Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 03:27
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Zapomniany fotograf z Nowego Miasta

Dzięki starym zdjęciom poznajemy naszą historię. Ryszard Szeląg przekazał do Muzem Fotografii w Zamościu zbiór zdjęć autorstwa jego dziadka Michała Szeląga, fotografa amatora.
Zapomniany fotograf z Nowego Miasta
Inspekta tytoniowe, a w tle wieża ciśnień w latach 1925 - 2008, która stała na dawnej posesji Bolesława Modzelewskiego przy ul. Partyzantów 74 (dziś przesunięta bardziej w głąb posesji)

Pierwsze miesiące powojennego Zamościa. Fotografie z okolic. Chrzciny, śluby, pogrzeby, spotkania rodzinne. Do Muzeum Fotografii w Zamościu trafiła kolekcja 750 negatywów autorstwa Michała Szeląga, zwrotniczego ze stacji PKP w Zamościu, fotografa amatora. Kolekcja niezwykła.

Dziadek Michał był osobą niezwykle skromną. Nie był wylewny we wspomnieniach – mówi Ryszard Szeląg z Zamościa.

Michał Szeląg urodził się 21 sierpnia 1903 roku w Sulejowie koło Iłży, jako syn Jana i Tekli.

 – Z opowieści dziadka wiem, że pradziadek Jan dożył bardzo nobliwego wieku. Dziadek opowiadał, że jego ojciec zmarł w wieku 101 lat. Siadł sobie na pieńku nad Wisłą i tak dokonał żywota – mówi Ryszard Szeląg.

Wiadomo, że w rodzinnych stronach Michał pojął za żonę Kazimierę Krasińską, która pochodziła z sąsiedniej miejscowości Tarłów. Przed 1930 rokiem młode małżeństwo przyjechało do Zamościa. Tu, w 1930 roku urodził się ich syn Henryk (wieloletni pracownik zamojskiej energetyki, jeden z najlepszych napastników Hetmana Zamość na przełomie lat 50 i 60, a potem trener tego klubu, który wprowadził piłkarzy z Zamościa do centralnej ligi). W 1934 roku na świat przyszła córka Irena po mężu Kasprzak (kilkadziesiąt lat pracowała w księgowości zakładu energetycznego w Zamościu).

Po przyjeździe do Zamościa Michał Szeląg pracował do wybuchu wojny w kancelarii notarialnej Jana Zielińskiego. Był tam pisarzem i urzędowym świadkiem. Mieszkał z rodziną przy ulicy Orlej.

W sierpniu 1939 roku kapral Michał Szeląg został zmobilizowany do wojska. Wziął udział w kampanii wrześniowej, co poświadcza m.in. medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" oraz "Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 roku" nadany mu przez Prezydenta RP na uchodźstwie.

 – W domu mówiło się, że dziadek służył w lotnictwie. Wrócił do domu po jakimś czasie w cywilnych ubraniach – opowiada jego wnuk.

Po wojnie Michał Szeląg pracował na stacji PKP w Zamościu. Był dróżnikiem. Bardzo sumiennym. W domowym archiwum zachowała się legitymacja potwierdzająca, że w 1963 roku Michał Szeląg, zwrotniczy I klasy, został odznaczony odznaką "Przodujący kolejarz".

Michał Szeląg amatorsko zajmował się także fotografią. Fotografował aparatem Laika, na swoje potrzeby oraz w celach zarobkowych.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Czerwonoarmiści stacjonujący w Zamościu, w tle kościół ojców redemptorystów, kościół franciszkanów, fragmenty nadszańca i dawna remiza straży pożarnej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PRAWNIKTreść komentarza: UKARAĆ I ODWOŁAC WÓJTA W REFERENDUM NATYCHMIASTData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:04Źródło komentarza: Przed domem wójta wylali gnojowicę i podpalili oponyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentem
Reklama
Reklama