Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 września 2022 09:31
Reklama

Mieszkańcy Zawady protestują: Łącznica utrudni nam życie!

Mieszkańcy podzamojskiej Zawady sprzeciwiają się planowanej budowie nowego wiaduktu w tej miejscowości. Uważają, że inwestycja "wejdzie w ich posesje". A na to się nie zgadzają. Protest w tej sprawie podpisało blisko 150 osób. Chodzi o budowę tzw. łącznicy kolejowej, która miałaby skrócić przejazd pociągów na trasie z Zamościa do Lublina.
Mieszkańcy Zawady protestują: Łącznica utrudni nam życie!
Autor: Fot. Bogdan Nowak

To na razie tylko plany. Chodzi o to, że pociągi jadące z Zamościa do Lublina muszą teraz wjeżdżać na stację Zawada. Dzięki budowie tzw. łącznicy (co wiązałoby się także z postawieniem nowego wiaduktu oraz przebudową drogi krajowej nr 74) można by tego uniknąć. Wówczas czas przejazdu na tej trasie mógłby zostać skrócony o kilkanaście minut.  
Ta "koncepcja" spotkała się z gwałtownym sprzeciwem. 

– Nie chcemy pieniędzy za ewentualny wykup naszych posesji. Uważamy, że budowa łącznicy kolejowej może odbyć się bez wchodzenia w nasze działki. A tak to jest niestety planowane! – tłumaczy jeden z mieszkańców Zawady. – W tej sprawie mieszkańcy naszej miejscowości, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą protestować aż do skutku. A ja razem z nimi!

– My też mamy swoje prawa. Nie powinny być lekceważone. O to nam chodzi – dodaje jedna z zawadzkich kobiet.

Lista obaw jest znacznie dłuższa. Mieszkańcy Zawady martwią się także tym, że planowana inwestycja pogorszy ich "warunki bytowe" oraz spowoduje w tej miejscowości spore zamieszanie (chodzi np. o możliwy ich zdaniem, utrudniony dostęp do przystanków autobusowych). Obawiają się także, iż przez tę planowaną budowę spadnie wartość ich nieruchomości. Dlatego napisali protest, pod którym podpisało się ok. 150 osób. 

Pismo z tymi wszystkimi uwagami zostało wysłane do wojewody lubelskiego, zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz m.in. do parlamentarzystów. Co ważne, wielu mieszkańców Zawady nie neguje jednak potrzeby przeprowadzenia tej kolejowej inwestycji, ale uważają, iż łącznicę kolejową można wybudować "po starym torze", także z wykorzystaniem istniejącego wiaduktu. 

8 kwietnia zaplanowano w tej sprawie spotkanie. Odbyło się ono w budynku szkolnym w Płoskiem. Przybyli na nie przedstawiciele PKP PLK S.A., ale także parlamentarzyści (senator Jerzy Chróścikowski i poseł Sławomir Zawiślak) oraz Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. Mieszkańcy Zawady dowiedzieli się wówczas, że ich obawy są raczej przedwczesne (przynajmniej tak to w Zawadzie zrozumiano). Tłumaczono im również, iż koncepcja nie uzyskała akceptacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a na jej realizację nie ma jeszcze pieniędzy. Nie wykluczono także, iż w tej sprawie powstanie nowe, bardziej kompromisowe rozwiązanie. 
Uwagi będą analizowane

 "Przygotowujemy obecnie studium wykonalności pt. "Prace na liniach kolejowych nr 69 i 72 na odcinku Rejowiec – Zawada – Zamość – Szopinek wraz z budową łącznicy omijającej stację Zawada" – napisał w mejlu Karol Jakubowski, z zespołu prasowego PKP PLK S.A. "Dokument określi jaka będzie finalna koncepcja i w jaki sposób będzie realizowana. Studium wykonalności pozwala na przeanalizowanie zgłaszanych przez mieszkańców uwag. Przygotowujemy połączenie Lublin – Zamość, które może znacznie usprawnić komunikację miedzy dwoma znaczącymi miastami. Na tym etapie zakładamy, że inwestycja będzie realizowana po śladzie dawnej łącznicy i maksymalnie ograniczy ingerencję w otoczenie zewnętrzne". 
Czy takie zapewnienia mieszkańców Zawady uspokajają?

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki TygodniaOceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dr hab. Jan 19.08.2022 18:22
Myślący tylko na Konfederacja KORWIN

... 19.01.2019 12:55
Bez sensu... Jeżeli nie powstanie wiadukt to ta łącznica nic nie da! Pamiętajmy, że w tamtym miejscu przebiega linia 65 [ Linia LHS: Most na rzece Bug - Sławków Południowy] i linia 83 [ Linia PKP: Zawada - Bortatycze]. Jeżeli miałby powstać przejazd kolejowy to i krzyżowanie torów, co może zatrzymać szynobus na kilka minut. Obecny czas jazdy z Zamościa do Lublina to 2h 21min, a dzięki łącznicy czas jazdy skróci się o 10min [Co i tak się nie zmieni w przypadku wybudowania krzyżowania torów i przejazdu kolejowego].

