Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 kwietnia 2026 14:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Osuchy: Między wojną a sztuką [ZDJĘCIA]

To opowieść o cierpieniu, pamięci i sile sztuki. W Osuchach, miejscu głęboko naznaczonym historią, otwarto wystawę „Zanim »Artysta«”, poświęconą Stefanowi Knappowi – artyście, który z wojennej traumy uczynił źródło twórczej ekspresji. Towarzyszy jej ekspozycja o 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK – o tych, którzy zamiast farb i pędzli mieli broń i niezłomną wolę walki o wolność.
Osuchy: Między wojną a sztuką [ZDJĘCIA]
Młodzież ze szkół chętnie odwiedziła wystawę.

Autor: Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

W Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach otwarto dwie wyjątkowe wystawy, które łączą historię, sztukę i pamięć o tragicznych losach Polaków w czasie II wojny światowej. Pierwsza z nich – „Zanim »Artysta«” – poświęcona jest Stefanowi Knappowi, światowej sławy artyście wywodzącemu się z ziemi biłgorajskiej. Druga – „Jedyna taka dywizja. 27. Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej” – przypomina o heroicznej działalności jednej z najważniejszych formacji partyzanckich Armii Krajowej.

Wystawa „Zanim »Artysta«” ukazuje dramatyczne losy Stefana Knappa – od zesłania na Syberię po międzynarodową karierę artystyczną. Centralnym punktem ekspozycji są obrazy z tzw. „Cyklu Syberyjskiego”, udostępnione przez Mid Wales Arts Centre dzięki pomocy i wsparciu Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu. Prezentowane emalie pochodzą z kolekcji rodzinnej pana Pawła Sokołowskiego, autora strony poświęconej artyście – www.stefanknapp.com.

Cykl powstał w celach terapeutycznych – był próbą zmierzenia się z wojenną traumą, głodem, chorobą i odczłowieczeniem. To dzieła powstałe z wewnętrznego przymusu, stanowiące świadectwo cierpienia i duchowej odnowy.

Wystawa nie tylko przybliża drogę Knappa do światowej sławy, ale przede wszystkim ukazuje człowieka głęboko naznaczonego wojenną tragedią. Zgromadzono bogaty zbiór dokumentów archiwalnych, fotografie z rodzinnych albumów, materiały z Archiwum Państwowego we Lwowie oraz liczne pamiątki – w tym zdjęcia z aresztowania przez NKWD i fotografie z życia codziennego artysty w Biłgoraju, w otoczeniu bliskich i przyjaciół.

Wystawę można oglądać do 14 października. Kuratorką wystawy jest historyczka sztuki i kustoszka w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Maja Wal.

Równolegle, w przestrzeni przed muzeum, można obejrzeć wystawę „Jedyna taka dywizja. 27. Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej”, przygotowaną przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Ekspozycja przybliża historię jednej z największych jednostek partyzanckich AK, działającej na Kresach Wschodnich. Na planszach zaprezentowano umundurowanie, uzbrojenie oraz codzienne życie żołnierzy. Szczególny akcent położono na rolę kobiet, które – często narażając życie – pełniły funkcje łączniczek, sanitariuszek i kurierów.

