Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 18:44
Reklama
Reklama

Babka co się zowie (Przepis na babkę z surowych ziemniaków)

Największą zaletą ziemniaczanej babki jest jej prostota. Nie każdy ma ochotę na ślęczenie nad kuchenką po dniu ciężkiej pracy. W tym przypadku wystarczy tylko pomachać nieco ręką przy tarciu ziemniaków. Jeśli jednak mamy do dyspozycji robot kuchenny to możemy mówić o dziecinnie prostym zadaniu.
Babka co się zowie (Przepis na babkę z surowych ziemniaków)


Ziemniak ma to do siebie, że jest wręcz stworzony do prostych dań. Owszem, zdarzają się potrawy wykwintne jak chociażby francuskie gratin, czyli cienkie plasterki ziemniaka zapiekane w kremowym sosie. Belgowie z kolei na pozór nieskomplikowane frytki potrafili wynieść do rangi narodowego przysmaku i kulinarnej wizytówki. U nas jest nieco inaczej. Ziemniaki są najpopularniejszym warzywem w naszej szerokości geograficznej i być może z tego powodu nikt specjalnie nie rozwodzi się nad ich rolą. Są do naszej dyspozycji i... tyle. Przynajmniej raz w tygodniu – idę o zakład, że częściej – lądują na naszym talerzu, czy to w zupie, czy jako dodatek do kotleta mielonego, czy to w postaci frytek, czy też jako placki. Największą zaletą kartofla, ale okazuje się też, że i przekleństwem, jest jego pospolitość i ogólnodostępność.

Nie będę jednak szerzył herezji na łamach "Kroniki Tygodnia" i wysuwał postulaty o zmniejszenie roli ziemniaka w naszym jadłospisie. Wręcz przeciwnie, spożywajmy je najczęściej jak się da. Aby tylko nie na surowo, bo można nabawić się gorączki. Jeśli akurat nie chodzimy do szkoły i nie szukamy taniej wymówki, aby zostać w domu, to zdecydowanie polecam obróbkę termiczną.

Babka ziemniaczana jest doskonałym sposobem na częstsze wykorzystanie charakterystycznej, pofalowanej foremki. Zazwyczaj zalega nam w szufladzie, czekając na święta.

Samo przygotowanie tego dania jest dość łatwe i szybkie, o ile pominiemy proces ścierania ziemniaków na tarce jarzynowej. Już kiedyś wspominałem przy innej okazji, że odkąd pamiętam, serdecznie nienawidziłem tej czynności. Zresztą nie tylko ja, bo rzeczywiście mało to frapujące zajęcie, a w dodatku istnieje spore ryzyko, że możemy wykonać o jeden ruch za dużo i zamiast ziemniaka do miski ląduje cząstka naszego naskórka. Odkąd jednak zaopatrzyłem się w robota kuchennego z odpowiednią przystawką, to na placki czy tarciuchy nie patrzę już z zachwytem i niechęcią jednocześnie.

Potrzebujemy około kilograma ziemniaków (8-10 średnich sztuk). Obieramy ze skórki, dokładnie myjemy i trzemy na gładką masę. Nadmiaru wody pozbywamy się poprzez wrzucenie pulpy na sitko. Masę powinniśmy bardzo dokładnie odsączyć, aby była prawie sucha. 

Tarte ziemniaki lądują w misce, a wraz z nimi pozostałe składniki: jajka, drobno posiekana, surowa cebula, czosnek, mąka, a także sól, pieprz i pół łyżeczki startego w moździerzu kminku, który z ziemniakami komponuje się wyjątkowo dobrze. Całość bardzo dokładnie wyrabiamy.

Foremkę smarujemy tłuszczem. Ja dodatkowo oprószyłem bułką tartą, aby po upieczeniu babka mogła łatwiej wyjść z blaszki. Masę przekładamy i wygładzamy wierzch. Przed włożeniem do piekarnika polewamy jeszcze obficie rozpuszczonym masłem. Dzięki temu na wierzchu utworzy się przyjemna skórka.

Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Babkę pieczemy od 35 do nawet 50 minut. Czas pieczenia zależy od wysokości masy w foremce. 

Nasza babka idealnie komponuje się z sosem grzybowym lub wątróbką. Można ją również przyrumienić na maśle i podawać na śniadanie z jajecznicą i gałązką podprażonych na patelni pomidorów. Taki sposób na pierwszy posiłek dnia wymyślili niegdyś Anglicy.

PO, fot. Piotr Orzechowski

BABKA Z SUROWYCH ZIEMNIAKÓW

* 1 kg ziemniaków

* 2 duże cebule

* 2 ząbki czosnku

* 2 łyżki mąki

* pół łyżeczki startego kminku

* 2 jajka

* 5 łyżek roztopionego masła

* sól, pieprz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama