Biłgoraj: Pożegnanie z Dechnikiem

  • 29.05.2019, 07:00
  • Leszek Wójtowicz
Biłgoraj: Pożegnanie z Dechnikiem
Pomnik Józefa Dechnika zniknął w końcu z przestrzeni publicznej. – To dla mnie bardzo smutny dzień, nawet niebo dziś płacze – powiedział po przeprowadzonej rozbiórce burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

O przymiarkach do demontażu pomnika pisaliśmy w poprzednim numerze "Kroniki Tygodnia" ("Pomnik Dechnika miał zniknąć, nie znika"). Władze Biłgoraja dotrzymały słowa i we wtorek (21 maja) jedna z podkarpackich firm przeprowadziła rozbiórkę. – To dla mnie bardzo smutny dzień, nawet niebo dziś płacze – powiedział nam w deszczowy wtorek burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. – Dziś usunięty został pomnik człowieka, który pokazał swoim życiem, że nawet w złych, nieprzyzwoitych czasach można było być dobrym człowiekiem i coś dobrego zrobić. Na szczęście jeszcze wielu mieszkańców pamięta o nim i o jego dokonaniach.

Popiersie Dechnika zostało przewiezione na teren Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju. Burmistrz tłumaczy, że miasto nie miało wyboru. – Pani dyrektor szkoły muzycznej dostała wezwanie nakazujące rozbiórkę pomnika w terminie do 24 maja, więc nie było na co czekać – mówi Janusz Rosłan.

Przypomnijmy, że usunięcia pomnika domagał się od zeszłego roku wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Miało to związek z ustawą dekomunizacyjną. Władze miasta próbowały przekonywać, że pomnik nie propaguje komunizmu. W zeszłym roku dokonano zmiany tablicy umieszczonej na pomniku. Zamiast "Budowniczy Polski Ludowej" – zgodnie z podjętą uchwałą Rady Miasta – znalazł się na niej napis "Zasłużony dla Miasta Biłgoraj". Zebrano też ponad 1 200 podpisów mieszkańców sprzeciwiającym się usunięciu pomnika. Nic to nie pomogło, a Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Biłgoraju, na terenie której stał monument, otrzymała prawomocną decyzję o jego usunięciu. Dzieło dopełniło się 21 maja.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: DEKOMUNIZACJA W ZAMOŚCIU TRWA

CZYTAJ TAKŻE: USUWANIE KOMUNIZMU Z PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bodek510
bodek510 30.05.2019, 19:32
Teraz w tym miejscu powinna stanąć duża dmuchana kaczka.

Pozostałe