... 30.12.2018 10:14
Jak nie chcą wiaduktu to niech zgodzą się chociaż na przejazd kolejowy

cra 18.05.2018 09:21
Ludzie blokujący tą inwestycję są ograniczeniu umysłowo. Dzięki łącznicom i modernizacji linii czas skróci się do około godziny co w znacząco wpłynie na rozwój naszego regionu

kolejarz 31.03.2021 13:41
Ograniczony jest autor wpisu. Bez pojęcia, szynobus z Lublina do Zamościa usiałby jechać około 160 km. Tyle w temacie

Andrzej 18.04.2018 11:09
Nie stopować mądrych inwestycji TAK, a nie wywalić 50mln zł na wiadukt żeby szynobus - bo to nie jest pedolino - który jedzie Zamość-Lublin w 2godz,20min jechał może max 10 min szybciej. Gdzie wystarczy zwykły przejazd za 80-100 tys. Zresztą ile czasu stoi ten "pendolino" na przejeździe w Zamościu na obwodnicy :-) i korkuje miasto. To kpina.

Paweł 18.04.2018 12:11
Oprócz przejazdu na DK 74, potrzeba jeszcze położyć 400 mb torów oraz zbudować wiadukt nad torami LHS. Za 100 tys. nawet projektu wykonawczego nie zrobi się.

prq 20.04.2018 08:55
Właśnie dlatego ma być wiadukt żeby nie utrudniać ruchu samochodowego, jak to ma miejsce na obwodnicy, gdzie zamknięcie przejazdu na 2 minuty jest uciążliwe dla kierowców. Łącznica w Zawadzie jest tylko jednym z elementów , który złoży się na czas jazdy 1godz 40 min do Lublina i 3,5 godz Zamość-Warszawa, usprawni transport pasażerski, ale też przewóz towarów, co będzie bodźcem dla rozwoju powiatu zamojskiego i hrubieszowskiego. Zgadzam się, że można dyskutować nad przebiegiem drogi nr 74 (co jest jeszcze kwestią otwartą), ale w takich sytuacjach prawie zawsze ktoś się czuje poszkodowany i żąda większej kasy. Grunty potrzebne pod sam tor i objęte ew. wywłaszczeniem nie są aż tak rozległe, żeby robić taką aferę.

POLAK 17.04.2018 17:57
Nie stopować inwestycji POLSKA stawia na rozwuj

Paweł 18.04.2018 12:05
Jaka inwestycja ? Oprócz kolejarzy i zagubionych nielicznych pasażerów ( 2-4 osoby), szynobus nie ma powodzenia. Nie zmieni tego wątpliwa pod względem ekonomicznym i społecznym inwestycja,

prq 20.04.2018 09:19
Szynobus z trzech przystanków w Zamościu zabiera nieraz ponad 20 osób. Zabiera też ludzi z Mokrego, Złojca, Tarzymiech, gdzie żaden bus do Lublina nie zajedzie... Pasażerów mogło by być więcej, gdyby nie m.in. niedoinwestowana Zawada oraz trwający remont i objazd na linii do Warszawy. W planach jest bezpośrednie InterCity do stolicy. Łącznica i wiadukt to budowa na dziesięciolecia.

prq 25.04.2018 23:36
No to mamy rozwój: koledzy partyjni wójta z zarządu województwa oświadczyli właśnie, że do roku 2025 nie planują kierować unijnych pieniędzy na łącznicę w Zawadzie i Rejowcu (ucywilizować kolej Lublin-Zamość)...

Reklama
Reklama
Reklamapromienniki
KOMENTARZE
Autor komentarza: Cała prawda całą dobęTreść komentarza: dureń jesteś. A nawet POjebData dodania komentarza: 28.09.2022, 09:13Źródło komentarza: Limity zużycia prądu. Przychodzi rzecznik rządu do TVP i zaskakuje. Zapowiada poważne zmianyAutor komentarza: TKTreść komentarza: Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw do max 40 %. W ciagu 2 tygodni od jej ukazania się prezesi spółdzielni powinni złożyć oświadczenie do ciepłowni. Dziwne, że prezesi o tym nie wiedzą - a może nie chcą wiedzieć !Data dodania komentarza: 28.09.2022, 06:32Źródło komentarza: Zamość: Będzie 90-procentowa podwyżka ciepła? Mieszkańcy są w strachuAutor komentarza: arekTreść komentarza: I jedynie 42,9% poparcia dla pisu w poprzednich wyborach.Data dodania komentarza: 27.09.2022, 21:50Źródło komentarza: Zamość: Będzie 90-procentowa podwyżka ciepła? Mieszkańcy są w strachuAutor komentarza: NormalnieTreść komentarza: Ciebie nic nie obchodzi, mieszkańców tak, więc otwórz piwo włącz tv i nie myśl za dużo..Data dodania komentarza: 27.09.2022, 20:51Źródło komentarza: Gmina Werbkowice: Komu zawinił sołtys?Autor komentarza: KrzyśTreść komentarza: Tak śpiewała patronka. https://www.youtube.com/watch?v=eSs_Pwtusss&t=10sData dodania komentarza: 27.09.2022, 20:46Źródło komentarza: Bełżec: Na ludową nutęAutor komentarza: KrzyśTreść komentarza: Tak śpiewała patronka. https://www.youtube.com/watch?v=eSs_Pwtusss&t=10sData dodania komentarza: 27.09.2022, 20:27Źródło komentarza: Bełżec: Na ludową nutę
Reklama
Reklama