Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 kwietnia 2026 06:37
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Bortatycze: Nowy terminal pod Zamościem

Jest najnowocześniejszym takim obiektem w Polsce. 23 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie nowego terminalu firmy Laude Smart Intermodal, zlokalizowanego przy stacji kolejowej Zamość Bortatycze na szerokotorowej linii LHS. Terminal będzie mógł obsługiwać 10 pociągów dziennie.
Bortatycze: Nowy terminal pod Zamościem
Obiekt przejmie sporą część ładunków przechodzących z Ukrainy do Polski.

W ramach inwestycji od strony zachodniej powstał nowy, szeroki tor (o prześwicie 1520 mm), który umożliwi bezkolizyjne wprowadzenie składu kontenerowego na teren terminalu, a od strony południowej – nowy tor normalny (o szerokości 1435 mm). Długość każdego z tych torów wynosi 900 m. Wydłużone zostały także tory odstawcze dla wagonów normalno- i szerokotorowych oraz zbudowano splot toru normalnego i szerokiego, który umożliwi bezkolizyjne odstawianie uszkodzonych kontenerów do naprawy. Rozbudowany układ torowy (łącznie ponad 6,4 km) pozwoli na przeładunek kontenerów z wagonów szerokotorowych na normalnotorowe, zwiększając wydajność prac przeładunkowych.

Możliwości przeładunkowe – po rozbudowie terminalu – to 6-10 pociągów dziennie. Terminal jest wyposażony w dwie suwnice 40-tonowe, pięć wózków kontenerowych, których zadaniem jest usprawnienie obsługiwanego ruchu kolejowego i samochodowego, a także wagę. Nowy plac umożliwia składowanie 2000 kontenerów TEU. Dodatkowo powstało kilka placów parkingowych i manewrowych. Do końca roku zostanie zainstalowana trzecia suwnica.

Rozbudowa kosztowała prawie 30 mln zł. Inwestycja, którą oficjalnie otwarto 23 czerwca, zbiegła się z zakończeniem prac realizowanych przez PKP LHS na stacji Zamość Majdan (wybudowano m. in. pięć torów o łącznej długości 6 km wraz z rozjazdami wyposażonymi w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym, a także plac ładunkowy o powierzchni 14 tys. m kw. oraz drogę dojazdową).

Inwestycje te pozwalają wesprzeć ukraiński eksport do europejskich odbiorców – informuje Marcin Witczak, prezes Laude Smart Intermodal w Toruniu. – Tak naprawdę dziś jedyną możliwością są szlaki kolejowe, w tym szczególnie linia LHS od granicy polsko-ukraińskiej do Sławkowa, a także zaplecze przeładunkowe, jakie mogą zapewnić terminale zlokalizowane na liniach kolejowych łączących Polskę z Ukrainą, jak nasz w Zamościu.

Dodał, że sukcesem przy obecnej organizacji pracy na przejściach granicznych i przewozów na linii LHS byłby transport 2 mln ton zbóż z Ukrainy miesięcznie.

W uroczystym otwarciu terminalu udział wzięło ponad 200 gości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ja 29.06.2022 11:26
zaczyna się robić aglomeracja pociągowa,ma być tunel ,ma być CPK!!!!

XYZ 29.06.2022 18:32
I bardzo dobrze w Zamościu i okolicy potrzeba inwestycji

Reklama
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: olaTreść komentarza: a gdzie pacjentData dodania komentarza: 1.04.2026, 15:18Źródło komentarza: Kardiologia w Zamościu. Szpital „Papieski” wdrożył ten system jako pierwszy w województwieAutor komentarza: ???Treść komentarza: O co ci chodzi ? wyrzygałeś się ale dalej nie wiadomo o co ci chodzi w tym wpisie.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 15:05Źródło komentarza: Lubelskie: Skandal z egzaminami na prawo jazdy. Dyrektorzy WORD-ów składają doniesienie do prokuraturyAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Liczniki w mieszkaniach HSM zostały przed laty wymienione na jedne z nowszych. Precyzyjnie pokazują zużycie. Przypominam, że norma techniczna dopuszcza różnicę między licznikiem pgkim, a zużyciem wody i odprowadzaniem ścieków, na bloku opomiarowanym o ok. 3-5 %. Jak pan jest takim fachowcem, to może warto podać nazwisko i uprawnienia?Data dodania komentarza: 1.04.2026, 12:39Źródło komentarza: „Wojna” o wodomierze. Sąd stawia na mediacje między Hrubieszowską Spółdzielnią Mieszkaniową a PGKiMAutor komentarza: HiPOkryzjaTreść komentarza: Klimczak przestępcą co to za nierząd yrzeba komisji śledczejData dodania komentarza: 1.04.2026, 12:20Źródło komentarza: Lubelskie: Skandal z egzaminami na prawo jazdy. Dyrektorzy WORD-ów składają doniesienie do prokuraturyAutor komentarza: ZTreść komentarza: Kiedy "Marek Ciastok" zmienił nazwisko?Data dodania komentarza: 1.04.2026, 11:20Źródło komentarza: Koniec z uciążliwym odorem w Zamościu. 88 milionów na modernizację oczyszczalni ściekówAutor komentarza: ZTreść komentarza: Czego nie leczycie się na nogi?Data dodania komentarza: 1.04.2026, 11:11Źródło komentarza: Lubelskie: Skandal z egzaminami na prawo jazdy. Dyrektorzy WORD-ów składają doniesienie do prokuratury
Reklama
Reklama
Reklama