Uroczystości w rocznicę zbrodni w Szarajówce

  • 31.05.2019, 08:00
  • Leszek Wójtowicz
Uroczystości w rocznicę zbrodni w Szarajówce Żywcem spalono 59 osób, w tym 30 dzieci. Najmłodszą ofiarą zbrodni był Józio Furgała, który miał 6 tygodni.
76 lat temu Niemcy wspólnie z Ukraińcami wepchnęli mieszkańców do drewnianych budynków gospodarskich, a następnie je podpalili. Żywcem spłonęło 59 mieszkańców Szarajówki. Mieszkańcy gminy Łukowa uczcili pamięć ofiar pacyfikacji.

Żandarmeria niemiecka wraz z formacjami ukraińskimi z Biłgoraja i Tarnogrodu wkroczyła do Szarajówki w gm. Łukowa 18 maja 1943 r. ok. godz. 9. Miejscowość została okrążona, a hitlerowcy zaczęli spędzać siłą mieszkańców na wiejski plac, gdzie do południa trwały "przesłuchania". Niemcy domagali się wydania broni i wskazania siedziby partyzantów.

W południe padł rozkaz, żeby wszystkich mieszkańców wioski zapędzić do najbliższych zabudowań gospodarskich. Oprawcy szybko pozamykali wszystkie otwory i drzwi, podpierając je belkami oraz obłożyli budynki słomą, a następnie je podpalili. Rozległy się krzyki i jęki palonych żywcem kobiet i dzieci, płacz niemowląt, wołanie o pomoc, modlitwy... Żywcem spalono 59 osób, w tym 30 dzieci. Najmłodszą ofiarą zbrodni był Józio Furgała, który miał 6 tygodni.

Oprawcy postanowili zrównać wioskę z ziemią, dlatego inne opuszczone przez domowników budynki również stanęły w ogniu. Wieś spłonęła doszczętnie. Po południu Niemcy wraz z będącymi na ich usługach Ukraińcami, którymi dowodził komendant ukraińskiej policji pomocniczej w Tarnogrodzie Włodzimierz Darmochwał, odjechali furmankami ze zrabowanym dobytkiem w kierunku Tarnogrodu i Biłgoraja. Na obrzeżach wioski wykopano wspólną mogiłę, gdzie złożono szczątki pomordowanych. Obecnie stoi tam pomnik.

To była jedna z najokrutniejszych akcji pacyfikacyjnych na Zamojszczyźnie. Miała być odwetem za akcję partyzancka na żandarmerię niemiecką w Tarnogrodzie. Podobno ślady prowadziły właśnie do Szarajówki.

Uroczystości rocznicowe odbyły się w Szarajówce 19 maja. W części artystycznej wystąpili uczniowie SP w Chmielku pod kierownictwem Renaty Majewskiej. W intencji ofiar modlono się podczas mszy polowej pod przewodnictwem ks. Marka Tworka, proboszcza parafii w Chmielku. Na koniec nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców Szarajówki, który stoi na miejscowym cmentarzyku. – Niemcy z pomocą ukraińskiej policji z Tarnogrodu zamordowali 59 osób z 27 rodzin – przypomniał na uroczystościach wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra. – Wśród żywcem spalonych mieszkańców było aż 30 dzieci, 9 mężczyzn i 20 kobietIm wszystkim winniśmy pamięć. Z roku na rok jest nas w tym miejscu więcej.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe