Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 czerwca 2026 11:09
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Gigantyczny wyciek haseł internetowych. Miliony Polaków w niebezpieczeństwie

To prawdopodobnie jeden z największych jednorazowych wycieków w historii polskiego internetu. Hakerzy zdobyli dane użytkowników m.in. Onetu, Wirtualnej Polski oraz banków.

Wyciek loginów i haseł ujawnił serwis zaufanatrzeciastrona.pl, która ocenia, że zapewne jest to największa taka akcja w polskiej sieci. W ręce hakerów wpadło aż 4,5 mln danych! Dzięki nim przestępcy mogą mieć dostęp nie tylko do poczty internetowej użytkowników, ale także do kont bankowych. Na liście domen, których dotyczy wyciek są:

  • Facebook,
  • Allegro,
  • Gov.pl,
  • Onet,
  • WP,
  • X-kom,
  • Morele,
  • mBank,
  • ING.

Bezpiecznedane.gov.pl

Wiele wskazuje na to, że dane zostały wykradzione przez złośliwe oprogramowanie, które namierzyło loginy i hasła zapisane przez samych internautów.

Odpowiedzialny za cyfryzację minister Janusz Cieszyński od razu ogłosił, że jest serwis, w którym można sprawdzić, czy dane konkretnej osoby zostały wykradzione. Początkowo strona nie działa, ale po kilku godzinach już była sprawna.

To bezpiecznedane.gov.pl. Żeby jednak sprawdzić swoje dane, trzeba zalogować się przez Profil Zaufany.

Menedżer zwiększy naszą siłę

CERT, państwowa służba dbająca o bezpieczeństwo w sieci, radzi, żeby nigdy nie polegać na prostym systemie dostępu do profili i kont. Nie powinno to być wyłącznie podanie loginu i hasła. Weryfikacja powinna być dwuskładnikowa.

Proces udowadniania swojej tożsamości nazywamy uwierzytelnianiem. Najczęściej wymaga on przekazania i weryfikacji tzw. sekretu. Może nim być np. hasło czy kod PIN. Najważniejszą cechą sekretu jest jego tajność – powinien on być znany tylko uprawnionym osobom. Jest to prosty technicznie mechanizm, który ma jednak pewne mankamenty – tłumaczy CERT.

I dodaje, że można skorzystać z internetowych menedżerów haseł, które pomogą ustanowić mocne zabezpieczenie.

„Najczęściej spotykanym przykładem menedżera haseł jest ten wbudowany w przeglądarkę internetową. Jest to rozwiązanie dość powszechnie stosowane i pozwalające na zwiększenie siły haseł niewielkim kosztem. Istnieje jednak pewne ryzyko utraty dostępu do danych przechowywanych w menedżerze haseł. Może to nastąpić np. w przypadku awarii albo utraty sprzętu” – ostrzegają specjaliści.

Polacy dość swobodnie podchodzą do haseł

CERT od dawna alarmuje, że hasła ustanawiane przez Polaków są za słabe. Często nie trzeba być hakerem, specjalistą, żeby je poznać i przejąć internetowe konta. Polacy do siły swoich haseł podchodzą bardzo swobodnie, a pokazuje to lista najczęściej używanych:

  • 123456
  • qwerty
  • 12345
  • 123456789
  • zaq12wsx
  • 1234
  • 12345678
  • polska
  • 111111
  • misiek
  • monika
  • marcin
  • mateusz
  • agnieszka
  • 123qwe
  • 1234567890
  • 1qaz2wsx
  • 1234567
  • qwerty123
  • qwerty1

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Żenujące 01.06.2023 11:57
ciekawe to określenie " wyciek". Tak łatwo bronić złodziei ? Pewnie też w tym bierzecie udział

Z 02.06.2023 22:50
Możliwe, że to sprzedaż, a nie wyciek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytka Treść komentarza: do mniam droga otwarta na ukrainę jedz i próbuj do woli Data dodania komentarza: 17.06.2026, 08:32 Źródło komentarza: Koniec z anonimowym miodem. Nowe przepisy ujawnią kraj pochodzenia Autor komentarza: HiPOkryzja Treść komentarza: ACHTUNG ACHTUNG oszuści w rządzie Data dodania komentarza: 17.06.2026, 06:20 Źródło komentarza: Zamość: Prokuratura ostrzega mieszkańców przed oszustami Autor komentarza: Haha Treść komentarza: Pinindzy jast za dużo szpitale zatrudniają NEO lekarzy WIDMA nikt ich nie widział a kasa leci Kacprzak PO 1 rok PORSCHE PANAMERA i kamienica w WAWie i mamy to, robimy nie gadamy, tłuste koty KOMUNY SB. Data dodania komentarza: 17.06.2026, 06:18 Źródło komentarza: Podwyżki są obowiązkowe, ale nie ma na nie pieniędzy. Szpitale apelują o pilną pomoc Autor komentarza: Perfidia czasu Treść komentarza: GestaPO niemieckie PObiło Polaków patriotów niosących krzyż a niemiecki rząd w POlsce milczy Data dodania komentarza: 17.06.2026, 06:10 Źródło komentarza: Biała Dacia, groźby, żądanie gotówki. Tak wyłudzają pieniądze od rolników Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Komuna pierze mózgowinę Data dodania komentarza: 17.06.2026, 04:36 Źródło komentarza: Koniec z anonimowym miodem. Nowe przepisy ujawnią kraj pochodzenia Autor komentarza: Klaudia 52L . Treść komentarza: Ich nic nie obraza IKAR bo tym bezwstydnym i bezszczelnym ludziom pluc w oczy a powiedza ze pada deszcz . Z niewinności uciekli jeden z drugim za granice jak szczury . Mafia patologi oszustow . Tyle o tych ludziach mozna tylko powiedziec ! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 22:26 Źródło komentarza: Prezydent Zamościa i „zakonnice”. Czy to obraża katolików? Awantura o zdjęcie z Rajdu Koguta
Reklama
Reklama
Reklama