W dniu wernisażu muzeum odwiedziło blisko 250 osób, w tym liczne grupy młodzieży z okolicznych szkół: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej oraz Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. „Grom” w Chmielku.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Nowoczesne Mieszkanie | ul. Rolnicza Cena: 1770 PLNNowoczesne Mieszkanie po Remoncie – ul. Rolnicza, Tomaszów LubelskiSzukasz komfortowego miejsca, w którym wszystko pachnie nowością? Mam do wynajęcia jasne, przytulne mieszkanie o powierzchni 38 m², położone przy ul. Rolniczej w Tomaszowie Lubelskim.Mieszkanie znajduje się na drugim piętrze i przeszło właśnie generalny remont. Jest gotowe do zamieszkania od zaraz – będziesz jego pierwszym lokatorem po odnowieniu!Układ Mieszkania:Pokój dzienny: Przestronny i ustawny, z wyjściem na balkon.Oddzielna kuchnia: Nowoczesna zabudowa, w pełni wyposażona w nowy sprzętAGD.Łazienka: Stylowo wykończona, wyposażona w pralkę i wygodną kabinęprysznicową.Przedpokój: Z miejscem na odzież wierzchnią.Piwnica: Do dyspozycji najemcy.Standard i Wyposażenie:Mieszkanie zostało wykończone z dbałością o detale. W kuchni i łazience znajduje się pełne, nowe wyposażenie AGD (lodówka, płyta grzewcza, piekarnik, pralka).Pod blokiem znajduje się przestronny i bezpłatny parking do dyspozycji mieszkańców.Lokalizacja i Okolica:Ulica Rolnicza to świetny punkt na mapie Tomaszowa. Łączy w sobie spokój z bliskością miejskich udogodnień: W zasięgu krótkiego spaceru znajdują się sklepy spożywcze, punkty usługowe oraz apteki. W pobliżu znajdziesz zielone tereny idealne na spacer. Dobra komunikacja z centrum miasta oraz szybki wyjazd w stronę obwodnicy.Koszty:Odstępne: 1770 zł / miesiącOpłaty: Czynsz administracyjny + media (prąd, woda, gaz według liczników)Kaucja: 3000 złZainteresowane osoby zapraszam do kontaktu telefonicznego!Chętnie odpowiem na pytania i umówię się na prezentację mieszkania.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!PAULINA [email protected]ółnoc Biuro Nieruchomościul. Żeromskiego 3, 22-400 ZamośćBezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty.Oferujemy również:•⁠ ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠ ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠ ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.•⁠ ⁠Uzyskanie świadectwa energetycznego.Data dodania ogłoszenia: 17.04.2026Nowoczesne Mieszkanie | ul. Rolnicza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Użytkownik .Treść komentarza: Panowie dziennikarze KT dlaczego blokujecie moje komentarze ze napisałem prawde ? Dlatego Was to zabolalo !Data dodania komentarza: 21.04.2026, 12:12Źródło komentarza: Z jednej strony rozwój, a z drugiej „nóż na gardle”. Szpital w Tomaszowie Lubelskim czeka na zapłatę nadwykonańAutor komentarza: aeeaTreść komentarza: Ale na pewno ów, pożal się Boże, kierujący miał w życiu dużo do powiedzenia co to sądzi o osobach o innych poglądach, o sąsiadach zza wschodniej granicy, o UE, zielonym ładzie itd.Data dodania komentarza: 21.04.2026, 11:23Źródło komentarza: Gm. Jarczów: Samochód miał od 4 dni, odebrano mu go, bo kierował, mając 3 promileAutor komentarza: vl1500Treść komentarza: ale patriota - lokals perełka mniam :)Data dodania komentarza: 21.04.2026, 11:17Źródło komentarza: Gm. Jarczów: Samochód miał od 4 dni, odebrano mu go, bo kierował, mając 3 promileAutor komentarza: RomekTreść komentarza: Chełm to stan umysłuData dodania komentarza: 21.04.2026, 07:41Źródło komentarza: Lubelskie: Agresywny 38-latek znieważył sokistów. Odpowie przed sądem za atak na funkcjonariuszyAutor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: Że też wy się nie wstydzicie generować fejkowe "zdjęcia" i w źródło chatgpt podawać? Zamiana gazety w brukowiec zakończona?Data dodania komentarza: 20.04.2026, 15:24Źródło komentarza: S17 otwiera Zamość na Polskę. Rynek nieruchomości szykuje się na boomAutor komentarza: tokerTreść komentarza: BrawoData dodania komentarza: 20.04.2026, 14:56Źródło komentarza: Zamojskie Zawody Modeli Balonów. Najmłodszy uczestnik zmagań miał 7 lat, najstarszy – 77
Reklama
Reklama
Reklama