Guciów – nieoszlifowany diament

  • 17.04.2019, 15:18
  • Bogdan Nowak
Guciów – nieoszlifowany diament Fot. Bogdan Nowak Malowniczy wąwóz w okolicach Guciowa
To jedna z najpiękniejszych miejscowości w gminie Zwierzyniec i na całej Zamojszczyźnie. Guciów słynie z malowniczych pagórków, gęstych lasów oraz sympatycznych mieszkańców, którzy są życzliwi dla turystów. Wieś ma także niezwykłą, tajemniczą historię i... wiele współczesnych kłopotów.

Na wzgórzu niedaleko Guciowa istnieją pozostałości po starym grodzie sprzed tysiąca lat. Ludzie, którzy interesują się historią i... lubią fantazjować będą tam zadowoleni – zapewnia z uśmiechem jeden z mieszkańców tej miejscowości. – Bo nie prowadzą tam wyznaczone szlaki, brak tablic informacyjnych, ławek, wiat. To zatem atrakcja turystyczna, ale na bezdrożach. Na pewno coś ważnego przez ten brak łatwego dostępu tracimy... Magnesem, który głównie przyciąga ludzi do nas są piękne widoki, pachnące lasy, czyste powietrze oraz słynna, pokryta strzechą Zagroda Guciów.

– Wieś jest położona pomiędzy Zwierzyńcem i Krasnobrodem. W naszej skali są to turystyczne giganty. Pod względem inwestycyjnym daleko nam do nich. Bo w Guciowie brakuje nawet chodników! – złości się jeden z miejscowych.

Spacer po "Starzyźnie" Wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu owego słynnego, prastarego grodziska. Miało się ono znajdować ok. 700 metrów od Zagrody Guciów i siedziby miejscowej OSP na wzgórzu zwanym "Monastyr" lub "Starzyzna". Rzeczywiście nie znaleźliśmy prowadzących w to miejsce szlaków turystycznych. Wdrapaliśmy się pomimo to na zalesione pełne chaszczy wzgórze. Tam zobaczyliśmy niewielkie nasypy ziemne, które wyglądały jak pozostałości fortyfikacji.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe