Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 lipca 2026 20:09
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Koktajl, puszyste placki, zapiekana z warzywami. Proste przepisy na cukinię

Sezon na cukinię trwa do końca lata. Jest smaczna, prosta w obróbce i tania. Warto sięgać po nią zawsze, kiedy brakuje pomysłu na zdrowy i pożywny posiłek.
Koktajl, puszyste placki, zapiekana z warzywami. Proste przepisy na cukinię

Autor: iStock

Cukinia to sezonowe warzywo, które zachwyca swoją delikatnością. Jest tania, a przyrządzić można z niej naprawdę dużo. Na dodatek obfituje w potas, magnez, żelazo i wiele witamin. Nadaje się do jedzenia na surowo, jak i po obróbce termicznej. Poleca się ją również na grilla i jako dodatek do dań głównych. Przygotowaliśmy przykładowe przepisy, które pomogą włączyć cukinię do codziennego menu.

Owocowy koktajl

Choć jest warzywem, cukinia doskonale smakuje w towarzystwie owoców. Wystarczy przygotować te, które lubimy najbardziej i rozdrobnić je z pomocą blendera do płynnej postaci. Tu składniki zależą tylko od naszych preferencji smakowych i wyobraźni. My postawiliśmy na klasyczny koktajl, który sprawdzi się np. jako zdrowe śniadanie lub deser.

Przykładowe składniki:

- 1 obrany banan
- 1 obrane kiwi
- 1 obrane jabłko
- garść truskawek
- połowa obranej cukinii
- 1 obrana gruszka
- szklanka mleka lub pół szklanki wody.

Puszyste placuszki 

Wracasz z pracy i orientujesz się, że w lodówce nic nie ma na obiad? Jeśli przypadkiem masz w domu jedną cukinię i kilka podstawowych składników, wyczarujesz z nich obłędne placuszki. To proste, tanie i stosunkowo szybkie danie.

Składniki:

- jedna cukinia
- 2 jajka
- 6 łyżek mąki pszennej
- czubata łyżka jogurtu naturalnego
- 2 ząbki czosnku
- pęczek zielonej cebulki ze szczypiorem
- odrobina pieprzu, łyżeczka cukru i pół łyżeczki soli do smaku
- olej.

Przygotowanie:

1. Cukinię, jajka, mąkę, jogurt, czosnek, cebulkę, szczypior i przyprawy wrzucamy do blendera i miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. W międzyczasie wylewamy na patelnię tyle oleju, aby przykrył jej dno.

2. Na rozgrzany olej układamy przygotowane wcześniej ciasto tak, aby jeden placek był wielkości dna szklanki.

3. Smażymy z obu stron na średnim ogniu, aż się zarumienią.

Cukinia zapiekana z warzywami

Nie dość, że smaczna, to na dodatek dietetyczna. Ucieszy podniebienia osób dbających o linię i nie tylko. Przygotowanie wymaga nieco więcej czasu, ale efekt jest oszałamiający.

Składniki na jedną cukinię (należy pomnożyć przez ilość porcji):

- cukinia średniej wielkości
- pomidor
- ogórek świeży
- 2 ząbki czosnku
- pół pęczka szczypioru
- jajko
- ok. 100 gramów startego sera
- twarożek śmietankowy (jak do kanapek)
- sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

1.  Pomidora i ogórka kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do miski. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, twarożek i jajko. Wszystko mieszamy dokładnie, na końcu dodając jeszcze posiekany szczypiorek i przyprawy według upodobań. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 180 st. C.

2. Cukinię przekrajamy wzdłuż i wydrążamy z niej miąższ, który również dodajemy do farszu i jeszcze raz mieszamy. Następnie ten sam farsz układamy w połówkach cukinii.

3. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub folią aluminiową wykładamy połówki cukinii z farszem i zapiekamy przez ok. 40 minut.

4. Ok. 10 minut przed końcem pieczenia wyciągamy cukinie z piekarnika, aby posypać je startym serem i dopiekamy według planu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TwuSSk Treść komentarza: Skończyła się farsa lecimy na MARSA kosmiczne jaja 101 bajerów dla frajerów, czekamy na RUDY 102 budujemy bajkonura Data dodania komentarza: 16.07.2026, 08:47 Źródło komentarza: Hrubieszów: Rekordowe mandaty i 31 punktów karnych! Trzech kierowców straciło prawo jazdy Autor komentarza: Z Treść komentarza: Masz, Poeto, rację. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 14:40 Źródło komentarza: Niewybuchy w powiecie zamojskim. Amunicję wykopano na posesji, pocisk znaleziono przy ulicy Autor komentarza: daj dolara daj daj daj Treść komentarza: Ale na wschodzie kraju twierdzą ,że NIE MA ZMIANY KLIMATU !!!! To jak trwoga to do Pana Boga. Data dodania komentarza: 15.07.2026, 10:29 Źródło komentarza: Gmina Zamość: Rolniku, zgłoś szkody po upałach Autor komentarza: asd Treść komentarza: I takich jest wielu. I spotkania takich codziennie się obawiam. A nie tylko Ukraińców i Ukraińców... Data dodania komentarza: 15.07.2026, 10:16 Źródło komentarza: Pijany, bez prawka, pasów i badań technicznych auta, do tego za szybko jechał przez Justynówkę Autor komentarza: Kondolencje Treść komentarza: Komuny rządu to nieinteresuje teraz wszyscy do więzienia Data dodania komentarza: 15.07.2026, 09:08 Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Radni o suszy. Apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i pomoc dla rolników Autor komentarza: WON Treść komentarza: A będzie znak " Pieszy z palcem w Nosie " ? Proponuję żeby ten znak był wielkości człowieka , od samej ziemi , przy przejściu !!! Przedstawiający pieszego o wyglądzie ministra Gilojada ??? Wincej , albo jeszcze Wincej znaków przy drogach bo stanowczo jest ich za mało tak jak reklam , kierowca się nudzi jazdą bo nie ma co oglądać PO za drogą !!! A swoją droga , ciekawe który to leming zarobi na produkcji i sprzedaży tych znaków ?! Data dodania komentarza: 15.07.2026, 09:07 Źródło komentarza: Patrzysz w telefon na przejściu? Wkrótce może tam stanąć nowy znak
Reklama
Reklama
Reklama