Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 19:14
Reklama

Tarnogród: Po święcie wiejskich teatrów

W Tarnogrodzie zakończył się XXXIV Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Rada Artystyczna przyznała nagrody za szczególne walory artystyczne i poznawcze spektakli.
Tarnogród: Po święcie wiejskich teatrów

Tarnogród przez trzy dni (13-15 października) stał się stolicą wiejskiego teatru. Na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zaprezentowano 12 spektakli przygotowanych przez zespoły i teatry wiejskie z województw podkarpackiego, mazowieckiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i lubelskiego. – Poziom artystyczny prezentowanych spektakli był naprawdę wysoki – zauważa Władysław Dubaj, sekretarz Rady Artystycznej.

W tym roku pojawiły się zróżnicowane propozycje repertuarowe – od ludowego musicalu, przez obrazki związane ze zwyczajami i obrządkami wiejskimi, inscenizację obrzędów i prac, po ambitne propozycje dramaturgiczne. Na zakończenie sejmiku uhonorowano twórców.

Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymały: zespół Janowiacy z Janowa Lubelskiego za widowisko "Prządki", Zespół Obrzędowy z Hańska (pow. włodawski) za wartości poznawcze i plastyczną urodę spektaklu "Wilia św. Jana", zespół Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin (woj. kujawsko-pomorskie) za spektakl "Wieńcowe u dziedzica na Kujawach", Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej (woj. małopolskie) za przedstawienie "Moje rzeźby ożyły" oraz Teatr Sioło z Rakszawy (woj. podkarpackie) za wzruszające i mądre – oparte na tekście Wiesława Myśliwskiego – przedstawienie "Requiem dla gospodyni".

Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego trafiły do Teatru Zza Boru z Zaboru (woj. lubuskie), Teatru Obrzędowego Witkowiacy z Witkowa (woj. kujawsko-pomorskie) i Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza (woj. świętokrzyskie). Nagrodę Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie otrzymał zespół Jarzębina z Paszenek (pow. parczewski), a Nagrodę Starosty Biłgorajskiego zespół Jamniczanki z Jamnicy (woj. podkarpackie). Nagroda Burmistrza Tarnogrodu trafiła do zespołu Grabowianki z Grabowa n/Wisłą (woj. mazowieckie), a Nagroda Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego do Zespołu Góralskiego Zornica z Zakopanego.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kaja 24.10.2017 11:26
niejaki szarlip w imieniu wojewody i co nagrody nie miał ,to po co przyjeżdża ta niemota,chyba podejrzeć , pozyskać informacje, sygnalistą chce być, mało gdzie go wyglądają,

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaciAutor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?
Reklama