Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 1 lutego 2026 18:18
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Żołnierzy 2 LBOT niszczyli cele opancerzone

Lubelscy terytorialsi pod okiem żołnierzy z 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina uczyli się, jak skutecznie niszczyć cele opancerzone - czołgi i bojowe wozy piechoty. To kolejne w ostatnich dniach, intensywne szkolenie pozwalające zdobyć żołnierzom 2 LBOT praktyczną wiedzę niezbędną na polu walki.
Żołnierzy 2 LBOT niszczyli cele opancerzone
Szkolenie u boku żołnierzy 19 Brygady Zmechanizowanej, było kolejnym szkoleniem mającym na celu podnoszenie i budowanie nowych kompetencji bojowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Autor: Fot. 2 LBOT

Podczas szkolenia żołnierze 19 Brygady Zmechanizowanej zaprezentowali sprzęt, będący na ich wyposażeniu: bojowy wóz piechoty BWP-1 oraz czołg T-72. To najbardziej popularne pojazdy gąsienicowe, wykorzystywane w wielu armiach na całym świecie. To również podstawowe zagrożenie na polu walki dla żołnierzy lekkiej piechoty.

Głównym założeniem szkolenia było pozyskanie, jak najwięcej praktycznych informacji na temat tego typu sprzętu, a przede wszystkim zapoznanie żołnierzy 2 LBOT z jego mocnymi i słabymi stronami. Terytorialsi poznali, m.in. dane taktyczno-techniczne pojazdów, możliwości zastosowania w działaniach bojowych, uzbrojenie, możliwości prowadzenia obserwacji i wykrywania celów oraz uzbrojenie indywidualne załogi. Dużo uwagi poświęcono kwestii zaopatrzenia pojazdów w paliwo, czy amunicję. Umiejscowienie zbiorników paliwa, najczulsze miejsca, które po ataku z zewnątrz pozbawiają pojazd zdolności bojowej – to niektóre zagadnienia, z którymi szczegółowo zapoznali się żołnierze 2 LBOT.

Jako dowódca plutonu dowiedziałem się, w jaki sposób posiadanymi środkami etatowymi w plutonie lekkiej piechoty, mogę uszkodzić, bądź zniszczyć tego typu pojazdy gąsiennicowe. Jakie działania podjąć, aby skutecznie je zatrzymać i sparaliżować. Jest to cenna wiedza, która może przydać się podczas działań operacyjnych – mówi jeden z oficerów 2 LBOT, uczestnik szkolenia.

Szkolenie u boku żołnierzy 19 Brygady Zmechanizowanej, było kolejnym szkoleniem mającym na celu podnoszenie i budowanie nowych kompetencji bojowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W znacznym stopniu zwiększyło ono praktyczną wiedzę żołnierzy na temat możliwości pojazdów opancerzonych i skutecznego przeciwdziałania im na polu walki.

Dowództwo WOT wdraża wnioski z przeglądu zdolności formacji, wynikające z wojny obronnej prowadzonej przez Ukrainę. W szczególności obejmują one zwiększenie ilości żołnierzy dysponujących takimi kompetencjami, jak obsługa przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, czy taktyka niszczenia czołgów.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZTreść komentarza: Nie dość, że sama strzela, to jeszcze sama się załadowuje. Albo bawili się chcąc sprawdzić, o co chodzi, albo ten który "zabezpieczał" materiał dowodowy, nie nie zgadł, że trzeba ją rozładować (o ile to broń samopowtarzalna) .Data dodania komentarza: 31.01.2026, 21:07Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: PytamTreść komentarza: To jak sama strzela czy coData dodania komentarza: 31.01.2026, 16:01Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: Z Lublina .Treść komentarza: Ostatnio w Niemcach byłem !Data dodania komentarza: 31.01.2026, 13:39Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: mecenasTreść komentarza: Tylko tyle i jak głupio!co tu ma piernik do wiatraka? Uciekł na Węgry i słusznie !Dzisiaj w tym wymiarze ni esprawiedliwości siedziałby wiele miesiecy w areszcie bez wyroku i nawet aktu orkarzenai!Data dodania komentarza: 31.01.2026, 11:06Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchuAutor komentarza: pianaTreść komentarza: Boże, spuść nogę i kopnij w d..ę kolejno tych pieniaczy ,którzy mówią nie wiadomo w jakim języku.Data dodania komentarza: 31.01.2026, 10:25Źródło komentarza: Lubelska Policja w 2025 roku: 1. miejsce w kraju w wykrywalności bójek i kradzieży samochodówAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ZOMO HAhaData dodania komentarza: 31.01.2026, 10:08Źródło komentarza: Rondziarze skutecznie polują na swoje ofiary i wyłudzają kasę
Reklama
Reklama
Reklama