Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 czerwca 2026 17:26
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Tu w grę wchodzi ludzkie życie, a NFZ utrudnia. Bo źle policzył pieniądze

Mimo szybko rosnącego zapotrzebowania dostęp do respiratorów jest stopniowo ograniczany. W 2023 roku ten problem dotknął już ponad 2 tysięcy pacjentów.
To paradoks, bo leczenie pacjenta w szpitalu jest znacznie droższe niż w domu.
To paradoks, bo leczenie pacjenta w szpitalu jest znacznie droższe niż w domu.

Autor: Canva

W Polsce z respiratora w swoim domu korzysta około 10-12 tys. pacjentów. Niestety lista oczekujących stale się wydłuża, zwłaszcza z powodu rosnącej liczby chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. 

Dostęp do respiratora w domu coraz trudniejszy

Pobyt pod respiratorem w domu to szansa dla pacjentów z dystrofią mięśniową, rdzeniowym zanikiem mięśni, stwardnieniem zanikowym bocznym czy innymi schorzeniami układu nerwowego, płuc, oskrzeli albo po wypadkach komunikacyjnych na otrzymanie odpowiedniej opieki w warunkach, które są dla nich bardziej komfortowe. Opieka w domu jest bardzo korzystna również z punktu widzenia systemu opieki zdrowotnej, ponieważ pozwala na zwolnienie łóżek szpitalnych dla pacjentów, którzy pilnie potrzebują hospitalizacji.

NIE PRZEGAP: Nowe wydanie "Kroniki Tygodnia" gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy

Ten rodzaj wsparcia został wprowadzony na wzór rozwiązań z krajów takich jak m.in. Francja i Niemcy. Niestety o tego typu pomoc jest coraz trudniej. W 2023 roku ponad 2 tys. pacjentów nie otrzymało wsparcia z NFZ w zakresie dostępu do domowej wentylacji mechanicznej.

NFZ oszczędza na pacjentach

Pomimo oczywistych korzyści NFZ coraz mocniej ogranicza finansowanie tego typu opieki. W ostatnich latach jej koszty wzrosły, a fundusz nie dostosował finansowania do nowych wyzwań. Jednak limitowanie dostępu do domowej wentylacji mechanicznej to tylko pozorna oszczędność. W rzeczywistości prowadzi do pogorszenia kondycji chorego i częstych rehospitalizacji, a w związku z tym dużych kosztów dla systemu opieki zdrowotnej.

To paradoks, bo leczenie pacjenta w szpitalu jest znacznie droższe niż w domu. Dla porównania – koszt pobytu pacjenta w szpitalu pod respiratorem waha się między 1-3 tys. zł za dobę. Taka opieka w domu kosztuje od 107 do 167 zł dziennie. Mimo to dostęp do dużo tańszej i bardziej komfortowej dla pacjenta formy opieki jest ograniczany. 

Bez tego pacjenci mogliby nie przeżyć

– Mamy w tej chwili niesfinansowanych ponad 2 tys. pacjentów. I to my utrzymujemy opiekę nad tymi pacjentami, ponieważ inaczej się nie da. Pacjenci bez tego mogliby nie przeżyć – mówi w wywiadzie dla Newserii Robert Suchanke, prezes Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej. 

I dodaje: – Poza tym pacjent, który jest pozbawiony takiej opieki, regularnie wraca do szpitala kilka razy w roku. Za którymś razem może po prostu do tego szpitala nie dotrzeć na czas. To nie może tak trwać dalej, to świadczenie nie może być limitowane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NOWY 10.10.2023 11:10
NFZ za czasów rządów PIS

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rafal Treść komentarza: A już myślałem że burmistrz będzie robił lody Data dodania komentarza: 5.06.2026, 15:24 Źródło komentarza: Lody za czerwony pasek także w Szczebrzeszynie. Zapłaci burmistrz Autor komentarza: Hit Treść komentarza: On zrobił? No nie wydaje mi się że ze swojej kieszeni nie wyjął i nie zrobił, a przygotowało to wszystko KGW. Jaka dyrekcja GOKu taki dzień dziecka. My jako kolonia też się dolozylismy i co z tego jak większość było spoza wsi a nawet gminy. Obce dIeci latały, przywiezione. Data dodania komentarza: 5.06.2026, 14:17 Źródło komentarza: Wojna o tablice adresowe w Zadębcach. Dlaczego inwestycja z Funduszu Sołeckiego obrasta kurzem? Autor komentarza: Dodo Treść komentarza: Wyjątkowo nieprzyjemna kreatura Data dodania komentarza: 5.06.2026, 13:26 Źródło komentarza: Biłgoraj: Dyrektor ZUS-u odwołany Autor komentarza: Taka prawda. Treść komentarza: Jaka jest różnica czlowieku ! Nie wiesz juz teraz ile bys jeden z drugim chciał na tym interesie zarobić! Co moze nie pryskasz przed chwastami bo Ci sie nie chce schylic i wyplenić ręcznie chwasty . Data dodania komentarza: 5.06.2026, 12:12 Źródło komentarza: Setki tysięcy martwych pszczół w gm. Tyszowce i Łaszczów. Pszczelarz podejrzewa opryski, policja bada zgłoszenia Autor komentarza: Mieszkaniec 46 L. Treść komentarza: PiSlamu atak w m. Zamosc . Patologia chce byc góra zażarcie . Ludzie bez ambicji w tych stronach ! Data dodania komentarza: 5.06.2026, 11:31 Źródło komentarza: Zamość: Skandal w oświacie i dymisja wiceprezydenta miasta Marka Kudeli Autor komentarza: Zdrowa żywność . Treść komentarza: Nie maja kwiatów ale spojrz jak sie leje raz w tygodnie tego świństwa na porost i wydajność i tego na codzien wpierniczasz az Ci sie pozniej pieni w gebie ! Data dodania komentarza: 5.06.2026, 10:51 Źródło komentarza: Setki tysięcy martwych pszczół w gm. Tyszowce i Łaszczów. Pszczelarz podejrzewa opryski, policja bada zgłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama