Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 11:44
Reklama

Polsce przybędzie 15 nowych miast [LISTA]

Za kilka miesięcy trzeba będzie nanieść zmiany na mapie. Kilkanaście miejscowości stanie się miastami.
Polsce przybędzie 15 nowych miast [LISTA]
Piekoszów
Autor: Adrian Tync Wikipedia

W 2022 roku prawa miejskie nabyło 10 miejscowości. W przyszłym ma być ich więcej, bo jak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów od 2023 r., w Polsce liczba miast zwiększy się o 15. To oznacza, że w całym kraju będzie 979 miejscowości posiadających status miasta.

Miast przybędzie w kilku województwach: łódzkim, mazowieckim, małopolskim, świętokrzyskim, dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim.

Województwo łódzkie

Miastem zostanie Jeżów, miejscowość w powiecie brzezińskim. Zostało założone w 1334 roku, a prawa miejskie odebrano mu w 1870 roku.

Taki sam los spotkał ze strony władz państw zaborczych Dąbrowice w powiecie kutnowskim oraz Rozprzę w powiecie piotrowskim. Miastem zostanie także Ujazd w powiecie tomaszowskim.

Województwo mazowieckie

Na liście znajduje Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim oraz Jadów w powiecie wołomińskim. Wszystkie były miastami do 1869 roku.

Województwo świętokrzyskie

Zmiana statusu czeka Łopuszno i Piekoszów. Obie miejscowości znajdują się w powiecie kieleckim. W przypadku tych miejscowości nie jest to powrót do dawnych czasów, bo nigdy nie były one miastami.

Województwo małopolskie

Tutaj kwestia praw miejskich nawiązuje do przeszłości, bo Książ Wielki w powiecie miechowskim stracił status miasta w 1865 roku. W przypadku Czarnego Dunajca w powiecie nowotarskim stało się to znacznie później, bo w 1933 roku.

Województwo dolnośląskie

Tu miastem zostanie Miękinia w powiecie średzkim. Z kolei Włodowice były miastem do 1870 roku.

Województwo wielkopolskie

Miastem od nowego roku ma zostać Miasteczko Krajeńskie w powiecie pilskim. Jego historia sięga XV wieku. Miastem przestało być w 1973 roku.


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
u 23.07.2022 00:49
Jak bardzo kłuje w oczy głupota powtarzana w nieskończoność - "prawa miejskie odebrane po Powstaniu Styczniowym". Na Dolnym Śląsku Niemcy pewnie odbierali prawa miejskie po Bitwie pod Grunwaldem? Jak bardzo ta głupota nie byłaby podnoszącą ducha patriotycznego, to niestety nie zmienia faktu, że jest to tylko ... głupota. Nikt nie odbierał prawa miejskich po Powstaniu Styczniowym (tym bardziej kilkadziesiąt lat później) , ani po Powstaniu Listopadowym, ani po Insurekcji Kościuszkowskiej, ani tym bardziej po Bitwie pod Grunwaldem. Prawda jest mało patriotyczna - po prostu Car chciał unowocześnić ziemie, którymi władał wprowadzając reformę admistracyjną. Reformę tą przygotowywano od 1814 roku. Proces jej wdrażania przypadł dopiero na lata '60 XIX wieku w niewielkim stopniu a zintensyfikowany go w latach 1870-1905.

u 23.07.2022 00:34
A dlaczego w przypadku Włodowic z woj. dolnośląskiego nie napisano, że utracił prawa miejskie po Powstaniu Styczniowym? Przecież wszystkie miasta utraciły prawa miejskie po Powstaniu Styczniowym 😂

Zawisza Ciemny 13.07.2022 20:18
Ludzie zawsze o czymś marzą - wiśniacy chcą być czereśniakami a czereśniacy wiśniakami. I niema znaczenia z jakiego buta but wystaje

Maga faka 14.07.2022 23:04
Palec wystaje

Eedd 13.07.2022 11:49
Widzę, że wojna Goraja z Turobinem trwa w najlepsze. Odzyskać prawa miejskie powinny wszystkie miejscowości, które zostały ich pozbawione na mocy decyzji carskiej, a które są do tego chętne z mocy prawa!

komunałka 12.07.2022 19:12
Ja z miasta, to widać, ja z miasta, to słychać i czuć podatkami, które płacą na utrzymanie miasta i radnych, Miastowi budują sie na wsi bo coraz więcej wieśniaków w miastach. Chodzą srają psami, te psy szczekają, całymi dniami bo właściciel w pracy. Blokersi sie robią z miastowych. Komunałki ebane, gdzie sąsiad pierdzi i kilka pięter słyszy. Dobrobyt dla tych co pole sprzedali i ze wsi do miasta przechodzą,

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamościakTreść komentarza: co ci się nie POdoba ubeku ?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:39Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: PfffTreść komentarza: Większych bzdur dawno nie słyszałem, aż jakoś ciężko mi to nawet skomentować, lepiej przemilczeć głupotę władz....Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:14Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Ortografia u pani leży, pani Kasiu ;)Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:12Źródło komentarza: Pride of Poland 2022. Jakie konie idą na sprzedaż podczas sławnej aukcji. ZdjęciaAutor komentarza: NiepoprawnyTreść komentarza: Znowu zoo zawitało do Zamościa jak nie z lewa to z prawaData dodania komentarza: 12.08.2022, 10:20Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Wypowiedziała się fachowiec Miziuk. Szlag mnie trafia niekompetencja rządzących. Aby wyprowadzić ruch po za miasto trzeba dobudować dwa zjazdy z obwodnicy na Ulchówek i Łaszczówke, dopiero wtedy można myśleć o zamknięciu ronda.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:03Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: JannowakaTreść komentarza: nikt nie zauważa że obwodnica jest dla mieszkańców nie korzystna.... z niektórych punktów to trzeba jechać albo m8 kim do Bełżca lub z 6 na ul. Łaszczowiecką a do centrum z każdego zakątka miasta jest maks 3 do 4 km... brak wlotów na ulicy Listopadowej i ściegiennego zamknęło funkcjonalność dla mieszkańców i tyle... obwodnica nie służy miastu... obwodnica służy Tranzytowi...Data dodania komentarza: 12.08.2022, 09:12Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystać
Reklama
Reklama