Region: Wizyta na farmie wiatrowej w Tyszowcach

  • 13.04.2019, 18:46
  • bw/mat. EDP Rewenables
Region: Wizyta na farmie wiatrowej w Tyszowcach ZDJĘCIE POGLĄDOWE
We środę, 10 kwietnia przedstawiciele naszej redakcji mieli okazję obejrzeć instalacje farmy wiatrowej w Tyszowcach, porozmawiać z przedstawicielami inwestora - firmy EDP Renewables a także kadrą serwisową turbin, poznać historię inwestycji i zasady działania farmy.

Podczas spotkania wszystkie szczegóły inwestycji i działania farmy przedstawili Robert Adamczewski i Magdalena Jachowicz z firmy EDP Renewables Polska. Tajniki swojej pracy przedstawili pracownicy firmy Vestas, która utrzymuje i zajmuje się serwisowaniem farmy. Mieliśmy okazję także wejść do samego wnętrza wiatraku, zobaczyć jego system i przyjrzeć się działaniu samej farmy. 

Farma w Tyszowcach to 15 wiatraków. Śmigło wiatraku to ma długość 49 m i waży 5,7 tony. Wieża turbiny ma 95 metrów. By obsłużyć inwestycję położono 16 km kabli.  15 turbin na farmie w Tyszowcach jest w stanie wygenerować w ciągu roku prąd 30000 gospodarstw domowych. Turbiny są utrzymywane przez specjalistów z duńskiej firmy Vestas - największego na świecie wytwórcę turbin wiatrowych. 

Warto podkreślić, że proces inwestycyjny trwał 5 lat. W tym czasie firma prowadziła eksperymenty i pomiary, a także przygotowywała inwestycje, by otrzymać pozytywną decyzję środowiskową. Sprawdzano, czy inwestycja nie wypłynie negatywnie na przyrodę a szczególnie na migracje ptaków. 

Na terenie samej farmy wiatrowej panują bardzo obostrzone środki bezpieczeństwa, pracownicy są odpowiednio szkoleni do pracy na dużych wysokościach, a teren farmy jest miejscem szkoleń i spotkań jednostek straży pożarnej, które mogą sprawdzić się na wymagającym i ciekawym terenie. 

Stworzenie farmy wiatrowej w Tyszowcach przyniosło także wymierne korzyści dla mieszkańców.  Wybudowano 36 km kw. dróg dojazdowych na polach, a kolejne 10 km zostało zmodernizowane.

-----------------------------------------------------------------

Na terenie powiatu tomaszowskiego firma EDP Renewables Polska wybudowała dwie farmy wiatrowe: jedną na terenie gmin Tomaszów Lubelski oraz Jarczów, drugą natomiast na terenie sąsiedniej gminy Tyszowce. Składają się łącznie z 42 turbin wiatrowych najnowszej generacji, o łącznej mocy przekraczającej 76 MW.  

Jak podaje EDP Renewables Polska, dzięki farmom wiatrowym takim jak ta w Tyszowcach, Polska będzie w stanie wypełnić zobowiązania unijne dotyczące rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ograniczaniu emisji dwutlenku węgla. Energia pozyskiwana z wiatru jest ekologicznie czysta, do jej wytworzenia nie potrzeba spalać żadnego paliwa.  W opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), energetyka wiatrowa jest najbardziej łagodnym i bezpiecznym dla człowieka sposobem wytwarzania energii elektrycznej.

bw/mat. EDP Rewenables

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
\xl
\xl 17.04.2019, 16:45
kto do tego doprowadził ?//
Energetyk
Energetyk 16.04.2019, 21:45
Trochę głupot w komentarzach jak zwykle od osób nieswiadomych. Niechęc do nowosci jak zawsze. Jeżeli nie pasuje Wam mieszkańcom że postawiono u Was wiatraki, na których się dorabia tylko zachód , to wnioskujcie o postawienie elektrowni węglowej lub atomowej w okolicy.
Na nich zachód się nie dorobi, bo przecież mamy swoją polską technologię... a nie czekaj! Nie mamy nic polskiego w tej technologii oprócz węgla:(
Także o zysku dla zachodu to argument nie trafiony.
Młodzi wyjechali? Gdyby postawic tu z 60 nowych wiatraków to kilku młodych znalazłoby niegłupią pracę przy serwisie i może by nie wyjechali.
Możemy nienawidzic wiatraków ale jest to na pewno dobra opcja dla biednych gmin , bo taka farma płaci podatki do gminy na terenie której jest farma.
Właściciel gruntu na którym jest wiatrak i droga, też dostaje nie małe pieniądze, których część wyda u lokalnych usługodawców . Gdzie tu straty ?! Proszę o odpowiedz i pozdrawiam.
emigrant
emigrant 17.04.2019, 06:49
piszesz bzdety tu wszystko robione jest na bakier z prawem rozumem i logiką .działki stracą na wartości bo obowiązuje zakaz budowy . gdzie ty chodziłeś do szkoły ? oświecony lud już z tego zadupia wyjechał ,zostali starcy , łajzy skorumpowani urzędnicy , nauczyciele i kilku cwaniaków . taka jest prawda na dzień dzisiejszy .
Polka
Polka 14.04.2019, 17:21
Ja nigdy nie zgodzę się na takie wiatraki, natychmiast przeprowadzę się w inny rejon Polski.
DEDAL
DEDAL 14.04.2019, 12:03
Wiatr wieje a Zając Mariusz zwiał .Co za bzdety piszą w Kronice w której 2 piszących pracuje .Gdzie rzetelność ,interes mieszkańców Tyszowiec .Jak Leszek i Robert ukończyli LO tutejsze .Pała za obiektywizm i pisanie prawdy .
były  poseł
były poseł 14.04.2019, 14:00
Czy chodzi o LESZKA [lew ] z Wakijowa rodem i ROBERT [ roh ] z Zamłynia ? Oni prawde zapomnieli dawno wyjechali a pamięć im już szwankuje .
Paweł
Paweł 14.04.2019, 10:53
Powinniście dopisać "Materiał sponsorowany".
EDP Revenables grunt osypuje się pod nogami więc sieją propagande.
wiatrakmielepszenice
wiatrakmielepszenice 15.04.2019, 09:56
A ciemny naród bierze 100+, 300+, 2x 500+ plus 1000+ i powtarza propagandę głoszoną przez rządzących.
Polacy
Polacy 15.04.2019, 10:28
na szczęście jesteś ty. Światły POstępowy. No i dajesz wiatry. Z du*y jak u Biedronia
Donkiszot
Donkiszot 14.04.2019, 06:59
Wiatr wieje w oczy władzom gminy i mieszkańcom .Bieda jak była tak jest ,młodzi prawie wszyscy wyjechali .O jakich korzyściach tu można pisać ? Obcy kapitał a gdzie Polski interes i zyski .

Pozostałe