Gm. Zamość: Protest w Kalinowicach. Chodzi o nasze życie i zdrowie!

  • 16.10.2018, 05:42
  • Bogdan Nowak
Gm. Zamość: Protest w Kalinowicach. Chodzi o nasze życie i zdrowie!
– Nasza miejscowość została przecięta pędzącymi autami na pół. Bywa, że przedostanie się na drugą stronę ulicy graniczy z cudem – żali się jeden z mieszkańców Kalinowic (gm. Zamość).

Mieszkańcy podzamojskich Kalinowic są zdesperowani. We wtorek (16 października) zaplanowano w tej miejscowości protest, w którym będzie uczestniczyć ponad sto osób. Domagają się przebudowy miejscowego, bardzo niebezpiecznego, skrzyżowania lub przynajmniej ustawienia w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. Będą utrudnienia w ruchu!

Protest rozpocznie się o godz. 7 i zakończy o godz. 9 – informuje Mirosław Kołtun, sołtys Kalinowic. – Będziemy przez ten czas chodzić z transparentami po przejściu dla pieszych na naszym skrzyżowaniu. Nie widzimy innej możliwości zwrócenia uwagi na sprawę, o którą walczymy. Na nasze prośby, apele, listy z podpisami nie ma reakcji. Wiemy, że spowodujemy utrudnienia w ruchu, jednak naprawdę nie mamy innego wyjścia. Chodzi o życie i zdrowie wielu osób.

Włos się na głowie jeży

Droga krajowa nr 17 to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce (znajduje się na utworzonym w 1996 r. międzynarodowym szlaku E 372). Ma długość ok. 306 km. Trakt prowadzi z Warszawy przez Lublin, Krasnystaw, Zamość (al. Jana Pawła II oraz ul. Legionów) i m.in. Tomaszów Lub. do przejścia granicznego w Hrebennem. Codziennie jeżdżą nim tysiące aut, w tym także tiry. Wiedzą o tym aż nadto dobrze w Kalinowicach. 

