Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 01:55
Reklama

Biłgoraj: Pomnik Dechnika zostaje czy znika?

Nie milkną echa wezwania wojewody lubelskiego do usunięcia pomnika Józefa Dechnika z terenu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Biłgoraju. Instytut Pamięci Narodowej podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie, zasłużonego dla Biłgoraja działacza komunistycznego broni Rada Miasta.
Biłgoraj: Pomnik Dechnika zostaje czy znika?

O tej sprawie napisaliśmy jako pierwsi przed tygodniem. Przypomnijmy, że wojewoda lubelski  – powołując się na zapisy ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – nakazał do końca lipca usunąć stojący na terenie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Biłgoraju pomnik komunistycznego działacza i "Budowniczego Polski Ludowej" Józefa Dechnika.

Burmisrz Biłgoraja przypomina, że w styczniu dokonano zamiany tablicy umieszczonej na pomniku, dzięki czemu Józef Dechnik nie jest już  "Budowniczym Polski Ludowej", tylko "Zasłużonym dla Miasta Biłgoraj". – W żaden sposób pomnik nie propaguje obecnie ustroju komunistycznego – mówi burmistrz Janusz Rosłan.

Dobry, ale komunista

Burmistrz przypomina, że starsi mieszkańcy miasta do dziś wspominają Józefa Dechnika jako człowieka uczciwego, skromnego i całkowicie oddanego miastu. – To dzięki niemu Biłgoraj z ubogiego miasteczka przekształcił się w prężny ośrodek przemysłowy – mówi Janusz Rosłan. – W opinii większości mieszkańców Biłgoraj nigdy wcześniej, ani nigdy później nie miał tak dobrego gospodarza. Warto przypomnieć, że w jego pogrzebie – bez jakiegokolwiek przymusu – uczestniczyło w 1983 r. kilka tysięcy osób, a budowa pomnika miała charakter oddolny. Datki na ten cel przekazało z własnej woli ponad tysiąc prywatnych darczyńców oraz przeszło 200 organizacji. To wszystko sprawa, że Józef Dechnik zasłużył na ten pomnik.

Innego zdania jest Instytut Pamięci Narodowej, który wydał opinię w tej sprawie. W jego ocenie Józef Dechnik w ponurym okresie stalinowskim był funkcyjnym działaczem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie prominentnym członkiem PZPR.

 

//////

 

To tylko część artykułu. Całość dostępna jest w papierowym numerze Kroniki Tygodnia lub w e-wydaniu. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntypisTreść komentarza: Co za debilizm miliony wydawać na 20 metrowy beton wał na wale przeznaczycie te pieniądze na skate park będzie więcej atrakcjiData dodania komentarza: 01.07.2022, 22:56Źródło komentarza: Wolica Śniatycka: To będzie ogromny pomnik! Czy zostanie atrakcją turystyczną?Autor komentarza: SzwagierTreść komentarza: No niestety. Miączyn nie do ruszenia hahahaData dodania komentarza: 01.07.2022, 20:14Źródło komentarza: Kto odchodzi? Kto przychodzi? Zmiany w parafiach w regionie [LISTA]Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Jestem bardzo Ciekaw kto stał za powstrzymaniem zamknięcia szkoły. Rodzice dzieci uczących się w łączonych klasach czy bardziej pracownicy szkoły. Nawiązując do informacji jakie zabrałem na ten temat najbardziej niezadowolony jest jeden Pan który miał w szkole 2 ( woźny, palacz) praca pod domem... Żyć nie umierać... Ale szkoda tych dzieci które były opóźnione poprzez łączone klasy. PozdrawiamData dodania komentarza: 01.07.2022, 19:22Źródło komentarza: W gminie Tarnawatka zostaje tylko jedna szkołaAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Artysta Łukasz kiedyś śpiewał na różny.ch scenach i dorobek ma bardzo bogaty, miło, że dotarł też do HrubieszowaData dodania komentarza: 01.07.2022, 17:03Źródło komentarza: Hrubieszów: Łukasz Zagrobelny zagra na powitanie wakacjiAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Teraz Złoci Jubilaci do godów Dębowych to już szybko zleci, Wszystkim zdrowia życzę.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:47Źródło komentarza: Gorajec/Dzielce: Złote pary na złotych godachAutor komentarza: Szkolny kabaretTreść komentarza: No właśnie. Dobry uczeń nauczy się bez korepetycji. Bo jest dobry.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:39Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieci
Reklama