„Czy w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego należy wprowadzić zakaz wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym?” – zapytała Polki i Polaków sondażownia IBRiS na zlecenie Radia ZET. Odpowiedzieli:
- zdecydowanie tak – 20,9 proc.,
- raczej tak – 33,5 proc.,
- raczej nie – 18,7 proc.,
- zdecydowanie nie – 18,6 proc.,
- nie wiem/ trudno powiedzieć – 8,4 proc.
W razie wojny wyjadą
Ta wyniki zmieniają się, kiedy spojrzymy na wiek i płeć uczestników tego badania.
Wśród osób w wieku 18-29 lat nie chce tego 72 proc.
Wśród osób w wieku 30-39 lat przeciwników zakazu ich już 79 proc.
Podejście zmienia się z wiekiem. Poparcie dla wprowadzenie zakazu wzrasta wśród osób po czterdziestce. Najwięcej, bo aż 87 proc. jego zwolenników, jest w grupie wiekowej 60-69 lat.
Przeciwne wprowadzeniu zakazu w większości są kobiety.
W grę wchodzi polityka
Jeśli chodzi o podział głosów ze względu na preferencje polityczne, najwięcej przeciwników wprowadzenia ograniczeń jest wśród wyborców Konfederacji – aż 75 proc. Również ponad połowa (55 proc.) elektoratu Trzeciej Drogi jest przeciwko ograniczeniom.
Wprowadzenie zakazu wyjazdu dla mężczyzn w wieku poborowym w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego popiera 64 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 60 proc. sympatyków Nowej Lewicy i 53 proc. tych, którzy głosowali na PiS.

![Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA] Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/17/sm-4x3-szaleni-przyrodnicy-ratuja-cenne-murawy-na-bialej-gorze-dzialaja-uczniowie-mechanika-i-zamtop-1773733111-0.jpg)
![Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA] Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-medyczne-centrum-zdrowia-i-urody-w-zamosciu-swietuje-6-urodziny-zdjecia-1773669847-1.jpg)
![Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA] Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-belzec-powiatowy-przeglad-piesni-pasyjnej-2026-zdjecia-1773661228-4.jpg)










![Groźny wypadek w biłgorajskim. Fiat 126p rozpadł się na dwie części! W środku był 7-latek [ZDJĘCIA] Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali po zderzeniu Volkswagena i Fiata, do którego doszło podczas wyprzedzania.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-grozny-wypadek-w-bilgorajskim-fiat-126p-rozpadl-sie-na-dwie-czesci-w-srodku-byl-7-latek-zdjecia-1773396551.jpg)





Napisz komentarz
Komentarze