– Nasza miejscowość została przecięta pędzącymi autami na pół. Bywa, że przedostanie się na drugą stronę ulicy graniczy z cudem. Czasami wydaje się wręcz, że sznury aut nie mają końca – żali się jeden ze starszych mieszkańców tej miejscowości. – Trudno przez tak ruchliwą ulicę przejść: do sklepu czy choćby do sąsiada. Czeka się i czeka. To dla wszystkich wielki kłopot! A gdy się człowiek wreszcie zdecyduje, auta wyrastają... skądś nagle, jakby z podziemi! Bo kierowcy gdzieś pędzą, jakby na złamanie karku! Kłopotem jest także wszędobylski hałas.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kmicic
kmicic 16.10.2018, 20:09
rozumiem tych co mieszkają tam od zarania dziejów,ale dlaczego ludzie kupują tam działki i dalej się budują będąc w pełni świadomym niebezpieczeństwa na jakie będą narażone ich dzieci przechodząc na drugą stronę jezdni, czy takie osoby też tam protestowały?
Mieszkaniec Kalinowic
Mieszkaniec Kalinowic 16.10.2018, 19:08
Protest na przejściu dla pieszych w Kalinowicach jak najbardziej uzasadniony. Powinien być zorganizowany dużo wcześniej i cyklicznie a nie tylko przed wyborami.
Najlepiej organizować w każdy poniedziałek rano- to przecież droga krajowa z Warszawy i tranzyt na Ukrainę, może w końcu włodarze z Lublina i Warszawy rozwiążą ten problem - wydaje się, że światła z pętlami indukcyjnymi w jezdni i przyciskami dla pieszych w sposób prosty rozwiązałyby ten problem. A swoją drogą ciekawe czy Wójt Gminy Zamość po wyborach też będzie aktywnie uczestniczył w takich protestach ?
Łabuńszczak
Łabuńszczak 16.10.2018, 14:42
Ja mieszkam w Łabuniach i nieraz przejeżdżam przez Kalinowice ,dlatego popieram mieszkańców.Czytałem komentaże i coś dodam w temacie prędkości niby jest ograniczenie do 50 ale przestrzegane jest tylko wtedy,gdy stoi gdzieś "drogówka".A w Łabuniach rzadko się zdaża by jechali zgodnie z przepisami.
Gość
Gość 16.10.2018, 10:59
Ogólnie rozumiem ludzi i jak najbardziej trzeba coś z tym zrobić, ale to gadanie o przecięciu na pół miejscowości i hałasie to zwykły bełkot, czego można oczekiwać budując dom przy drodze krajowej?
mateuszek-śmierdziuszek
mateuszek-śmierdziuszek 16.10.2018, 10:26
Tak, tak mkną te samochody ..... 50km\h. No i oczywiście biorą się nie wiadomo skąd ... z kopalni podobno. A jaki ruch na tej siedemnastce, prawie taki jak ruch meleksów na polu golfowym ;) Natężenie zabójcze jednym słowem. Światła ? Nie, lepiej rondo wtedy korek będzie zaczynał sięw Tomaszowie, a z drugiej w Starym Zamościu. Samochodem bowiem trzeba umieć jeździć. Pokonhwać pieszo przejście dla pieszych także.
xyz
xyz 16.10.2018, 10:43
Człowieku! A próbowałeś kiedyś dojechać do szkoły w Kalinowicach przecinając DK 17 od strony Szopinka??? W godzinach własnie porannych, kiedy wiezie się dzieci do przedszkola lub do szkoły? Weź ty się w głowę puknij z tym swoim komentarzem. Ruch jest. Wystarczyło być na proteście. 3-minutowa blokada a korek po Jatutów!
Bkl7
Bkl7 16.10.2018, 15:36
Popieram!!! Bo ja jeżdzę tam codziennie z dzieckiem! To prawda
mateuszek-śmierdziuszek
mateuszek-śmierdziuszek 16.10.2018, 12:31
Człowieku codziennie dwukrotnie pokonuje to skrzyżowanie. Nie bredż więc. Nie ma tam niczego nadzwczajnego, ani przesadnie niebezpiecznego. Korka na drogach podrzędnych też za dużego nie widziałem. (tymi jadę) Zamojska norma tzn. sztuczny tłok wywołany przez kierowców którym prawo jazdy wydano za kury i kaczki ;)Za blokowanie drogi powinni was spisać, albo lepiej spałować.... przecież mamy demokrację
Bkl7
Bkl7 16.10.2018, 15:46
W demokracji spałować???? Za legalny protest ?? Też stałam tam dzisiaj w korku i popieram ten protest bo jeżdżę tam codziennie i wiem jak jest Co do ronda to juz wiele lat temu była propozycja,ale mieszkający tam przy drodze ludzie nie zgodzili się bo chcieli wejść im w działki z tym rondem. Brałam udział w zebraniu to wiem !! Ruch jest spory Niebezpieczeństwo jest dla dzieci ,które idą lub wracają ze szkoły!! Tak trudno to zrozumieć!
Djr
Djr 16.10.2018, 09:52
Sam wielokrotnie zatrzymuję się i wpuszczam tych co stoją na podporządkowanej. Tam jest tragedia, a skręcić w lewo na "17" to nieraz trzeba z piskiem opon ruszać.
A. Czytelnik  i kierowca
A. Czytelnik i kierowca 16.10.2018, 09:21
W tym miejscu już dawno powinna być sygnalizacja świetlna. W godzinach gdy nie ma Pana "STOP" piesi mają problem z przejściem na drugą stronę. Niebezpieczne skrzyżowanie i dziwne że pomimo tylu stłuczek i kolizji nikt tego nie widzi. Protestującym życzę POWODZENIA.

Pozostałe