SOW w Tyszowcach, kierownicy MOPS i GOPS z całego powiatu. 

Lokalny Punkt Pomocy działa w Tomaszowie Lubelskim przy ul. Rynek 3 czynny jest we wtorki w godz. 11.00-15.00. Dzwonić można na nr tel. 885 558 896 – dyżur całodobowy 7 dni w tygodniu.

 

W Hrubieszowie 

Wiceminister Romanowski uczestniczył też w spotkaniu poświęconym wdrożeniu pilotażowego programu "Sieciowanie Pomocy", które odbyło się w starostwie powiatowym w Hrubieszowie. W spotkaniu udział wzięli: Urszula Dubejko, Mykhaiło Hafych – przedstawiciel ministerstwa, Małgorzata Prystupa i Adrianna Sztuk – wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Integracji Rodzin PRZYSTAŃ, Artur Kubik – prokurator rejonowy, starosta hrubieszowski Maryla Symczuk, wicestarosta Wojciech Sołtysiak, sekretarz powiatu Anna MisiuraTomasz Sułkowski – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Zarządzania Kryzysowego i Obronności, przedstawiciele służb mundurowych: mł. insp. Ryszard Wasiak – zastępca komendanta powiatowego policji w Hrubieszowie, st. kpt. Tomasz Zwolak – zastępca komendanta powiatowej PSP w Hrubieszowie, przedstawiciele miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy.

 

Zawarto wielostronne porozumienie. Podpisano list intencyjny, na mocy którego przedstawiciele zespołów interdyscyplinarnych, gminnych ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu oraz służb mundurowych, będą mogli lepiej współpracować na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem i dobra wspólnego.

 Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem otwarto w Hrubieszowie

przy ul. 3 Maja 37. Czynny jest w środy, w godz. 15.00-20.00 i piątki w godz. 15.00-20.00. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, można dzwonić na nr tel. 885 558 896. 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Minica  Chomicka  z  kadr  budmatu
Minica Chomicka z kadr budmatu 14.09.2019, 20:20
Propaganda sukcesu a sprawa Budmatu i oszustwa wielu lat nie rozwiązane .Gdzie prawo i uczciwość ,wielu zna sprawęi patologię i nic reakcji .
SAMI
SAMI 14.09.2019, 23:21
SAMI SWOI I ZERO REAKCJI
MJB
MJB 14.09.2019, 16:15
Propaganda ziobrystów za publiczne pieniądze, a nie żadna pomoc.

Pozostałe