Gmina Zamość – jedna z największych w regionie

  • 22.08.2018, 09:18 (aktualizacja 23.08.2018, 09:47)
  • wd
Gmina Zamość – jedna z największych w regionie Ścieżka rowerowa gminy Zamość jest bardzo popularna wśród turystów.
Gmina Zamość jest jedną z największych gmin wiejskich na Lubelszczyźnie, zarówno pod względem obszaru (197 km2), jak i liczby ludności – w 2008 r. było tu 21 159 mieszkańców, a obecnie jest ich 23 441. Turystom gmina może zaoferować pomniki i rezerwaty przyrody, a także ważne wykopaliska archeologiczne.

Uroki przyrodnicze można podziwiać, jadąc Ścieżką Rowerową Gminy Zamość, wędrując szlakami pieszymi lub z siodła, przemierzając Ułański Szlak Konny.

Gminę przecinają ważne drogi krajowe: „nr 17” Warszawa – Lwów (z przejściem granicznym w Hrebennem) oraz krajowa „nr 74” do Łucka (z przejściem granicznym w Zosinie). Położenie gminy wokół Zamościa i na ważnych szlakach komunikacyjnych wpływa pozytywnie na rozwój podmiejskich osiedli mieszkaniowych i przedsiębiorczości. Wśród atrakcyjnych terenów inwestycyjnych są m.in. Mokre z rozwojowym lotniskiem Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, wokół którego może powstać baza usługowo-turystyczna, hotelowo-gastronomiczno-szkoleniowa, związana z obsługą lotniska; na drugim krańcu gminy są nieruchomości gminne i prywatne w Sitańcu i Sitańcu Wolicy (15 ha), przeznaczone pod bazy, składy, rzemiosło produkcyjne, przemysł, giełdy towarowe, itp.

Warto dodać, że na terenie gminy istnieje spora infrastruktura kolejowa, w tym także stacja przeładunkowa Linii Hutniczej Szerokotorowej Zamość Bortatycze LHS, sprzyjająca wymianie handlowej z krajami Wschodu.

Od 2000 roku funkcję wójta pełni Ryszard Gliwiński. Od 3 lat czynnie wspomaga mieszkańców w samodzielnym decydowaniu o wydatkach funduszu sołeckiego, którego środki są częścią budżetu gminy. Wnioski z pomysłami na przedsięwzięcia mogą składać sołtysi, Rady Sołeckie bądź grupy co najmniej 15 mieszkańców danego sołectwa. W tym celu w sierpniu i wrześniu zwoływane są zebrania wiejskie w każdym z 35 sołectw gminy Zamość.

CZYTAJ TAKŻE: INWESTYCJE GMINY ZAMOŚĆ, KTÓRE ZAPROCENTUJĄ W PRZYSZŁOŚCI

CZYTAJ TAKŻE: NIEPOWTARZALNOŚĆ GMINY TWORZĄ JEJ MIESZKAŃCY

wd

Zdjęcia (2)

Herb gminy Zamość
Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe