Zamość: Dobre chęci nie stworzą Akademii

  • 26.03.2019, 12:06
  • bw
Zamość: Dobre chęci nie stworzą Akademii Czy zamojski PWSZ będzie w przyszłości "nową" Akademią?
Jest szczytny cel – powołanie Akademii Zamojskiej. Są dobre chęci Społecznego Komitetu. Jest deklaracja rady miejskiej. Gorzej z możliwościami. Te są raczej mizerne.

18 marca odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta Zamość. Po 4,5 godzinach dyskusji i przemówień radni jednogłośnie przyjęli uchwałę "o poparciu starań Społecznego Komitetu na rzecz powołania Akademii Zamojskiej". Zanim jednak do tego doszło...

Po co ta sesja?

"Dura lex, sed lex" (łac. Twarde prawo, ale prawo") – zapewne tą maksymą się kierując i mając świadomość wagi problemu nad jakim ma się pochylić rada, radny Dariusz Zagdański wytknął błędy proceduralne, jakie popełniono, zwołując sesję. Według niego przekroczono ustawowy termin, zgodnie z którym sesja nadzwyczajna musi odbyć się 7 dni od dnia złożenia wniosku do przewodniczącego i zażądał zdjęcia z porządku obrad projektu uchwały. A to oznaczałoby zakończenie sesji.

Część opozycyjnych radnych miała wątpliwości co do brzmienia samego projektu uchwały i zasadności zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym. Podnosili, że nie straciła na mocy uchwala podjęta w tej sprawie w lutym 2004 roku. Kontrowersje budził zapis projektu uchwały, w którym rada miejska prosi senat i władze PWSZ-tu o podjęcie konkretnych działań (Akademia Zamojska miałaby powstać na bazie PWSZ). Według radnego Wiesława Nowakowskiego rada nie ma prawa ingerować w wewnętrzne sprawy uczelni. 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bw
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Prosty Magister
Prosty Magister 27.03.2019, 14:15
Pamiętam, że kilkanaście lat temu były przymiarki, żeby WZNPiE KUL z Tomaszowa Lub, WSZiA i WSHE z Zamościa współtworzyły nową Akademię Zamojską. Jakoś na pomyśle się skończyło. Obecnie w Tomaszowie wydziału już nie ma, zamojskie uczelnie też maja mniejszą ilość studentów. Warto więc pomyśleć o reaktywacji uczelni z prawdziwego zdarzenia i współpracę z innymi uniwersytetami. Wydział pedagogiczny, administracja, ekonomia, zawsze znajdzie studentów. Można pomyśleć o współpracy z leśnikami oraz szkołą w Zwierzyńcu i kształcić w tym kierunku specjalistów. Dawniej Akademia Zamojska miała wydziały: filozoficzny, medyczny i prawniczy. Działało obok niej również seminarium duchowne łacińskiej diecezji chełmskiej. Oba budynki ocalały. Warto zabiegać o to, żeby Zamość kontynuował chlubne zadanie ośrodka akademickiego nie jako kilka szkół wyższych, ale właśnie jako uniwersytet samodzielny i osadzony w historii zaraz po Krakowie i Wilnie a przed Lwowem czy o wiele później powstającymi uniwersytetami w Warszawie czy Lublinie.

Pozostałe